Kahramanmaraş'tan kardeş kent İdlip'e ziyaret...

Kahramanmaraş'tan kardeş kent İdlip'e ziyaret...

İdlip Kenti, 1.300.000 nüfusu ve 61.000 km2 yüzölçümü ile Suriye Arap Cumhuriyeti'nin 14 Vilayetinden biridir. Ülkemize sınır olan İdlip, Cilvegözü sınır kapısından 45 km olup, Kahramanmaraş'a 230 km mesafededir.

Kahramanmaraş İl Genel Meclisi'nin teklifi ve İçişleri Bakanlığı'nın 30.12.2008 tarih ve 32999 sayılı kararı ile İdlip ili ile Kardeş İl olunması uygun görülmüştür.

2010 yılı Mart ayı başında Suriye'nin Gaziantep Başkonsolosluğu'nun daveti üzerine, 29-30 Mart 2010 tarihlerinde Valilik Makamı Başkanlığında 35 kişilik bir heyet ile Suriye AC İdlip kentine, iki şehir arasında sosyal, kültürel ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için Resmi ziyaret gerçekleştirilmiştir.

Kahramanmaraş Valisi Sayın Mehmet Niyazi Tanılır Başkanlığında gerçekleştirilen ziyaretin Resmi Heyeti'nde; Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. A.Nafi Baytorun, Vali Yardımcısı Volkan Barış Göçmez, İl Genel Meclis Başkanı Ramazan Okumuş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı, Ticaret Borsası Başkanı Mahmut Arıkan, Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Şahin Balcıoğlu ve Esnaf Odaları Başkanvekili Hacı Mustafa Öz ile birlikte İlimiz Sanayici ve İşadamları ile Turizm Sektörü Temsilcileri yer almıştır. Heyetin tercümanlığını İl Genel Meclisi eski üyesi işadamı Musa Kolukırık yapmıştır.

Buna mukabil İdlip İli heyetinde ise, İdlip Valisi Sayın Halit El-Ahmet Başkanlığında Vali Yardımcısı Ali El Casim, Belediye Başkanı Ömer Kasım, Edebiyat Fakültesi Dekanı Dr. Faruk Selim, Kültür Müdürü Heysem Şahade, Turizm Müdürü Meymun Fecir ve çok sayıda Sanayici, İşadamı ve Turizimci yeralmıştır.

29 Mart 2010 Pazartesi 07.00'de Kahramanmaraş'tan hareket edilmiş olup, aynı gün saat 11.00'de İdlip kentine intikal edilmiştir. İdlip Valiliği önünde İdlip Valisi Sayın Halit El-Ahmet tarafından karşılanan Kahramanmaraş Valisi Sayın Mehmet Niyazi Tanılır, beraberinde 10 kişilik bir heyet ile İdlip Valisi Sayın Halit El-Ahmet'i Makamında ziyaret etmiştir. Akabinde İdlip ve Kahramanmaraş Valilerinin Başkanlığında, Carlton Oteli toplantı salonunda iki il temsilcilerininde yer aldığı bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan bir sunumla İdlip ilinin tanıtımı yapılmış, karşılıklı temenniler ve sorularla, tespit, teklif ve tanıtımlar yapılmıştır.

Muhteviyat olarak, son derece verimli geçen toplantıda ilimiz heyeti çok samimi ve kardeşane duygular çerçevesinde karşılanmış, Ülke olarak büyük iltifatlara mazhar olunmuştur. Her iki heyetin Başkanı olan Valilik Makamları icra edilen bu ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirmişlerdir.

Kahramanmaraş Valisi Sayın Mehmet Niyazi Tanılır, İl Genel Meclisi'nin Kahramanmaraş ile İdlip İllerinin Kardeş il ilan edilmesi kararı aldığını ve bu kararın İçişleri Bakanlığının onayından geçtiğini ve durumun bir yazı ile İdlip Valiliği'ne bildirildiğini ifade etmiştir. İdlip Valisi Sayın Halit El-Ahmet, konu ile ilgili çalışmalarının aynı minval üzerine devam ettiğini, bu kardeşlik projesinin iki il için de son derece anlamlı ve faydalı olacağını, vurgulayarak memnuniyetini belirtmiştir. İdlip Valisi, Türk işadamlarına yatırım çağrısında bulunarak her türlü kolaylığın sağlanacağını da ifade etmiştir.

