Mısır Cumhurbaşkanını seçiyor

Mısır Cumhurbaşkanını seçiyor

Mısır'da, eski Savunma Bakanı Sisi ve Halk Akımı Platformu Başkanı Sabbahi'nin yarıştığı, yarın da devem edecek cumhurbaşkanlığı seçimi için oy kullanma işlemi başladı.


Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçimi için oy kullanma işlemi başladı.


Eski Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es-Sisi ve Halk Akımı Platformu Başkanı Hamdin Sabbahi'nin yarıştığı, yarın da devem edecek cumhurbaşkanlığı seçimi için oy kullanma işlemi başladı. 


3 Temmuz 2013 askeri darbesinin ardından geçekleştirilen ilk cumhurbaşkanlığı seçimi için 09.00'da başlayan oy verme işleminin bugün için akşam 21.00'da sonlanacağı, oy verme işleminin belirlenen saatler içerisinde yarın da devam edeceği bildirildi.


Seçim merkezlerinin önünde yoğunluk olduğu gözlendi.


Mısır'da yaklaşık 54 milyon seçmen bulunuyor.


Bu arada askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yanlıları ülkenin farklı kentlerinde seçimi protesto etmek amacıyla gösteri düzenledi.


Sisi ve Sabbahi oylarını kullandı


Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçiminde yarışan eski savunma bakanı Abdulfettah es-Sisi ve Halk Akımı Platformu Başkanı Hamdin Sabbahi, oylarını kullandı. 


Seçimin sabah saatlerinde başladığı Mısır'da, yoğun güvenlik önlemleri altında Kahire'deki Mısır el-Cedide semtindeki Hulefa İlkokulu'na gelen Sisi, 19 No'lu sandıkta oyunu kullandı. Mısır'da askerlerin seçimlerde oy vermemesi nedeniyle, geçen yıl gerçekleştirilen darbenin "mimarı" olarak da kabul edilen eski savunma bakanı Sisi, hayatında ilk kez oy kullanmış oldu.


Cumhurbaşkanı adaylarından Halk Akımı Platformu Başkanı Sabbahi de Kahire'nin doğusundaki Giza'ya bağlı el-Mühendisin semtindeki Seyyide Hatice Okulu'nda oyunu kullandı.


 


(AA)

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2014, 07:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63