'Kur'an kurslarının artması; birlik ve huzur demektir'

'Kur'an kurslarının artması; birlik ve huzur demektir'

Kahramanmaraş'a iki günlük ziyaret için dün gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu; ''Yaz Kuran kursları, sadece Kur'an-ı Kerim'in öğrenildiği yerler değil, iyi insan, iyi vatandaş, iyi komşu, iyi birey olma bilgisinin verildiği, milli eğitimi tamamlayan kurumlardır'' dedi.

Bardakoğlu, Kahramanmaraş'taki incelemeleri kapsamında tarihi Ulu Cami'de vaaz verdi. Cuma Namazı'nı da burada kılan Bardakoğlu'na vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Cami çıkışında Kahramanmaraş'ın tek kişilik protestocusu Ali Bilir isimli vatandaş Bardakoğlu'na 'Zinayı ve boşanmaları çözün' demesi üzerine Bardakoğlu 'dua edelim inşallah' diye cevap verdi.

Öğle yemeğinin ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, iş adamı Zekeriya Daşcı tarafından yapılan Hz. Ukkaşe Camii'nin açılışını gerçekleştirdi.

Bardakoğlu, gazetecilerin yaz kuran kursları ile ilgili sorusuna ise ''Yaz Kuran kursları, sadece Kur'an-ı Kerim'in öğrenildiği yerler değil, iyi insan, iyi vatandaş, iyi komşu, iyi birey olma bilgisinin verildiği, milli eğitimi tamamlayan kurumlardır. İslam ahlakının öğretildiği bu kurumlar, milli eğitime alternatif değil, bütünlüğü sağlayan temel kurumlarımızdır'' dedi.

Kuran kurslarını pedagojik esaslara göre açık bir şekilde yürüttüklerini kaydeden Bardakoğlu, Kuran kurslarının sayısının artmasının ülkenin birliği, beraberliği, huzuru ve güveni anlamına geldiğini söyledi.

Okulların tatil dönemi geldiğine dikkati çeken Bardakoğlu, ''Bütün görevlilerimiz gereken dikkati göstererek mevzuata uygun şekilde camilerimizi, kurslarımızı halkımızın din hizmetine tahsis edeceğiz. Bütün camilerimiz çocuklarımıza Kuran eğitimi için mekân olacak'' diye konuştu.

Çocukların erken yaşta Kuran öğretimi konusunda yönlendirmelerini istediklerini kaydeden Bardakoğlu, şöyle konuştu:

''Anne babanın en önemli mesuliyetlerinden birisi çocuğunun manevi bakımından yetişmesine imkân sağlamaktır. Çocuklarımızın hem maddi hem de manevi yönden yetişmelerinden sorumluyuz. Gece yorganı çocuğunun üzerine örtme, annenin rahmetinin bir ifadesidir ama Allah, Peygamber sevgisi ile vatan millet sevgisi ile yetişmesi de anne, babanın rahmetinin ve şefkatinin bir parçası olmalıdır.''

Başkan Bardakoğlu daha sonra programına devam etti. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2010, 07:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner67