Kabe’de vinç faciası!

Kabe’de vinç faciası!

Mekke-i Mükerreme’de akşam saatlerinde başlayan fırtına ve sağanak yağışla birlikte devrilen inşaat vinci 107 kişinin ölümüne 238 kişinin yaralanmasına sebep oldu. Türk hacı adaylarının verdikleri bilgilere göre 2 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği 19 hacı adayının ise yaralandığı kesinlik kazandı.


Hacı adaylarının arkadaşlarından alınan bilgiye göre hayatını kaybeden Türk hacı adaylarının isimleri belli oldu.


Mekke-i Mükerreme’de akşam saatlerinde başlayan fırtına ve sağnak yağışla birlikte devrilen inşaat vinci 107 kişinin ölümüne 238 kişinin yaralanmasına sebep oldu. Yıldırım düşmesi neticesi yıkıldığı tahmin edilen devasa vincin Sefa ile Merve arasındaki alanın en üst katına devrilmesi ile Kabe’yi seyreden ve say yapan hacı adayları hayatlarını kaybetti. Vincin en üst kısımdaki 3'de 1'lik kısmı kazada en fazla can kaybına sebep olan Say alanının üstünde parçalandı. Yaklaşık 100 metre yüksekliğindeki devasa vincin alt kısmının kraliyet sarayına bakan mescidin, yaya trafiğine kapalı çalışma alanında kalması çok daha büyük facianın olmasını engelledi. Yaralananların büyük kısmı ise vincin düşmesi ile oluşan çarpmada fırlayan mermer, havalandırma malzemelerinin sıçramasından dolayı yaralandı.


Kabe’yi büyütmek için 4 yıldır sürdürülen çalışmalarda, yaklaşık 50 vinç gece gündüz görev yapıyor. Amatör bir kamera tarafından görüntülenen şimşek görüntüsünün vincin alt kısmına kıvrılarak gelmesini kaydetti. Yıldırım vincin ucuna düşseydi, topraklama yapacaktı. Ancak dip kısmına düştüğü için aşırı voltaj bazı aksamlarının eriyip alt kısmın devrilmesine yol açtığı tahminleri yapılıyor.


 


Kanal46
Ayrıca olay sırasında Mekke sokaklarının yoğun sağanak yağış sebebiyle trafiğe kapalı olması kurtarma çalışmalarını geciktirdi. Hayatını kaybedenlerin büyük kısmı olay yerinde can verdi. Tavafta bulunan doktor ve sağlık görevlisi hacı adayları yaralılara ilk müdaheleyi yaptı.


Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri 19 yaralı Türk hacı adaylarının hayati tehlikesinin bulunmadığını bildirdi. Hayatını kaybedenler hakkında Suudi yetkililerden resmi bilgi gelmediğine dikkat çekilirken, olaya şahit olan Türk hacı adaylarının verdikleri bilgilere göre 2 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği kesinlik kazandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de feci kazada iki Türk hacı adayının hayatlarını kaybettiğini belirtti.


Hacı adaylarının arkadaşlarından alınan bilgiye göre hayatını kaybeden Türk hacı adaylarının isimleri ise İstanbul'dan Abdulkadir Gökmen ve Trabzon'dan Erol Karaağaçlı olarak bildirildi. Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2015, 06:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63