Kahramanmaraş'ta 12 Şubat coşkusu

Kahramanmaraş'ta 12 Şubat coşkusu

Dünyada ve Türkiye’de ilk madalyalı şehir unvanına sahip olan Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 89. yıldönümü düzenlenen törenlerle kutlanıyor.

TBMM eski Başkanı ve Manisa milletvekili Bülent Arınç ile Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in de izledikleri bayram töreni bugün Trabzon Bulvarı üzerindeki tören alanında yapıldı.

Kahramanmaraş'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 89. yıldönümü, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ve TBMM eski Başkanı Bülent Arınç’ın da izlediği törenlerle kutlandı.

Trabzon Bulvarı üzerindeki Valilik kavşağında hazırlanan alanda sağanak yağış altında gerçekleştirilen törene, TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, Kahramanmaraş milletvekilleri, Vali Mehmet Niyazi Tanılır, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Sezai Akgün ve Kahramanmaraş’ın AKP’li Belediye Başkanı Mustafa Poyraz ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Adalet Bakanı Şahin, yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Kurtuluş Savaşı'nı kazandığını, sıranın ekonomik savaşın kazanılmasına geldiğini belirterek; ''Ekonomik savaşı da kazanmak için canla başla çalışacağız ve mutlaka kazanacağız'' dedi.

Kahramanmaraşlıların 89 yıldır düşmandan kurtuluşlarını heyecanla kutladığını, bu heyecanı merak ettiğini ve merakının cevabını bugün bulduğunu ifade eden Bakan Şahin konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bu cevap şu: Biz her zaman ecdadımızın düşmana karşı verdiği mücadeleyi bugün ve yarın da yapmaya hazırız. Sizi kutluyorum. Bu topraklar bize ecdadımızdan mirastır. Biz de bu mirası, bu emaneti çocuklarımıza bırakmak için canla başla çalışmalıyız. Türkiye Cumhuriyeti devleti barış üzerine kurulmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile aziz milletimiz tarafından kurulan bu Türk devleti, barış ve huzur içinde yaşayacaktır.''

Kısa süre önce 400'ü çocuk 1400 Gazzeli'nin, İsrail'in attığı bombalarla hayatını kaybettiğini belirten Şahin, şunları kaydetti:

''Biz millet olarak her zaman mazlumun yanında yer aldık, bu olayda da Filistinlilerin, Gazzelilerin yanında yer alarak onlara saldıran İsrail'e karşı tepki gösterdik. Gazze'de bir okul müdürü Türk gazeteciye, 'biz bu savaşta sadece Allah'ın yanımızda olduğunu biliyorduk. Şimdi Türk milletinin de Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da yanımızda olduğunu biliyoruz' diyor.''

Gazzelilerin yaralarının sarılması için her türlü yardımı yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini vurgulayan Bakan Şahin, Türkiye'nin dünyada barışın ve huzurun egemen olması için çalıştığını belirtti.

Kahramanmaraş Valisi Tanılır ve Belediye Başkanı Poyraz da günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar yaptı.

Törende, Kahramanmaraş ve Suriye halk oyunları ekipleri gösteri sundu. Daha sonra Vali Tanılır, Garnizon Komutanı Akgün ve Belediye Başkanı Poyraz, halkın bayramını kutladı.

Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, düşman işgalinden kendi kendini dışardan yardım almadan kurtaran kente TBMM tarafından ve Atatürk’ün imzasıyla 5 Nisan 1925’de verilen kırmızı şeritli İstiklal Madalyası'nı Türk bayrağına taktı. Bayrak, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı eşliğinde göndere çekildi.

Yapılan konuşmaların ve kutlama mesajlarının okunmasının ardından, Kahramanmaraş'ın kurtuluşunda önemli yer tutan ''Sütçü İmam'' ve ''Bayrak'' olayları canlandırıldı. Kutlama, tören geçişiyle sona erdi.

12 ŞUBAT KAHRAMANMARAŞ'IN KURTULUŞU

Anadolu'nun ilk fatihlerinden olan Selçukoğullarından Kutalmuş oğlu Süleyman Şah tarafından Bizans'tan alınarak Selçuklu Müslüman Türk Devletinin topraklarına katılan Maraş ilimiz haçlı seferleri sırasında büyük tahribata uğramıştır.

Daha sonra Mısır Kölemenleri ile Dulkadiroğullarının idarelerinde kalan Maraş, Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır. Tanzimata kadar eyalet merkezi olan Maraş, Tanzimattan sonra Halep eyâletine bağlı üç sancaktan birinin merkezi olmuş, Cumhuriyetten sonra da vilâyet merkezi haline getirilmiştir.

İstiklâl Savaşında din, vatan ve namus mücadelesini dillere destan şekilde kahramanca yapan şehirlerimizin önde gelenlerindendir.

Fransız işgalindeki Maraş'ta 30 Ekim 1919 cuma günü, şehir içindeki Uzunoluk hamamından çıkan kadınlara Fransız askerlerinin saldırdıklarını gören Sütçü İmam, hemen tabancasına sarılarak birkaç tanesini yere sermiş, diğerleri de kaçmışlardı. Bu hadiseden sonra; bütün Maraş ayağa kalkmış ve mücadele alevlenmişti.

Bu mücadele 12 Şubat'ta düşman tamamen Maraş'tan sürülmesine kadar devam etti. Kendini kurtaran şehir, TBMM tarafından Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası ile taltif edildi ve daha sonraları çıkarılan bir kanunla da «Kahramanmaraş» oldu. (Haber ve fotoğraflar: M.NURİ ŞİRİN – LÜTFİ YIKAN – İSKENDER ZENGİN / KAHRAMANMARAŞ, (DHA)


OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE: KAHRAMANMARAŞ İÇİN ÖNEMLİ BİR GÜN OLAN 12 ŞUBAT KURTULUŞ BAYRAMI HAKKINDAKİ DUYGU VE DÜŞÜNCELERİNİZ İLE KUTLAMA MESAJLARINIZI TÜM DÜNYA İLE PAYLAŞMAK İSTİYORSANIZ; SİTEMİZİN MENÜ BÖLÜMÜNDEKİ ZİYARETÇİ DEFTERİNE YAZABİLİRSİNİZ...SİZ YAZIN, DÜNYA OKUSUN....

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2009, 11:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63