Kömürdeki anormal artış 'kara kara' düşündürüyor!

Kömürdeki anormal artış 'kara kara' düşündürüyor!

Her ne kadar Ağustos ayını yaşadığımız şu günlerde kış günleri pek akla gelmese de, kömür fiyatlarındaki anormal yükseliş bir hayli dikkat çekiyor.

Geçen günlerden itibaren tırmanışa geçen kömür fiyatlarının şu anda apartmanlar için olanının ton başına 500 doları geçtiği öne sürülüyor. Isınmada kullanılan kömürün fiyatının bu kadar yükselmesi vatandaşı şimdiden kara kara düşündürüyor.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Akif Paksoy, geçen günlerde TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde; ülkemizdeki yerli kömürün daha ucuz olmasına rağmen, neden yüksek fiyatlı ithal kömür kullanıldığını sormuştu.

Paksoy, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler tarafından cevaplandırılması isteği ile TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergesinde şunları kaydetmişti:

“TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA

Ülkemizde yaklaşık 8 milyar tonluk rezervimiz bulunmasına ve yerli kömürün daha ucuz olmasına rağmen niçin yüksek fiyatlı ithal kömür kullanıldığına dair sorumun Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Hilmi GÜLER tarafından cevaplandırılmasını arz ederim.

Mehmet Akif PAKSOY
Kahramanmaraş Milletvekili”

İŞTE GEREKÇELER

“Bir süre önce ulusal basında da gündeme getirildiği gibi; kömür fiyatlarında % 60’lara varan artış olmuştur. Bu fiyat artışının başta tüketiciler olmak üzere sanayiciyi ve ülke ekonomisini olumsuz etkilediği bilinen bir gerçektir. Ülkemizde 8 milyar ton linyit rezervi bulunmasına rağmen; tonu 400 dolardan, yılda 1.5 milyar dolarlık kömür ithal edilmesi, buna karşılık yerli rezervlerimizin ise sadece 100 milyon tonluk kısmının kullanılabilmesi verimli bir enerji politikasının olmamasından kaynaklanmaktadır.

Buradan hareketle;

Hükümet olarak enerjide artan dışa bağımlılığı azaltmak ve yerli kömür rezervlerimizi kullanarak dışarıya ödediğimiz dövizi içerde tutmak suretiyle ülke ekonomisine katkıda bulunacak bir politikanız var mı? Yoksa hazırlamayı düşünüyor musunuz?”

PAKSOY: BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ!

Gazeteci Mustafa Şirin’in bugün öğleyin telefonla görüştüğü MHP’li vekil Paksoy; “Önce demir ardından şimdi de kömür fiyatlarındaki anormal yükseliş bir hayli dikkat çekiyor. Sonuçta olan vatandaşa oluyor. Adete tekel oluşturarak fiyatları suni bir şekilde yükseltenler karşısında hükümetin sessiz kalmasını da bir türlü anlayamıyoruz. Akıllara soru işaretleri de gelmiyor değil. Bu önemli konuda araştırma yapıyoruz. Velhasıl bu işin peşini bırakmayacağız” diye konuştu. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2008, 09:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
coskun cesur
coskun cesur - 13 yıl Önce

Kış aylarının yaklaştığı şu günlerde vatandaş kışa hazırlanma telaşındayken fırsatçıların tuzağına düşüyor. Kömür fiyatları ne oldu da bir anda iki katına çıktı? Doğalgaza % 20 zam gelirken kömür neden % 100 zam görüyor? İşte burda organize olmuş kömür tüccarları ve dağıtıcı firmalarla birlikte işbirlikçi profesyonel apartman yöneticisi firmalar hep birlikte vatandaşın cebine saldırıyor ve soygun başlıyor. Bazı apartmanlarda ise aynı kömüre vatandaş değişik değişik yani fahiş zamlı paralar ödüyor. Hukuken mümkün olmayan faiz ve vade farkları, vicdanların kabul edemeyeceği zamlı fiyatlar uygulanıyor. CESUR RADYO OLARAK BİZLER DE İNCELEMELERİMİZE DEVAM EDECEĞİZ. DEVLET VE HÜKÜMET YETKİLİLERİNİN DE KONUYA ACİL OLARAK EL ATMALARINI BEKLİYORUZ.

SIRADAKİ HABER

banner66