“Küstah teğmenleri kim koruyor?”a açıklama..

“Küstah teğmenleri kim koruyor?”a açıklama..

Bir grup jandarmanın, Başbakan ve eşi hakkında sosyal paylaşım sitelerinde kullandığı ifadelere ilişkin Genelkurmay açıklama yaptı.


GenelkurmayBaşkanlığı,birgrupjandarmanınsosyalpaylaşımsitelerindeBaşbakanRecep Tayyip Erdoğanveeşi Emine Erdoğanhakkındaağza alınmayacak ifadeler kullandığı, bunlarıntespitedilip Jandarma Genel Komutanlığı’na iletildiğiancakkomutanlığınişlemyapmadığı yönündeki iddiaları içeren haberin yanlış olduğunu, adli soruşturmanın 2Aralıktarihinden itibaren sürdürüldüğünü bildirdi.


GenelkurmayBaşkanlığı, 28Aralık2011tarihliYeniAkit gazetesindeyeralan“Küstah TeğmenleriKimKoruyor?” başlıklıhaberleilgilibiraçıklamayaptı. Haberekonuolayla ilgiliolarakJandarma Genel Komutanı tarafından birişlemyapılmadığının iddia edildiği belirtilen açıklamada, “Bahse konu haber gerçeği yansıtmamaktadır. Habere konu olay hakkındaki bilginin Genelkurmay Başkanlığına ulaşmasını müteakip, aynıgünkonu Jandarma Genel Komutanınaözelolarak iletilmişveJandarma Genel Komutanı tarafından 02 Aralık 2011 tarihinde adli soruşturma emri verilmiştir. Adli soruşturma halendevametmektedir” denildi.


-HABER NEYDİ?-


“Küstah Teğmenler” haberinde,BaşbakanErdoğanveailesiilehükümet aleyhineinternetüzerinden faaliyet yürütenbirgrupjandarma personelinin istihbarat birimlerince belirlendiği, yapılan takibin ardından söz konusu jandarma teğmenlerinin sistematikolarakhareketettiklerinintespitedildiği ve durumun Başbakan Erdoğan’a bildirildiği iddia edilmişti.


Haberde “KonununGenelkurmay’a iletilmesi talimatı üzerinedosyaBaşbakanlıktarafından Genelkurmay’a iletildi. Başbakan Erdoğan’a ağır hakaretlerin detaylarını içeren dosya, Genelkurmay tarafından gereği yapılmaküzereivedilikle Jandarma Genel Komutanı Org. Bekir Kalyoncu’ya ulaştırıldı.Ancakdosyanın, burada takılıp kaldığı belirtiliyor. Kalyoncu’nun aradangeçenzamanarağmenkendisine iletilen dosyahakkındahiçbirişlemyapmadığıifadeediliyor” denilmişti.


-SEÇİM SONUÇLARI GELDİKÇE PROFİLLER KARARTILMIŞ-


Gazete,paylaşımsitelerinde özellikle referandumveseçimöncesinde AK Parti’nin seçimi kaybetmesiiçin, Başbakan’a, Başbakan’ın ailesine, hükümete ve bakanlara galiz küfürler edildiğinin belirlendiğini,ancakseçim gecesi sonuçlar açıklanmaya başlatıldıktansonraFacebookprofillerinin karartılmaya başlandığını yazmıştı. Haberde şöyle denilmişti:


“Örgütlü olarak faaliyet yürüten subay sayısının 40’tan fazla olduğu, faaliyetlerine bazı üst rütbelilerin de direkt olarak destek verdikleri kaydediliyor. Facebook’taki bu sayfalara ulaşım çok kolay. Çünkü şahsi isim ve soyisimleri, hatta üniformalı ve üniformasız fotoğraflarına da yer verdikleri Facebook sayfalarında onlara arkadaşlık teklif etmeniz yeterli, kabul aldığınızda, artık Başbakan’a yaptıkları küfürlere siz de tanıklık edebiliyorsunuz. Bu konu ile ilgili defalarca Jandarma Genel Komutanlığı’na şikayet iletildiği, Org. Bekir Kalyoncu’nun organize hakaretleri örtbas ettiği, şikayetleri dikkate almadığı belirtiliyor.”


Yeni Akit, haberine “Bilindiği gibi, daha önce Facebook’ta Başbakan’a hakaret eden bir kişi 2 yıl hapis cezası almıştı” kaydını da düşmüştü. (Mynet)

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2011, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63