İşte bedelli hakkında son karar!

İşte bedelli hakkında son karar!

Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ arasındaki görüşme sona erdi.

Başbakanlıktan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ arasındaki haftalık olağan görüşmede "bedelli askerlik sistemi için uygun şartların oluşmadığı" sonucunun çıktığını bildirildi.

Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın Genelkurmay Başkanı Başbuğ ile yaptığı haftalık olağan görüşmede, başta terörle mücadele olmak üzere, çeşitli güvenlik sorunları ve son günlerde kamuoyunda tartışılan bedelli askerlik konusunun ele alındığı ifade edildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Sayın Genelkurmay Başkanı’nın verdiği bilgiler doğrultusunda, yıl içinde askere gelen yükümlü sayısının Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacını karşılamaması ve terörle mücadele üzerinde olumsuz etkilere neden olacağı gerekçesiyle, bedelli askerlik sistemi için uygun şartların oluşmadığı değerlendirilmiştir.

Ancak, bu konuda oluşan toplumsal beklentileri karşılamak üzere, orta vadede, mevcut askerlik sistemindeki farklı uygulamaları ortadan kaldıracak, askerlik sistemine ilişkin yeni yapısal düzenlemeler yapılmasının önemi ve gerekliliği üzerinde durulmuştur."

Başbakan Erdoğan: Çok çeşitlilik var

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bedelli askerlik ile ilgili çalışma başlatılacağını söyledi.
Başbakan Erdoğan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle, Meclis’te verilen resepsiyona katıldı.

Erdoğan, gazetecilerin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile yaptığı görüşmenin sonucuna ilişkin sorularına, "Şu anda çalışma yapılacak çok çeşitlilik var. Bunların üzerinde duracaklar ve bunları daha sade bir hale getirmek için çalışma yapılacak. O çalışma neticelendikten sonra açıklama yapılır. Şimdi bu tür açıklamalar tabii bir neticeye kavuşmadan yapılırsa doğru olmaz" dedi.

Bir gazetecinin, "Bedelli askerlik tamamen gündemden kalktı diyebilir miyiz?" sorusu üzerine, Erdoğan, "Şu anda terörle bağlantılı biraz da..." yanıtını verdi. ANKARA (ANKA)

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2010, 19:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66