Obama, İsrail'e boyun eğdi !..

Obama, İsrail'e boyun eğdi !..

Obama yönetimi, Yahudi lobisi ve İsrail'in baskıları karşısında geri adım atmak zorunda kaldı.

Birleşmiş Milletler tarafından Nisan ayında İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılacak olan ‘Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı BM Konferansı'na katılma kararı alan Obama yönetimi, Yahudi lobisi ve İsrail'in baskıları karşısında geri adım atmak zorunda kaldı.

Filistin'in Gazze Şeridi'nde 22 gün süren katliam nedeniyle dünyanın tepkisini çeken İsrail ve Yahudi lobisi, ABD Başkanı Barack Hüseyin Obama'nın, ırkçılıkla mücadele konusunun ele alınacağı Cenevre'deki ‘Durban II Konferansı'na bir heyet gönderme kararını geri aldırdı.

İLK KONFERANSI ABD VE İSRAİL TERKETMİŞTİ

İlki 2001 yılında Güney Afrika'nın Durban kentinde yapılan ve İsrail'in ‘ırkçı bir devlet' olarak tanımlandığı ilk konferansı ABD ve İsrail terk etmişti. Nisan ayında bu sefer İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılacak olan ve ‘Durban II' ismini alan konferansa, Bush yönetiminin katılmamama kararı almasına rağmen, Obama'nın bu kararı gözden geçirerek katılma kararı almış, İsrail ve Yahudi lobileri Obama'ya tepki göstermişti.

ABD KATILMAYACAĞINI BİLDİRDİ

İsrail yanlısı görüşleriyle bilinen Hillary Clinton'un başında bulunduğu Dışişleri Bakanlığı, önceki gün yaptığı açıklamada ABD'nin Cenevre'deki konferansa katılmayacağını bildirdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Robert Wood, ABD'nin konferansta oylanacak olan bildiri üzerinde anlaşamadıklarını bildirdi.

YAHUDİ LOBİSİNDEN OBAMA'YA ‘KATILMAMA' ÇAĞRISI

Cenevre'deki konferansta İsrail'in ‘ırkçı ve ayrımcı bir devlet' olarak tanımlanmasından çekinen Yahudi lobileri, Obama yönetimine konferansa katılmaması çağrısı yapmıştı. Obama yönetiminin ‘diyalog kurmak' istediğini belirterek, bu yüzden konferansa heyet gönderme kararı, İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni tarafından da eleştirilmişti.

BİLDİRİDE İSRAİL'İN IRKÇILIĞI ELEŞTİRİLİYOR

Cenevre'deki konferansın taslak bildirgesinde İsrail'in ırkçı politikalar yürüttüğü ve Filistin'i işgal altında tuttuğuna dair ifadeler içerdiği gerekçesiyle konferansa katılmaktan vazgeçen ABD ile birlikte Kanada ve İsrail de Cenevre'deki konferansa katılmayacak.

ABD VE İSRAİL BİLDİRİYİ BEĞENMEMİŞTİ

2001 yılında Güney Afrika'nın Durban kentinde gerçekleştirilen ve ‘Irkçılık, Irkçı Ayrımcılık ve Yabancı Düşmanlığına Karşı Dünya Konferansı'nın ilkinde İsrail'in ırkçı ve ayrımcı bir devlet olduğuna dair bildiri nedeniyle ABD ve İsrail konferanstan ayrılmıştı.

HABERVAKTİM

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2009, 13:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER