İşte yabancı gözüyle Türkiye

İşte yabancı gözüyle Türkiye

Avrupa, Türkiye'yi İstanbul ve Galatasaray'dan tanıyor...Boğaziçi Üniversitesi Avrupa Çalışmaları Merkezi ve Madrid Üniversitesi'nin 5 Avrupa ülkesinde yaptığı kamuoyu yoklaması ilginç sonuçlar ortaya koydu.

Katılımcıların, "Türkiye'yi hangi sembollerle tanıyorsunuz?" sorusuna yüzde 91,1'i "İstanbul", yüzde 70'i "Galatasaray" dedi.

Avrupalı gençler Türkiye'nin üyeliğine yaşlılardan çok daha fazla destek verirken; fikirlerin oluşmasında popüler kültür, futbol ve turizmin etkili olduğu anlaşıldı.
Almanya , Fransa, İngiltere, İspanya ve Polonya'da gerçekleştirilen kamuoyu yoklamasında, "Avrupa Birliği'nin yeni üye kabulünde en önemli kriter nedir?" sorusuna verilen cevap "Demokrasi" oldu.

Bu ülkelerde yaşayanların yüzde 60,6'sı insan hakları ve demokrasinin en önemli kriter olduğu görüşünde.

Yüzde 59,1'lik kesim ise, yeni katılacak ülkenin Avrupa'nın zenginliğine katkı sağlamasını istiyor.

İddia edilenin tersine göçmenlerden korktuğunu ifade edenlerin oranı yüzde 20, 5.

Türkiye = İstanbul ve Galatasaray

"Türkiye'yi hangi sembollerle tanıyorsunuz?" sorusuna yüzde 91,1 "İstanbul" olarak yanıt verirken, "Galatasaray" diyenlerin oranı yüzde 70 oldu.

5 ülkede Atatürk, sadece yüzde 40 oranında biliniyor; Antalya Atatürk'ten daha fazla tanınıyor. Nobel ödüllü Orhan Pamuk yüzde 11,5 oranında tanınırken, Hadise ve Fatih Terim, Yaşar Kemal'den de, Orhan Pamuk'tan da daha çok biliniyor.

5 ülkedeki araştırmanın sonucu, Türkiye ile ilgili bilgi kaynağının büyük ölçüde siyasi liderler olduğunu gösteriyor. Özellikle Fransa'da en çok siyasi liderlerin açıklamalarından aldıkları bilgiyle Türkiye'yi değerlendirdikleri ortaya çıkıyor.

Avrupalıların Türkler hakkındaki görüşleri sorulduğunda da, katılımcılar yüzde 68,5'le "Olumlu" görüşünü bildirdi. "Olumsuz" düşünenlerin oranı yüzde ise 25 çıktı.

AB üyeliğine en büyük destek gençlerden

5 ülkede yapılan yoklamanın sonuçlarına göre 18-24 yaş grubu, yani internet ve teknoloji çağı gençleri, Türkiye'nin AB adaylığına sıcak bakıyor. "Destekliyorum" diyenlerin sayısı yüzde 57.

25-39 yaş arasında bu oran yine yüksek ve yüzde 51,8. Ancak II. Dünya Savaşı'nı görmüş ve sonrasında soğuk savaş dönemini yaşamış nesile, yani 65 ve üstüne aynı sorulduğunda "Destekliyorum" diyenlerin oranı yüzde 35,2'ye düşüyor. Yani Türkiye açısından Avrupa'da kazanılması gereken ve pozitif desteği olan genç nüfus var.

Türkiye'ye karşı tutumlar nelerden besleniyor?

"Türkiye'ye karşı tutumları etkileyen temel faktörler nelerdir?" sorusuna; Fransızlar yüzde 47, 4 oranında "kültürel etkenler" cevabını verdi. Almanlar ise, kültürel etkenler kadar "ekonomik performans"a da önem veriyor.

5 ülkede "siyasi etkenler" ekonomi ve kültürel farklılıklara göre daha az etkili.

"Türkiye'nin tam üyeliğine karşı savlardan hangisine ikna oldunuz?" sorusuna da, "Türkiye Müslüman bir ülkedir. Avrupa'nın Hıristiyan kökleriyle uyuşmamaktadır" savına inanların oranı yüzde 38,9.

Araştırma, Avrupalıların kültürel farklar konusunda ikna olmuş ve bu konuda da hassas olduğunu ortaya koyuyor. Ancak hukuk temelinde Türkiye'nin geliştirebileceği önemli startejiler var. Çünkü Avrupalılar ahde vefaya önem veriyor.

"Türkiye'ye verilen sözler tutulmalı mı?"

"Türkiye'ye verilen sözler tutulmalı mı? Anlaşmadan caymak haksızlık olur mu?" sorusuna, "Tutulmalı haksızlık olur" diyenlerin oranı yüzde 57,8; "Sözler tutulmamalı" diyenlerin oranı ise yüzde 37, 6. "Sözümüzü tutmazsak haksızlık olur" diyenlerin oranı yüzde 81,5.

Yani Türkiye, kazanılmış haklar argümanı üzerinden tam üyeliğini savunduğu takdirde AB vatandaşları nezdinde puan toplayabiliyor.

Yoklamanın bir çarpıcı sonucu da referandum. Eğer, "Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği" hakkında bir referandum yapılırsa, Avrupa'nın yüzde 51,8 "Hayır" diyecek.

Ve sonuç...

Araştırmanın özeti ise şöyle: "Türkiye, Müslüman kimliğini, çok kültürlülüğünü ve doğu batı sentezi ile zenginlik sağlayacağı konusunda AB ülkelerini ikna etmeye çalışmak yerine 'Bana verdiğiniz sözleri tutun' tezini işlemelidir."

CNNTÜRK

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2009, 07:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66