MANŞET: Otogar mı baraka mı?

MANŞET: Otogar mı baraka mı?

Geçtiğimiz yıl, ihtiyaca cevap veremediği gerekçesiyle Avusturya’nın MEL–3 firmasına 50.8 milyon YTL'ye satılan mevcut otogar, Kahramanmaraş Belediyesinin bütçesini bir hayli ferahlatmıştı. Bilindiği gibi şu anki otogar binasının açılışını 1993 yılında Ali Sezal'ın belediye başkanı olduğu dönemde zamanın Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan yapmıştı.

Kahramanmaraş Belediye Başkanlığı, satıştan elde edilen para ile Kahramanmaraş’ın çeşitli yerlerine yatırım yapadursun, yeni yapılan otogarın eskisinden daha küçük olduğu öne sürüldü.

Kahramanmaraş kent merkezinde günlük olarak yayımlanan MANŞET Gazetesi’nin bugünkü sayısının manşetinde bu önemli konu ele alınırken; “Otogar mı, baraka mı?” başlığı kullanıldı.

Kent gündemine adeta bomba gibi düşen bu haberde aynen şöyle deniliyor:

“Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz'ın her toplantıda (Kahramanmaraş yakışan bir otogar yapıyoruz) tezini, baraka görünümündeki adeta köy garajına benzeyen yeni otogar binası çürüttü. Adana - Osmaniye karayolu üzerine yapılan ve 16 yazıhane ve 18 dükkân yerinden oluşan yeni otogar, köy garajları görüntüsü çizerken, çevrede bulunan vatandaşlar; “Yenisi bu kadar küçük yapılacaksa eski yerin neden satıldığına bir anlam veremedik” dediler.

Her zaman örnek gösterilen Gaziantep’in terminalinde bir dükkânının genişliği en az 50–60 metrekare olurken, Kahramanmaraş Otogarı’nda bulunan dükkânların ise genişliği 10 metrekareyi geçmiyor. Yeni yapılan ve neredeyse eskisiyle aynı büyüklükte olan otogar Kahramanmaraş’ın en fazla 6–7 yıl sonra bir daha otogar ihtiyacını gündeme getirecekken, yeni otogarın yapımı için muhammen bedeli 3 milyon 249 bin YTL olduğu ve yaklaşık 5 milyon YTL maliyetli üst kavşak gibi “Boşa yapılan bir yatırım mı?” sorusu gündeme geldi.

ESNAFLAR ARASINDA YER KAVGASI BAŞLADI

Mevcut otogarda 22 yazıhane bulunurken, yeni yapılan otogarda ise 16 yazıhane bulunması sebebiyle yer kavgasına tutuşan otogar esnafı da mağdur olmuş durumda.

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’ın Ankara’da olduğu gün Encümen Üyesi Veysel Güzelbulut’un başkanlığında yapılan ihalede, otogarın en iyi yeri olarak lanse edilen yazıhaneler 7 bin ila 9 bin arasında alıcı bulurken, en köşede bulunan 15 no’lu yazıhanenin 14 bin 620 YTL’den, 16 no’lu yazıhanenin ise 20 bin 600 YTL üzerinden alıcı bulması ise dikkatlerden kaçmadı.

Haziran 2008’de bitirilmesi amaçlanan yeni otogar binası ile ilgili Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz otogar inşaatını gezisinde şu konulara yer vermişti: “Her hali ile örnek olabilecek kent olacağız, inşallah yeni terminal hizmete girdiğinde bu farklılık daha iyi görülecek. Bölgenin en modern şehirlerarası otogarına sahip olacağız. Kaba inşaatı ile uzay çatı örtüsü tamamlanan terminalin içerisinde lokanta, idari bina, ofis satış binaları, bekleme salonları yer alacak. Ana terminal binasında 25 araçlık peron, 80 araçlık sivil araç otoparkı, 16 araçlık otobüs park alanı, 28 araçlık toplu taşıma aracı otoparkı ve 5 araçlık taksi durağı, ilçe terminal binasında ise 32 araçlık sivil araç otoparkı, 22 araçlık minibüs otoparkı bulunacak.”

Bölgenin en büyük terminali olarak lanse eden Başkan Poyraz Gaziantep’in terminalini unuturken, 10 metrekarelik dükkanlara kimlerin nasıl yerleşeceği ise şimdiden merak konusu oldu.

Yeni otogar binasının önünden geçen vatandaşlar Başkan Poyraz’ın ‘en büyük ve modern otogar olacak’ sözlerine atıfta bulunarak, mevcut otogar binasından daha küçük olduğunu adeta bir baraka görünümünde olduğunu belirttiler.

Bu arada; yeni yerin küçük ve yazıhanelerin sayısının az olması sebebiyle yer kavgasına düşen otogar esnafından bazıları duruma isyan ederken, Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığının Kahramanmaraş Belediyesinden yazıhane ihalesiyle ilgili bilgi istediği öne sürüldü." (MANŞET GAZETESİ'nden alınmıştır.) (www.kanal46.com)


(NOT: BU ÖNEMLİ KONU İLE İLGİLİ OLARAK GÖRÜŞ VE DÜŞÜNCELERİNİ BELİRTMEK İSTEYEN OTOGAR ESNAFI İLE DİĞER OKUYUCULARIMIZ haber46@mynet.com ADRESİNE MAİL ATABİLİRLER...)


Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2008, 15:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
yalçın
yalçın - 13 yıl Önce

Bu günkü belediye kadrosunun basiretsizliği vebeceriksizliğinin bir göstergesi daha. Bu projeyi hazırlayanların(belediye mimnar-mühendisleri) vizyonlarının ufuklaerının öngörülerinin yetersiliinin bir göstergesi daha. Çok yazık ama çok yazık. Tıpkı yapılan belediye binası gibi, tıpkı alt geçit gibi- tıpkı yapılan yollargibi hepside k.maraş ın üstüne dargelmektedir ve kıyafeti biçenler yanlış biçmişlerdir. Ama tarih bunlarıda yazacak tabiki otogar yapılsın çünkü satılan para ciddi rakam ama bu kadarda olmaz eskisinden daha küçük ve yetersiz olmasını Belediye başkanı nasıl açıklayacak merak ediyorum. K.Maraş sahipsiz ve ehil ellerde değil. İnşaallah bu seçim bir şans olur.

SIRADAKİ HABER

banner66