Obama'nın ilk icraatı ne olacak?

Obama'nın ilk icraatı ne olacak?

ABD'nin 44. Başkanı Barack Obama, göreve geldiği ilk gün, Küba'daki Guantanamo kampında yürütülen davaların 120 günlüğüne askıya alınması talimatını verdi. Obama, söz konusu süre içerisinde yasal prosedürlerin yeniden gözden geçirileceğini bildirdi.

ABD'nin ilk siyahi başkanı olan Barack Obama, değişime Guantanamo kampından başlayacak. Uluslararası kamuoyunda yoğun bir eleştirilere sebep olan Küba'da Guantanamo kampı Obama'nın ilk icraatları arasında yer alacak. Başkanlık koltuğuna geçtiği ilk gün Guantanamo kampına ilişkin açıklamada bulunan Obama, kampta görülen davaların 120 gün süre ile durdurulması talimatını verdi. 20 Mayıs'a kadar geçerli olan süreç içerisinde Obama yönetiminin yasal prosedürü gözden geçirerek, kampın durumuna ilişkin kararalması bekleniyor. Ancak Obama, kampın tamamen kapatılmasının 1 yılı bulabileceğini ifade etti.

Öte yandan Guantanamo'da halen 250 kadar tutuklu bulunuyor. Terör şüphelisi sıfatıyla kampa yerleştirilenlerin büyük bir bölümünün yıllardır herhangi bir yargı sürecinden geçirilmediği ve kesinleşmiş bir cezası bulunmadığı biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2009, 09:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63