Kahramanlık ünvanımızın yıldönümüydü ama..

Kahramanlık ünvanımızın yıldönümüydü ama..

Bugün 7 Şubat yani; Kahramanmaraş'a Kurtuluş Savaşı'nda gösterdiği yararlılıklardan ve kendi kendini düşman işgalinden kurtarması nedeni ile TBMM tarafından 'Kahraman'lık ünvanı verilmesinin yıldönümüydü.

Ancak kentte bununla ilgili olarak herhangi bir tören yapılmaması dikkat çekerken, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Maraş'a "Kahramanlık" unvanının verilmesi dolayısıyla yayınladığı mesajda, "Kahramanmaraş, bir halkın kendi kendine direnişe geçtiği, namusu, canı, toprağı ve özgürlüğü için savaştığı muhteşem direnişin sembolüdür" dedi.

TBMM Başkanı Toptan'ın Mesajı şöyle:

"Yüce Türk milletinin şanlı tarihi, bizlere gurur veren, her zaman övüneceğimiz eşsiz destanlar ve zaferlerle doludur.

Kurtuluş Savaşının başarıya ulaşmasında, yokluklar içerisinde destansı mücadeleler veren ve şehirlerine "kahraman" unvanı kazandıran Maraşlılar'ın katkısı çok büyüktür.

Kahramanmaraş, bir halkın kendi kendine direnişe geçtiği, namusu, canı, toprağı ve özgürlüğü için savaştığı muhteşem direnişin sembolüdür.

Bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü, Büyük Atatürk önderliğindeki bu mücadelelere borçluyuz.

Milli iradenin temsilcisi, Kurtuluş Savaşımızın mimarı Türkiye Büyük Millet Meclisimiz, Maraşlıların onurlu bir mücadeleyle yazdığı kahramanlık destanını, bu şehre "Kahraman" unvanını vererek ebedileştirmiştir.

Bu anlamlı günde, milletimize eşsiz zaferler kazandıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile bağımsızlık ve özgürlük uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla, gazilerimizi saygıyla anıyorum.

Değerli Kahramanmaraşlı vatandaşlarıma da en içten sevgilerimi iletiyorum."

KENDİ KENDİNİ KURTARAN ŞEHİR

Maraş, Birinci Dünya Savaşı sonrasındaki Mondros mütarekesi ile 22 şubat 1919'da İngilizlerin, Suriye itilafnamesi gereği 29 ekim 1919'da da Fransızların işgaline uğramıştır.

Maraş halkı, 21 ocak 1920’de başlayan ve 11 şubat 1920’ye kadar 22 gün süren kurtuluş mücadelesi sonunda, kendi şehrini kurtarma şerefine erişmiştir. Türk namusuna uzanan elleri kıran Sütçü İmam bu kurtuluş savaşının önderi olmuştur.

Türk kurtuluş mücadelesinin önderi olan Maraş, bu önder hareket nedeniyle 5 nisan 1925 tarihinde (dünyada ilk olarak) kırmızı şeritli istiklal madalyası ile taltif edilmiş ve yine 7 şubat 1973 gün ve 1657 sayılı kanunla kahramanlık payesi verilerek ismi Kahramanmaraş olarak değiştirilmiştir. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2009, 17:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sade Vatandaş
Sade Vatandaş - 12 yıl Önce

Şehre kahramanlık verilmesinin ne önemi var. AKP lileri ilgilendiren şey konvoylarındaki araç sayısı. Kahramanlıkla öğünmekde neyin nesiymiş canım. Konvoyla öğünmek varken. Başımızdaki basiretsizler kulaklarınızı iyi açında dinleyin. Eğer bu kahramanlık ünvanı Antep te olsaydı, 7 düvele duyurur kentlerinin reklam ve tanıtımını yaparlardı. Takunyalı Cemaatçi zihniyet, komple çöreklenmişler şehrin üstüne, gaflet uykusuna dalmışlar, hangi ada ve parselden nasıl imar rantı çıkar onun rüyasını görüyorlar. Ayrıca şu anda bu şehirde yaşayan insanlar 'O' mübarek kahraman şahıslara layık torunlar değiliz. Layık olsaydık 20 yıldan beri bu zihniyeti başımızda tutmazdık. Ama bu seçimlerde göreceğiz, bakalım gaflet uykusundan maraşlım uyanacak ve bunların dersini verecek mi ? Kağıttan kahraman mıyız, yoksa hakiki mi 30 martta belli olacak.

Ökkeş Usta
Ökkeş Usta - 12 yıl Önce

Sayın Köksal Toptana Teşekkürler. "Kahramanlık" ünvanı için kurtuluş savaşında çok şehit verdik. Şehrimizin bazı müdür başkan ve vekilleri 1973 den beri ilimizin adı KAHRAMANMARAŞ olduğunu halen öğrenemediler, dolayısıyla 7 şubatın nasıl önem taşıdığınıda bilemezler. Şehrimizin adını layıkı ile zikretmediğimiz müddet tanıtımınıda yapamayız.

SIRADAKİ HABER

banner63