Kut’Ül Amare Zaferi’Nin 100. Yılı

Kut’Ül Amare Zaferi’Nin 100. Yılı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nce Kut’ül Amare Zaferi’nin 100. yıl dönümü dolayısıyla etkinlik düzenlendi.


Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kültür ve Turizm Şube Müdürlüğü Gençlik Akademisi kapsamında gerçekleştirilen ‘Derin Tarih Sohbetleri’ programına konuşmacı olarak Yavuz Bahadıroğlu ve Mustafa Armağan katıldı.
Yoğun katılımın olduğu sohbet programında ilk konuşmayı Yavuz Bahadıroğlu yaptı. Bahadıroğlu, ikinci Dünya Savaşında iki büyük zaferden bahsedilmesi gerektiğini ve bunlardan birisini de Kut’ül Amare olduğunu söyledi.
Kut’ül Amare’nin müthiş bir zafer olduğunu, 5 İngiliz generalinin, 500 İngiliz subayının ve 13 bin 300 İngiliz askerinin esir alındığını hatırlatan Bahadıroğlu, “Her dönem ve her zaman başı dertte olan devletler geçmişlerini öteki devletlerden daha fazla, milletler öteki milletlerden, başı belada olmayan dayanışma içinde olan, dünyada yaşayan milletlerden daha fazla tarihini bilmeye muhtaçtır. Özellikle zaferlerini bilmeye muhtaçtırlar ama ne hikmetse biz biraz biraz Çanakkale üzerine durduk, Kut’ül Amare zaferi üzerinde hiç durmadık” dedi.
Ardından Mustafa Armağan ise Kut’ül Amare’de şehitler ve gazilerin döktükleri kanların unutulmasının kendisine çok ağır geldiğini söyledi.
Osmanlı’nın yıkılmasının bir İngiliz planı olduğunu savunan Armağan, bu kapsamda tarih kitaplarından da Kut’ül Amare Zaferi’nin silindiğini belirtti.
İngiliz planıyla Osmanlı’nın yıkılmasının fikri yönüne ilişkin de değerlendirmede bulanan Mustafa Armağan, İngilizlerin "Bu topraklarda bir Osmanlı ortaya çıkmasın" diye parçalanmanın ardından zihinlere ikinci bir operasyon yapıldığını dile getirdi.
Birinci operasyonun sınırlara, ikinci operasyonun da beyinlere yapıldığını ifade eden Armağan, şöyle devam etti:
"Dolayısıyla bunu kavramadan bizim Kut’ül Amare’yi anlamamız mümkün değil. Harf inkılabını nasıl yanlış anlıyorsak, efendim harf inkılabı okumayı kolaylaştırmış, bu millet kolayca okuma yazma öğrenecekmiş, bakın şimdi siz bu milleti geri zekalı mı zannediyorsunuz. Yani kolay alfabeyi öğrenebilir bu millet, zor alfabeyi öğrenemez. Bir millete hakaret etmenin bundan daha açık bir hali olamaz. Milletin zekasıyla kimse alay etmesin. Bu millet en zor alfabeyi öğrendi ve o alfabe ile Maraş Destanı, Mohaç’ı yazdırdı, bütün dünya dinledi. Kut’ül Amare’nin unutturulması aynı mantığın uzantısı."
Programın sonunda Vali Mustafa Hakan Güvençer, Milletvekili İmran Kılıç ve Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç, Bahadıroğlu ve Armağan’a çiçek takdim ederek teşekkür etti.(İHA)

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2016, 13:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63