Kimyasal silahların tamamı Suriye'den çıkarıldı

Kimyasal silahların tamamı Suriye'den çıkarıldı

Suriye’nin yurt dışında imha edilmesi kararlaştırılan kimyasal silahlarının tamamının ülke dışına çıkarıldığı bildirildi.


Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) Genel Direktörü Ahmet Üzümcü, Suriye’ye ait kimyasal maddelerin son bölümünün bugün Lazkiye Limanı’ndan bir Danimarka gemisine yüklendiğini açıkladı.


Bu son işlemle Suriye’nin deklare ettiği tüm kimyasal maddelerin taşınmasının tamamlandığını belirten Üzümcü, ülkede başka kimyasal silah kalıp kalmadığını bilmediklerini kaydetti.


Üzümcü, imha takviminde yaşanan gecikme ve teknik problemlere rağmen Suriye’nin kendileriyle işbirliği yaptığını dile getirdi.


KSYÖ Genel Direktörü, yaklaşık 9 aydır Suriye’den taşınan kimyasal maddelerin ABD tarafından temin edilen gemide imha edileceğini bildirdi.


ABD Dışişleri Bakanı Kerry: İşimiz henüz bitmedi


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise KSYÖ'nün Suriye’nin kimyasal silahlarının tamamının yurt dışına taşındığını bildirmesi sonrası yazılı açıklama yaparak, "İlan edilmiş 1000 tonu aşkın kimyasal silah materyalini ortadan kaldırmak için tehlikeli koşullarda çalışan KSYÖ-BM Ortak Misyonu ve tüm uluslararası koalisyonu tebrik ediyorum" ifadesini kullandı.


Bununla birlikte, bu gelişmenin, "işlerinin bittiği" anlamına gelmediğini belirten Kerry, şunları kaydetti:


"Herkes şunu bilmeli ki işimiz bitmedi. Çok ciddi sorunlar sürüyor ve bunlara çözüm bulunmalı. Muhalefet bölgelerinde klor gazının sistematik kullanımına dair haberlerden derin kaygı duymayı sürdürüyoruz. Suriye rejimi üretim tesislerini imha etmede ayak sürümekte. Rejimin kendi halkına karşı devam eden saldırılarının yol açtığı insan kaybından ve ağır insani krizden dehşete düşmüş durumdayız"


ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel da, konuyla ilgili açıklamasında, "Suriye'nin kimyasal silahlarının tamamının yurtdışına taşınmasının, Suriye'nin kimyasal silah programını saf  dışı bırakma çabasında önemli bir kilometretaşı olduğunu kaydederek, ABD ve uluslararası ortaklarının şimdi, Suriye halkına ya da ABD'nin bölgedeki müttefiklerine bir daha tehdit oluşturmamaları için bu materyalleri yok etmek için çalışacağını belirtti.


Beyaz Saray da, Suriye'nin kimyasal silahlarının ortadan kaldırılmasının, bu silahların Suriye halkına, Amerikalılara ya da ABD'nin dünya genelindeki ortaklarına bir daha asla kullanılmayacağını garanti edeceğini kaydetti. 


Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde yaptığı açıklamada, dünyanın 21 Ağustos 2013'te 1.400 masum Suriyeli'nin kimyasal silahlarla anlamsızca öldürülmesini asla unutmayacağını söyledi.


Earnest, gelecek haftalarda ABD'nin, materyallerin büyük kısmının imhası işlemine başlayacağını ve bu sürecin güvenli ve çevreyi gözeten bir tarzda yürütüleceğini dile getirdi.


KSYÖ’nün kabul ettiği ilk plana göre Suriye’nin deklare ettiği kimyasalların 5 Şubat 2014 tarihine kadar güvenli bir şekilde ülke dışına çıkarılması ve imha işleminin 2014 yılı haziran ayı sonuna dek tamamlanması gerekiyordu.


Ancak farklı sebeplerle imha takviminde gecikme yaşanınca Suriye yönetimi KSYÖ’ye, tüm kimyasal stoklarının ülke dışına çıkarılmasına yönelik yeni bir rapor sunmuştu. Bu kapsamda Suriye’nin kimyasal silahlarının tamamının 30 Haziran'a kadar tahliyesi öngörülmüştü.


Deniz yoluyla İtalya’daki bir limana taşınan kimyasal maddeler burada Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından temin edilen Cape Ray adlı gemiye yüklenerek açık sularda imha edilecek. Kimyasal maddelerin bir kısmı ise Almanya, Finlandiya ve İngiltere’ye ait tesislerde yok edilecek.


Birleşmiş Milletler'in (BM) Suriye’nin kimyasal silahlarının yok edilmesi için geçen sene kasım ayında görevlendirdiği KSYÖ, imha işleminin yaklaşık 40 milyon avroya mal olacağını açıklamıştı. KSYÖ bu iş için özel bir bütçe oluşturmuştu.


 


(AA)

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2014, 04:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63