Bunun üzerine Valimiz Sayın Mehmet Niyazi Tanılır, bu ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, genelde iki ülke arasında bulunan tarihi bağlara özelde ise Kahramanmaraş-Halep arası tarihsel bağlantılara vurguda bulunarak, iki ülke ve iki şehir arasında birçok alanda benzerlikler bulunduğunu ve ilişkilerin gelecek için ümit vaat ettiğini, yeterli tanıtımların karşılıklı yapıldığında birçok alanda işbirliği yapılabileceğini, ifade etmiştir.

İdlip Valisi Sayın Halit El-Ahmet ise, İdlip kentinin Kahramanmaraşlı yatırımcılara açık olduğunu, Türkiye'nin tecrübe ve deneyiminden istifade etmek istediklerini, Sanayici ve İş Adamlarının karşılıklı ortak yatırım yapma arzusunda olduklarını, ifade etti.

Oturumlara Başkanlık eden her iki İlin Valilik Makamları, karşılıklı vizenin kaldırılması ile ziyaretlerin sıklaştığını, taraflara son derece kolaylık sağlandığını, bu durumun tarihsel ve kültürel bağlamda olduğu gibi turizm, ticaret ve sanayi alanlarına da ivme kazandıracağını söyleyerek, buradaki ilişkilerin geleceğinden ümit var olduklarını ifade etmişlerdir.

Öğle arası ve serbest zamandan sonra İdlip Belediye Başkanı'nın daveti üzerine aynı gün saat 18.00 de İdlip Belediye Başkanı ve Meclisi ziyaret edilmiş ve sunum şeklinde şehrin tarihi, kültürel tanıtımı gerçekleştirilmiştir. Akşam 19.30 da ise Carlton Oteli toplantı salonunda İdlip ve Kahramanmaraş'lı Sanayici, İşadamı ve Turizmcilerin katılımı ile bir toplantı yapılmıştır. Bu toplantıda değişik meslek gruplarından bulunan katılımcılar karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmuşlardır. Her iki kent ile ilgili Sanayi, Ticaret ve Turizm alanlarında geniş açılımlı görüşmeler yapılmıştır.

30 Mart 2010 Salı günü; saat 08.30'da işadamları ikinci bir toplantı daha yaparak somut gelişmelere imza atmışlardır. İdlipli işadamları bizden Tekstil'de kullanılan Paketleme Kartonu talebinde bulunmuşlar, Kahramanmaraşlı sanayiciler ise iplik sanayi kullanılmak üzere iplik talep etmişlerdir. Aynı gün saat 10.00'da Vilayet Makamında, geçen sürece dair kısa bir değerlendirme toplantısı yapılmıştır. Her iki heyetin Başkanı olan Valiler süreci değerlendirmiş olup, gelişmelerden duydukları memnuniyeti dile getirerek resmi görüşmeler tamamlanmıştır.

Daha sonra İdlip Vilayet Makamının programı doğrultusunda, İdlip Valisi Sayın Halit El-Ahmet ve Kahramanmaraş Valisi Sayın Mehmet Niyazi Tanılır ile beraberlerinde karşılıklı heyet halinde Sanayici ve İşadamları Kamuya ait İplik Fabrikası, tarihi ve kültürel mekânlara inceleme gezisi yapmıştır. Ayrıca Dekan Dr. Faruk Selim'in daveti üzerine KSÜ Rektörü Prof. Dr. A. Nafi Baytorun Edebiyat Fakültesini, Turizm Müdürü Fecir Meymun'nun daveti üzerine de İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı ile beraberinde ilimiz turizm sektörü temsilcileri turizm tesislerini ziyaret ederek incelemelerde bulunmuşlardır. En önemli tarihi mekanlardan biri olan Ebla harabeleri, kalıntıları ve kazı çalışmaları ile Marra Kenti'nde Osmanlı Dönemine ait Murat Paşa Kervansarayında bulunan Marra Mozaik Müzesi ziyaret edilmiştir.

Önümüzdeki tarihlerde belirlenecek olan takvime göre Mayıs ayında İdlip Heyetin ilimizi ziyaret etmesi planlanmıştır. (Kaynak: Valilik resmi internet sitesi - www.kanal46.com)


Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2010, 07:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66