İsrail'e tepki ve lanet yağıyor!

İsrail'e tepki ve lanet yağıyor!

İsrail'in Gazze Şeridi'nde başlattığı kara saldırısı ve hava saldırıları sürüyor. Bölgenin kuzeyinde çıkan çatışmalarda ve Gazze kentindeki bir pazar yerine gerçekleşen saldırıda birçok kişi öldü. Olmert'e göre ise kara harekatı kaçınılmazdı.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne dün gece başlattığı kara saldırıları ve bir hafta önce başlattığı hava saldırıları devam ediyor. Bölgenin birçok noktasında İsrail askerleri ve Hamas çatışıyor. Gazze Şeridi'nin kuzeyinde gerçekleşen bir çatışmada, en az 12 kişinin öldüğü berlirtiliyor.

Filistinli sağlık görevlilerinin verdiği bilgiye göre hayatını kabedenlerin çoğu sivil. Ayrıca Gazze kentinin merkezindeki ana alışveriş noktası da İsrail'in tank ateşine maruz kaldı. Saldırıda en az beş sivil hayatını kaybederken, 40'tan fazla kişi yaralandı. İsrail ordusunun amacının Gazze'yi iki bölgeye ayırmak olduğu konuşulurken, İsrail Başbakanı Olmert, “Bize operasyondan başka seçenek bırakmadılar” dedi.

Gazze kentinin Tuffah ve Zeytun mahallelerinde de sabah saatlerinde İsrail askerleri ile Filistinli militanlar arasında çatışmaların olduğu belirtiliyor. Ayrıca Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Lahya'nın El Hatra (kuzey batısı) bölgesinde de çatışmaların sürdüğü öğrenildi.

ESAS AMAÇ GAZZE'Yİ İKİYE BÖLMEK

İsrail tanklarının bölgeyi yoğun bombardıman altında tuttuğu Gazze Şeridi'nde ordunun esas amacının, Gazze ile güney ve kuzey bölgeleri arasında bağlantıları keserek, bölgeyi iki kesime ayırmak olduğu ifade ediliyor.

Bu doğrultuda, Gazze Şeridi'ni boydan boya kesen ve güneyi Gazze'ye ve diğer yörelere bağlayan Selahhaddin Caddesi'ni kontrolü altına aldığı öne sürülüyor. Böylece, güneyden silah nakliyatının engellenmesinin amaçlandığı belirtiliyor. İsrail tarafından vurulan bir ambulansta ise, beş sağlık görevlisi ve doktorun hayatını kaybettiği belirtiliyor.

OLMERT BAŞKA SEÇENEĞİMİZ KALMAMIŞTI

İsrail Başbakanı Ehud Olmert ise kara saldırısının başlamasının ardından ilk kez bir konuşma yaptı. Olmert konuşmasında “İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne girmesi kaçınılmazdı. İsrail'in güneyindeki halkın sürekli hedef alınmasına göz yumamayız. Operayon Filistinlilerin yıllarca süren roket atışlarının ardından gerçekleşti.” dedi.

Olmert hükümetinin operasyona onay vermeden önce yapabileceği her şeyi yaptığını ve kendilerine başka seçenek kalmadığını söyledi.

İSRAİLLİ YORUMCULAR: BU GENİŞ ÇAPLI BİR İŞGAL DEĞİL

İsrailli askeri yorumcular ise harekata katılan asker ve tank sayısı ile şimdiye kadar yürütülen operasyonlar doğrultusunda yaptıkları değerlendirmede, bunun çok geniş çaplı bir işgal harekatı değil, sadece birkaç noktada yürütülen bir kara operasyonu olduğu görüşünü ifade ediyorlar.

İsrail basınına göre halen Gazze Şeridi'nin içlerinde on binlerce asker bulunuyor. Haaretz gazetesi, bu sayıyı 10 bin dolayında olarak verdi.

Piyadelerin, zırhlı ve istihkam birliklerinin yer aldığı kara harekatına Gazze Tümen Komutanı Tuğgeneral Eyal Eisenberg komuta ediyor. Aynı komutanın, Güney Lübnan'da Hizbullah'la savaş sırasında da bir tümenin komutanlığını yaptığı hatırlatılıyor.

Öte yandan, Hamas'a bağlı yayın yapan El Aksa Televizyonu, İzzeddin El Kassam Tugayları militanlarının 2 İsrail askerini ele geçirdiğini iddia etti. Ancak bu iddia, İsrail ordu sözcülüğü tarafından hemen yalanlandı.

İNSANİ YARDIMLARIN GEÇİŞİ DURDURULDU

Gazze Şeridi'ne son bir haftadır Kerem Şalom geçişinden sağlanan insani yardımların nakli de durduruldu. Bu kararın, İsrail'in kara saldırısı başlatması nedeniyle Filistinli militanların geçiş noktalarına saldırı düzenleyebileceği ihtimaline karşı alındığı belirtildi.

Gelecek günlerde yapılacak değerlendirmeler doğrultusunda insani yardım naklinin başlatılıp başlatılmamasına karar verilecek.

HAMAS ROKETLERİNDEN BİR KADIN YARALANDI

İsrail'in Gazze Şeridi'ne kara saldırısı sürerken, Filistinli militanların İsrail tarafına attığı roketlerden biri, sınırın hemen yakınındaki Sderot kentinde bir eve isabet etti.
İsabet alan evde, bir kadının hafif yaralandığı bildirildi. Sderot'a sabah saatlerinde 5 Kassam roketi fırlatılırken, roketlerden ikisinin kente düştüğü belirtildi.

Gazze ile sınır yakınlarındaki Netivot'a ise yine sabah iki Grad füzesi atıldı. Gradlar, kasabayı çevreleyen açık araziye düşerken, herhangi bir kayıp ya da hasara neden olmadı.

Gece boyunca 3 Kassam roketi de Eşkol Bölge Konseyi sınırları içine düştü, ancak bu roketler de açık alanlara isabet etti.
Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2009, 12:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63