Kahramanmaraş-Gaziantep Raybüsü geliyor!..

Kahramanmaraş-Gaziantep Raybüsü geliyor!..

Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, Kahramanmaraş-Gaziantep arasında 'raybüs' hızlı tren projesi için girişimlerde bulunduklarını ifade etti.

Vali Tanılır yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş'ın Türkiye'nin önemli sanayi kentleri arasında yer almasına rağmen özellikle demiryolu taşımacılığında bir hayli geri kaldığını söyledi. 1944 yılında hizmete açılan tren istasyonunda bugün sadece yük taşımacılığı yapıldığını hatırlatan Tanılır, "1998 yılında yolcu taşımacılığı sona ermiş. Bu aslında bizim için büyük dezavantaj. Demiryolu ağını mutlaka harekete geçirmemiz gerekiyor. TCDD ile görüşmelerimiz devam ediyor. İlk etapta Kahramanmaraş-Gaziantep arasında raybüs projesini hayata geçirmek istiyoruz. Konuyu Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a da aktardık. Projeye çok olumlu baktı. TCDD'nin bölgede 5 yıllık yenileme projesi var ve geçtiğimiz günlerde ihalesi yapıldı. Bölgedeki hatların tamamının yenilenmesi için müracaatta bulunduk. Konuya Kahramanmaraş kamuoyunun sahip çıkmasını istiyoruz" dedi.

Projenin gerçekleşmesi ile iki kent arasındaki sosyal ve ticari ilişkinin çok daha iyi konumlara geleceğini vurgulayan Vali Tanılır, gelişmiş ülkelerde ulaşım ağının demiryolu ile sağlandığını belirtti. Türkiye'de demiryolu tarihinin 100 yıl öncesine dayandığını kaydeden Tanılır şöyle konuştu: "Aslında bu bizim 100 yıl önce ortaya koyduğumuz bir hedef. İkinci faz olarak İnönü döneminde 1940 yılında devam etti. Ne yazık ki o tarihten sonra ülkede karayolu ağına ağırlık verildi. Eğer demiryoluna gerekli yatırımlar yapılmış olsaydı belki de çok farklı bir durumda olurduk. Bütün bunlara rağmen hükümetim demiryolu yatırımlarını programa aldı. Bu sevindirici bir gelişme. Yeni yatırımlar yapılıyor. Hızlı tren projesi devam ediyor. Umarım gelecekte bütün bölgelere yayılır."

Türk insanının geçmişte büyük başarılara imza attığını belirten Tanılır, "Biz 100 yıl önce Torosları geçmişiz bugün neden yapmayalım? Bu o kadar zor değil. Yeter ki kendimize güvenelim ve isteyelim" diye konuştu. (İhlas)

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2008, 12:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66