Medyaya baskına dünyadan tepki yağdı!

Medyaya baskına dünyadan tepki yağdı!

Uluslararası ajanslar, Koza-İpek Grubu'na ait kanal ve televizyonlara yapılan polis baskınını abonelerine duyurdu. Özgür medyayı hedef alan operasyona tepki yağdı.


Fransız Haber Ajansı AFP haberi 'Türkiye'de polis muhalif bir medya grubunu hedef aldı' başlığıyla verdi.
Ajans, Twitter fenomeni Fuat Avni'nin muhalif basını susturma operasyonu yapılacağını geçtiğimiz günlerde haber verdiğini hatırlattı.
AVRUPA GAZETECİLER FEDERASYONU: BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ YOKSA DİKTATÖRLÜK VARDIR!
Avrupa Gazeteciler Federasyonu Başkanı (EFJ) Başkanı Mogens Blicher Bjerregard, Koza İpek Medya Grubu'na yönelik polis baskına sert tepki gösterdi. Bjerregard, "Basın özgürlüğünün olmadığı yerde diktatörlük vardır. Türkiye uzun süredir sistemli olarak basın ve ifade özgürlüğünü ihlal ediyor." dedi. 

Mogens Blicher Bjerregaard, Türkiye’de basına yönelik saldırıların artık çok ciddi boyutlara ulaştığını ve federasyon olarak gelişmeleri çok yakından takip ettiklerini belirterek, "Buradan Avrupa’daki iktidarlara seslenerek, basın özgürlüğünü yok etmeye çalışan Türkiye’ye sert tepkisini ortaya koymasını istiyoruz. Basın özgürlüğünün olmadığı yerde demokrasi yoktur, diktatörlük vardır." dedi. 

Türkiye’de iktidarın, hoşuna gitmeyen basın mensuplarını hapse attığını belirten EFJ Başkanı Bjerregaard, "Türkiye hükümeti Türk gazetecileri hapse atmaktan tatmin olmamış olacak ki dün 3 İngiliz gazeteciyi gözaltına aldı. Bu davaları yakından takip ediyoruz. Her platformda bunu dile getirirken, Türkiye’de baskıya uğruyan basın mensuplarının yanında olduğumuzu ifade ediyorum. Ve son olarak da tüm demokratik örgüt ve kurumları basın mensuplarına ve organlarına destek olmaya çağırıyorum." açıklamasını yaptı.
RUSYA GAZETECİLER BİRLİĞİ: TÜRKİYE'DE BASINA OPERASYONU KINIYORUZ
Rusya Gazeteciler Birliği: Türkiye’de basına operasyonu kınıyoruz.
İpek Medya Grubu’na yönelik operasyona Rusya Gazeteciler Birliği’nden de sert tepki geldi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Rusya Gazeteciler Birliği Sekreteri Rafael Hüseyinov, basına yönelik her türlü operasyonu kınadıklarını ifade etti.
Hüseyinov, “Türkiye’de yaşanan bu operasyonu haberlerden okudum. Rusya Gazeteciler Birliği olarak şunu ifade etmek istiyorum: Basına yönelik hiçbir operasyonu ve baskıyı asla kabul etmiyoruz. Bu tür operasyonları kınıyoruz. Bu kabul edilemez.” dedi.
Gazetecilerin görev yaptıkları ülkelerde o ülkenin kural ve kaidelerine uyması gerektiğini de hatırlatan Hüseyinov, “Ama bu, gazetecinin kimseyi eleştiremez anlamına gelmemeli. Bunu bahane ederek basın özgürlüğüne engel olunmamalı. Basına siyasi nedenlerle baskı yapılmamalı ve medya takip altına alınmamalı. Özgür basın susturulmamalı!” diyerek tepki gösterdi.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2015, 12:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63