Kahramanmaraş'ın ciğeri Ahirdağı yandı!..

Kahramanmaraş'ın ciğeri Ahirdağı yandı!..

Kahramanmaraş kent merkezinin kuzeyindeki Ahirdağı’nda çıkan son yılların en büyük yangınında, yaklaşık 10 hektarlık ormanlık alanda büyük zarar meydana geldi.

Binevler semtindeki Binevler İlköğretim Okulu arkasındaki ormanlık alanda bugün öğle saatlerinde bilinmeyen bir nedenden dolayı yangın çıktı.

Apartman ve evlerin hemen yanı başında çıkan yangın, rüzgârın da etkisi ile kısa zamanda hızla ilerledi. Kahramanmaraş Belediyesi’ne ve Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait itfaiye araçları yangın çıkan ormanlık alanın dik olması nedeni ile yangına müdahalede geç kalınca, Hatay ve Osmaniye’de konuşlu yangın söndürme helikopterleri ile uçak çağrıldı.

Bunun üzerine kent merkezine gelen 1 yangın söndürme uçağı ile 2 helikopter, Sır Barajı’ndan aldıkları su ile yangın söndürme çalışmalarına katıldı. Uzun süre kontrol altına alınmakta zorlanılan yangının sıçrama ihtimaline karşı tedbir olarak bağ evleri boşaltıldı.

Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Servet Güngör, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, İl Çevre ve Orman Müdürü Hüseyin Çanak ile AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Veysi Kaynak ve Avni Doğan ile Elbistan Belediye Başkanı Durmuş Küçük ve AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Binevler semtine gelerek yangın söndürme çalışmalarını uzaktan takip ettiler.

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Halil Coşkun, yangının çıkış sebebinin henüz belli olmadığını ancak dağ eteğindeki bir zeytinlikteki anız yangınından çıkmış olabileceği ya da çocukların bayram nedeni ile attıkları maytaplardan kaynaklanmış olabileceği şeklindeki iki bilgiyi değerlendirdiklerini söyledi. Coşkun, kontrol altına alınmakta zorlanılan yangının tamamen söndürülmesinin ardından yanan alan ve ağaç rakamlarının belirlenebileceğini söyledi. Yaklaşık 50 yılda oluşturulan ve kentin akciğerleri konumundaki Ahirdağı bölgesinde bulunan yüzlerce ağacın kısa sürede yanması ise büyük üzüntüye yol açtı.

Helikopterler ile uçağın gayretli çalışmaları sonucunda yangın daha da fazla büyümeden akşam saatlerinde söndürüldü ve soğutma çalışmalarına geçildi. Ahirdağı'ndaki yangın kentte büyük üzüntüye yol açtı. (www.kanal46.com)


YASAL UYARI: HABER METNİ İLE FOTOĞRAFLARIN BASIN-YAYIN ORGANLARI VE İNTERNET SİTELERİ TARAFINDAN 'KANAL 46' ADI KAYNAK VE MAHREÇ GÖSTERİLSE DAHİ İZİNSİZ OLARAK İKTİBAS EDİLMESİ KESİNLİKLE YASAKTIR. BU YASAĞA UYMAYANLAR İDARİ VE MALİ CEZALARI PEŞİNEN KABUL ETMİŞ SAYILIRLAR. KANAL 46 BU KONUDAKİ TELİF VE YAYIN HAKLARINI SAKLI TUTAR.. KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURULUR...

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2010, 13:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63