Lüks Müftülük binasına görkemli açılış!...

Lüks Müftülük binasına görkemli açılış!...

Kahramanmaraş’a gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu; ''İslam dünyasının dikmesi gereken sökükleri, temizlemesi gereken kirlilikleri var. Bunu da ancak biz kınayarak, dışlayarak değil insanımıza doğru dini bilgiyi ve doğru din hizmeti sunarak yapabiliriz'' dedi.

Yapımına 2004 yılında başlanan ve büyük çoğunluğu camilerden toplanan yaklaşık 4 milyon bin liraya mal olması yüzünden haklı olarak bir hayli lüks ve görkemli yapıldığı eleştirileri yöneltilen Kahramanmaraş Müftülük binası 14 Mayıs akşamı düzenlenen bir törenle hizmete açıldı.

Açılış töreni öncesi Kahramanmaraş İmam Hatip Lisesi Mehter Takımı bir konser verdi. Saygı duruşu yapılarak İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından kürsüye gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, dünyaya bakıldığında din konusunun bir türlü rahat zemine oturmadığını öne sürdü.

Kimi çevrelerce dinin ‘yanlışları onaylatıcı’ olarak algılandığını da ileri süren Bardakoğlu, şunları kaydetti:

''Kimi çevrelerce özellikle batıda dindarlığın önemli bir risk alanı olarak görüldüğünü ve hep güvenlik penceresinden konunun ele alındığını görüyoruz. Beyhude korkular ve terimler üretiliyor. Bu konuda İslam dünyasının da yapması gereken ödevleri var. İslam dünyasının da dikmesi gereken sökükleri, temizlemesi gereken kirlilikleri var. Bunu da ancak biz kınayarak, dışlayarak değil insanımızın doğru dini bilgiyi ve doğru din hizmeti sunarak yapabiliriz. Ayrıştırmanın, kızmanın, eleştirmenin insanı kırmaktan ve daha uçlara itmekten başka bir anlamı yoktur.''

Bardakoğlu, ''Bugün komşularımızda ve İslam dünyasında yaşanan sorunların biri de sağlıklı dini bilgiyi üreten ve bu bilgiyi hizmete dönüştüren istikrarlı din konularının olmayışıdır. Diyanet İşleri'ne benzer, ilahiyat fakültelerine benzer bizim dini geleneğimize benzer bir çizgi bu ülkelerde henüz konulmamıştır'' diye konuştu.

BARDAKOĞLU: BİRBİRİMİZİ SEVELİM

İslam dünyasının köklerinin birbirini kucakladığını belirten Bardakoğlu; ''Bırakın küçük dallar gelip geçici rüzgarların etkisiyle birbiriyle didişsin. Biz asıl gövdeye ve köke inelim. Bizim köklerimizde insan sevgisi vardır. Birbirimizi saymak ve sevmek vardır. İnancı, kimliği, kişiliği ne olursa olsun insanı insan olduğu için sevmek vardır. Milletimizin ortak değerlerini sahiplenme ve yaşatmak vardır'' ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri olarak İslam dini konusunda dinin iki temel kaynağı üzerinde durduklarını vurgulayan Bardakoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

''Kur'an ve sünnetin doğru bilgisini, sahih bilgisini önemsiyor ve bunu her yerde en doğru şekilde eğip bükmeden söylemeyi hem Mevla'ya karşı hem insanlığa karşı bir görev sayıyoruz. Ama toplumda elbette devlet, ile din işleri siyaset ile din işlerinin ayrı gitmesi ve din işlerini din adamlarının doğru bilgisiyle katkı sağlaması gerektiğini ifade ediyoruz. Biz istiyoruz ki çocuklarımız Kur'an kurslarında dinin doğru bilgisiyle erken yaşta buluşsunlar. Allah'ı sevmeyi, Peygamberi sevmeyi, vatanı, milleti, bayrağı sevmeyi erken yaşta öğrensinler.''

Konuşmaların ardından kentin ana arteri Trabzon Bulvarı üzerindeki müftülük binasının açılışı gerçekleştirildi. Açılış törenine; Vali Mehmet Niyazi Tanılır, Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Dr. Cafer Tatlıbal, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. A. Nafi Baytorun, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Bardakoğlu, saat 18.30’da da Kılılı beldesine giderek oradaki Hatice ve Zekeriya Tanrıverdi Kur’an Kursunu ziyaret etti. Akşam yemeğini Kervanhan Tesisleri’nde yiyen Prof. Dr. Bardakoğlu, geceyi ise Belediye Başkanlık Konutu’nda geçirdi.

CUMARTESİ GÜNÜ İSE İLÇELERE GİTTİ

15 Mayıs cumartesi günü ise sabah Afşin ilçesine giderek Eshab-ı Kehf’i gezen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu’nun öğleden sonraki programı ise şöyleydi:

12.30 – Elbistan ilçe Müftülüğünü ziyaret
14.00 – Elbistan Pınarbaşı’nda öğle yemeği
16.30 – Göksun ilçesinde Fatih camii’nin açılışı
18.30 – Kahramanmaraş MADO Evi’nde akşam yemeği
20.00 – Kahramanmaraş’tan ayrılış.

KADRO MÜJDESİ BEKLENİYOR

Öte yandan; iki günlüğüne Kahramanmaraş’a gelen Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu’ndan kent halkı kadro müjdesi bekliyor. Kahramanmaraş’taki cami sayısında son yıllarda yaşanan artış nedeni ile görevli imam ve müezzinlerin yetersiz kalmasından dolayı birçok camide sıkıntı yaşandığına dikkat çeken vatandaşlar, Kahramanmaraş’a kadro verilmesi ile bu sıkıntıların ortadan kalkacağını söylediler. (www.kanal46.com)YASAL UYARI: HABER METNİ İLE FOTOĞRAFLARIN BASIN-YAYIN ORGANLARI VE İNTERNET SİTELERİ TARAFINDAN 'KANAL 46' ADI KAYNAK VE MAHREÇ GÖSTERİLSE DAHİ İZİNSİZ OLARAK İKTİBAS EDİLMESİ KESİNLİKLE YASAKTIR. BU YASAĞA UYMAYANLAR İDARİ VE MALİ CEZALARI PEŞİNEN KABUL ETMİŞ SAYILIRLAR. KANAL 46 BU KONUDAKİ TELİF VE YAYIN HAKLARINI SAKLI TUTAR.. KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURULUR...

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2010, 16:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66