Kritik görüşme başladı..

Kritik görüşme başladı..

Fransa Senatosu "soykırım iddiaları" inkarını suç sayan teklifi görüşmek üzere toplandı. Toplantı yaklaşık 2 saat sürecek.'SOYKIRIMI İNKAR' SUÇ OLABİLİR


Fransa meclisinde 22 Aralık'ta kabul edilen yasa teklifi, bu kez Senatoda oylanacak. Fransız Parlamentosu'nun alt kanadı olan Ulusal Meclis'in 22 Aralık 2011 tarihinde kabul ettiği yasa teklifi, Senato tarafından da kabul edilirse, yasalaşması için Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin imzasına sunulacak.Teklifin yasalaşması halinde, Fransa'da ‘Ermeni soykırımının’ varlığını inkar etmek suç haline gelecek ve inkar edenler 1 yıl hapis ve 45 bin Euro tazminat cezasıyla yargılanacak. Senato, anayasa komisyonunun görüşünü kabul ederse yasa teklifi, gündemden düşecek.   


Yasa teklifinin geçmesi için yine oy çokluğu aranacak. Türkiye saatiyle 16.00'da başlayan Senato Genel Kurulu'ndaki kritik oturuma yaklaşık 50 senatör katılıyor.

Genel kuruldaki oturumda ilk konuşmayı hükümet adına söz alan parlamento ile ilişkilerden sorumlu bakan Patrick Ollier yaptı.


Ollier genel kurulunda yaptığı konuşmada, senato gündemine getirilen yasa teklifi lehinde konuşma yaparak, sözkonusu teklifin Fransız yasalarına ve AB yasalarına uygun olduğunu iddia etti.


Ollier'in konuşmasının ardından daha sonra kanunlar komisyonu başkanı ve raportör Jean-Pierre Sueur söz alacak.


Genel kurulda konuşmalar önce siyasi gruplar adına yapılacak, daha sonra kişisel konuşmalara geçilecek. Genel kuruldaki konuşmaların yaklaşık 2 saat sürmesi bekleniyor.


Fransız Parlamentosu'nun alt kanadı olan Ulusal Meclis'in 22 Aralık 2011 tarihinde kabul ettiği "soykırımı inkar" yasa teklifi, Senato tarafından da kabul edilirse, yasalaşması için Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin imzasına sunulacak.SENATO'DAN GEÇECEK Mİ?


 


Yeşiller ve Radikal grup, teklife karşı olduklarını daha önce duyurmuştu. Senato’nun Anayasa Komisyonu da geçtiğimiz hafta teklifi "Fransız anayasasına" aykırı olduğu gerekçesiyle kabul edilemez bulmuştu. Senato, Anayasa Komisyonu'nun görüşünü kabul ederse yasa teklifi gündemden düşecek.

Geçtiğimiz yıl mayıs ayında Anayasa Komisyonu’nundan benzer bir karar çıkmış, bu karar Senato Genel Kurulu’nda kabul edilince, Ermeni teklifi gündemden düşürülmüştü.

'TEKLİF KABUL EDİLİRSE ANAYASA MAHKEMESİNE GİDECEĞİZ'


Fransız Senatör Nathalie Goulet de Senato Genel Kurulu'nda oylanacak yasa teklifinin büyük bir ihtimalle kabul edileceğini, ancak kendisi gibi teklife karşı çıkan senatör ve milletvekillerinin Anayasa Mahkemesi'ne gideceklerini söyledi.

Cumhuriyetçi Merkez Birlik Grubu Senatörü Goulet, "Ben yasa teklifinin büyük bir ihtimalle bugün kabul edileceğini düşünüyorum. Ben ve grubum yasa teklifine karşıyız. Tarihi konularda parlamentonun karar vermemesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu bizim işimiz değil" dedi.


FRANSA'DAN İTİDAL ÇAĞRISI

Fransa Senatosu'nun “soykırımı inkâr tasarısını” ele almasına saatler kala Türkiye'den gelen tepkilerin sertleşmesi üzerine, Fransa, Türkiye'ye "itidal" çağrısında bulundu.

Bugün, 1915 olaylarını inkar etmeyi yasaklayan yasayı Senato'da oylayacak olan Fransa, Türkiye'yi "sakin olmaya" davet etti. Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bernard Valero tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin "çok önemli bir müttefik" olduğu yineledi.
 
Valero açıklamasında, "Türkiye'yi sakin olmaya çağırıyoruz. Türkiye, Fransa'nın çok önemli bir ortağı ve müttefikidir" dedi.

TÜRKİYE YAPTIRIMA GİTMİŞTİ

Fransız Parlamentosu'nun alt kanadı olan Ulusal Meclis'te kabul edilen tasarı, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını reddedenlere 1 yıla kadar hapis, 45 bin Euro’ya kadar da para cezası verilmesini öngörüyor.

Yasanın kabulünün ardından Türkiye, Fransa’yla askeri ve siyasi ilişkilerini askıya almış, sürecin Senato’da devam etmesi veya Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından onaylanması durumunda başka önlemler alınacağı da, yetkili Türk makamlarınca ifade edilmişti.

Yasa teklifinin Meclis'te kabulünün ardından istişareler için Ankara'ya çağrılan Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu ise geçtiğimiz haftalarda Fransa'ya dönmüştü.

TÜRKLER VE ERMENİLER EYLEM YAPIYOR


Oylamaya dakikalar kala Fransa Senatosu önünde toplanan Türk dernekleri, gösteriler yaparak yasa teklifinin reddedilmesini talep ediyor. Senato'nun bir alt sokağında ise, Ermeniler toplanarak karşı gösteri yapıyor. İki tarafta oylama öncesi Fransız senatörleri etkilemeye çalışıyor.

1 YIL HAPİS, 45 BİN EURO CEZA


Teklifin yasalaşması halinde, Fransa'da ‘Ermeni soykırımının’ varlığını inkar etmek suç haline gelecek ve inkar edenler 1 yıl hapis ve 45 bin Euro tazminat cezasıyla yargılanacak. (Mynet)


Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2012, 16:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner63