Obama'nın ziyareti Atina'yı "dondurdu"

Obama'nın ziyareti Atina'yı

Yunan basını, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un Ankara ziyaretinde "ABD Başkanı Barack Obama'nın önümüzdeki ay içinde Türkiye'yi ziyaret edeceğini" söylemesinin Atina'yı "dondurduğu" yorumunu yaptı.

Yunan basın yayın organları, göreve geldiği günden bu yana henüz 100 günü bile doldurmayan Obama'nın Atina'yı "pas geçerek" Ankara'ya gidecek olmasının Yunan tarfına adeta "soğuk duş" etkisi yaptığı görüşünde birleştiler.

Atina'da yayımlanan Elefteros Tipos gazetesi, "ABD-Türkiye (yine) müttefik" başlıklı haberinde, Obama'nın Clinton aracılığıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdiği "Türkiye ziyareti" mesajının, Yunan diplomasisinde "şok" yarattığını yazdı.

Her ne kadar Yunan tarafı resmi açıklamada bulunmasa da Clinton'un Ankara ziyaretinin Atina'da "tutukluğa" neden olduğunu belirten gazete, Clinton'un Türkiye'ye Ege'deki tutumu için baskı yapmadığı gibi Kıbrıs konusunda "Türk tarafının izolasyonu" ifadesini kullandığına dikkati çekti. "Obama Ankara'nın değerini yükseltip, Atina'yı unutuyor" başlığını kullanan Ethnos gazetesi de Obama'nın Türkiye ziyareti mesajının Yunan diplomasisini "zor durumda bıraktığı" yorumunu yaptı.

Haberinde, ''Washington'dan soğuk duş'' ara başlığını da kullanan gazete, Obama ziyaretinin Türkiye'yi çok büyük derecede tatmin ettiğini, bir kez daha dünya liderinin gündeminde yer almayan Atina'da ise kaygı yarattığını yazdı.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2009, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner67