Mahalle toplantılarına Genç Osman'da devam edildi

Mahalle toplantılarına Genç Osman'da devam edildi

Vatandaşlarla sohbet etmek ve sıkıntılarını dinlemek için Ramazan Ayı boyunca mahalle sakinleri ile bir araya gelecek olan Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır ve beraberindeki heyet toplantılarına Genç Osman Mahallesinde devam etti. Mahalle Muhtarı Osman Ak ve vatandaşlar tarafından sevgi ile karşılanan Vali Tanılır Hacı Saadet Camii bahçesinde halkla sohbet edip sorunlarını dinledi.

Mahalle Muhtarı Osman Ak ziyaretten dolayı memnuniyetlerini dile getirerek teşekkür etti. Muhtar Ak, en büyük problemlerinin yol, minibüs hatları, sağlık ocağı, okul tadilatı ve balici gençler olduğunu söyleyerek, sıkıntılarının çözülmesini istedi.

Vali Mehmet Niyazi Tanılır ise, gerekli notların alındığını belirterek eksikliklerin kısa sürede giderileceğini ifade etti. Sorunların ikisinin belediyeyi ilgilendirdiğini dile getiren Tanılır, "Okul sorunu ile de yakından ilgileneceğim. Diğer yandan bildiğiniz gibi artık sağlık ocağı yapılmıyor. Aile hekimliğine geçiyoruz. İlerleyen zamanlarda sağlık ocakları da bu hekimlere kiraya verilecek. Bu nedenle böyle bir yatırım yapamayız. Ancak verilecek doktorlar için gerekli hassasiyeti gösteririz" diye konuştu.

Vali Tanılır, halkın muzdarip olduğu konuların başında gelen "Balici gençler" sorununun ise aile-devlet işbirliği ile ortadan kalkacağını kaydetti. Vali Tanılır; "Çocuklara hep birlikte sahip çıkmalıyız. Bu noktada sadece polise güvenmek, her şeyi ondan beklemek olmaz. Bu gençler nasıl bu noktaya geldi bunlar araştırılmalı, ailede mi, okulda mı, ekonomik noktada bir sorun mu oldu bunların üzerinde durmak lazım. Şimdi biz bu konuda valilik olarak uzmanlar görevlendireceğiz. Ancak yine en büyük görev siz ailelere düşüyor. Çünkü siz evlatlarınıza sahip çıkmazsanız bir aciz kalırız, önce siz çocuklarınıza sahip çıkın" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından ise bazı vatandaşlar sırayla gelip Vali Tanılır'a kişisel problemlerini anlattı. Bir çok vatandaş, fakirlikten şikâyet edip devletten yardım eli uzanmasını istedi. İl Müftüsü Bekir Gülce'nin de çalışmanın faydalarını anlattığı sohbetin son bölümünde Vali Tanılır, tüm yoksullukların ve geri kalmışlığın çalışarak ortadan kaldırılacağını vurguladı. Tanılır sözlerini şöyle tamamladı:"Elbette biz sosyal devlet olma ilkesi gereğince ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yardımına koşuyoruz. Ancak yardım yapmak fakirliği ortadan kaldırmaz. Bunu ortadan kaldırmak için üretken olmalı, yeteneklerimizi geliştirmeliyiz. Örneğin bu gün mikrokredi ile yüzlerce bayanımız iş sahibi oldu ailelerine ek kazanç sağlıyorlar. Tamamen güvene dayalı verilen bu krediler bankaları bile şaşırtıyor. Krediyi alan vatandaşlarımız borçlarını yüzde yüz oranında geri ödüyor. Bu nedenle kendimize güvenmeli, mesleği eğitim kurslarından faydalanmalı niteliklerimizi artırmalı ve çalışmalıyız. Fakirlikle ancak böyle mücadele ederiz. Aksi takdirde bu fakirlik çocuklarımıza geleceğimize de sirayet eder ki buna asla müsaade etmemeliyiz. Bunun için siz yüz adım attığınızda devlet size yüz adım atacaktır" dedi.

İşsizlik sorununa da değinen Vali Tanılır devletin vatandaşların iş sahibi olabilmesi ve meslek edinebilmesi için sağladığı imkânlardan bahsetti. Vali Tanılır konuşmasında; “Sosyal Dayanışma Vakfı 15 Bin Liraya kadar iş kurma desteği veriyor. Geri ödeme faizsiz olarak 3 yıldan sonra 6 yıl içerisinde ödeme yapılıyor. Bu şekilde Kahramanmaraş’ta 100 kişinin üzerinde genç arkadaşımız iş kurmuş durumda, bu oran halen çok düşüktür. Bize müracaat eden vatandaşlarımıza bu projeyi anlattığımızda, kendisinin iş kuramayacağını maaşı olan bir işte çalışmak istediğini söylüyor. Bizlerde öz güven eksikliği var. Kendimize güvenmemiz devletin bu imkânlarını kullanmamız lazım. Sanayi Bakanlığımız yeni bir program başlattı. Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme Başkanlığı ( KOSGEB ) vasıtası ile iş kuran vatandaşlarımıza 27 Bin Türk Lirası hibe sağlıyor. Verdiği desteği geri almıyor. Vatandaşlarımızın bunu kullanması gerekiyor. Meslek sahibi olmayan genç arkadaşlarımıza İŞKUR vasıtası ile kurslar veriliyor. Bu kurslara giden vatandaşlarımıza devlet her gün 15 lira harçlık veriyor. Bu kurs bitirildiği zaman iş bulma imkânı son derce kolay oluyor. Meslek edindiğimiz zaman iş bulma imkânımız daha fazla artar. Vatandaş olarak azimli ve gayretli olmanız gerekiyor. Sizler iş bulmak ve meslek edinmek için adım atarsanız, devletin size vereceği destek çok daha fazla olacaktır. Siz çaba göstermez, azimli olmazsanız her şeyi devletten beklerseniz bu size çare olmayacaktır” dedi.

Toplantı sonunda toplantıya katılan mahalleli gençlerle sohbet eden Vali Tanılır, çocuklara futbol topu ve okumaları için kitap dağıttı.

Mahalle toplantısına Kahramanmaraş Valimiz Sayın Mehmet Niyazi Tanılır, İl Müftüsü Bekir Gülce, Milli Eğitim Müdürü Tahsin Nas, Sağlık Müdürü Reha Hüdayioğlu,İl Emniyet Müdür Yardımcısı Saim Gül, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Sadettin Yıldız, Sosyolog Abdülhamit Dönmez ve yüzlerce vatandaş katıldı. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2010, 13:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63