Ökkeş Şendiller basın toplantısı yaptı...

Ökkeş Şendiller basın toplantısı yaptı...

Türk siyasetinin tanınmış isimlerinden ve kendi deyimi ile “Üzerindeki ölü toprağını kaldırabilmek için” geldiği memleketi Kahramanmaraş’ta irtibat bürosu açarak Kahramanmaraş’ın tek kişilik tek muhalefeti konumuna gelen Ökkeş Şendiller bugün bir basın toplantısı yaptı.

Valilik binası karşısındaki Özgür Apartmanı’nın ikinci katında bulunan irtibat bürosunda bugün sabah saat 09.30’da basının karşısına çıkan Ökkeş Şendiller, gündemdeki genel ve yerel konular hakkında açıklamalarda bulundu.

ANAYASA DEĞİŞİKLİK PAKETİNE DESTEK VERDİ

Büyük Birlik Partisi (BB) eski xGenel Başkan Yardımcısı ve 19. Dönem Kahramanmaraş Milletvekili Ökkeş Şendiller, ulusal gündemi değerlendirdiği bölümde Anayasa değişiklik paketine destek verdi. Şendiller; "12 Eylül darbesinin en büyük mağduriyetini yaşamış olan ülkücülerin bu anayasanın yanında yer almasını kesinlikle vicdani olarak kabul etmemiz mümkün değil" ifadesini kullandı.

Aktif siyasete döndüğünün sinyallerini veren Ökkeş Şendiller, son günlere damgasını vuran kaset olayının ardından CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın istifasını da onurlu bir davranış olarak değerlendirdi. Şendiller, belden aşağı konularda siyaset yapılmasını doğru bulmadıklarını da kaydetti.

Şendiller, 12 Eylül'ün mağduriyetini en çok yaşayan ülkücülerin mevcut anayasanın yanında yer almasının vicdani olarak kesinlikle kabul edilemeyeceğini öne kürdü. 1982 Anayasası için düzenlenen Referandumda ‘ret’ oyu kullandığı için 3 gün gözaltına alındığını belirten Ökkeş Şendiller, şunları kaydetti: "Benim kendi köyümden de 8 ret oyu çıktığı için ailem de burada gözaltına alındı. Böyle bir anayasanın hiçbir surette demokratik ve insan haklarına saygılı birileri tarafından savunulamayacağını, hele hele 12 Eylül darbesinin en büyük mağduriyetini yaşamış olan ülkücülerin bu anayasanın yanında yer almasını da kesinlikle vicdani olarak kabul etmemiz mümkün değil."

“BUNLAR SİYASİ MALZEME OLARAK KULLANILMAMALI”

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın istifasına neden olan görüntülere ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Şendiller, siyasetin belden aşağı yapılmaması gerektiğini savunarak; "Bizler, siyasette aileleri ilgilendiren konuların kullanılmaması gerektiğine ve gizli kalmasına inanıyoruz. Elbette yapılan şeyi doğru bulmuyoruz, tasvip etmiyoruz. Ancak bunlar siyasi malzeme olarak kullanılmamalı. Diğer yandan Sayın Baykal'ın istifasını da onurlu ve olması gereken bir tavır olarak değerlendirdik. Fakat dün ve bugün medyada yer alan bazı haberlerde Baykal'ın yeniden dönebileceği sinyallerini aldık. Şunu da özellikle belirteyim ki kimse istifa müessesini bir silah olarak kullanmamalıdır" dedi.

Ökkeş Şendiller, Alevi Çalıştayı dolayısıyla şahsına ve Kahramanmaraş'a yönelik olarak ortaya atılan söylemleri ise haksızlık olarak değerlendirerek; konuyla ilgili olarak 9 dava açtığı bilgisini verdi.

Ökkeş Şendiller, "AK Parti Milletvekili İbrahim Yiğit, DTP Milletvekili Şerafettin Halis ve Sabah Gazetesi yazarlarından Sevilay Yükselir başta olmak üzere 9 kişi hakkında dava açtık. Ben Kahramanmaraş'a yöneltilen saldırılara her zaman göğüs germeye çalışıyorum. Çünkü Maraş bu olayların mağdurudur" diye konuştu.

İŞTE ŞENDİLLER’İN ANKARA ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ’NDE DAVA AÇTIĞI İSİMLER:

İbrahim Yiğit – AK Parti İstanbul Milletvekili
Alevi Bektaşi Federasyonu ve Genel Başkanı Ali Balkız ile genel sekreter Kazım Genç
Turkuvaz Gazete Dergi Basım A.Ş. ve Sabah Gazetesi Yazarı Sevilay Yükselir. Şerafettin Halis – BDP Tunceli Milletvekili

‘KÜRTÜL BÖLGESİNE ÇÖPLÜK YAPILMASI KAHRAMANMARAŞ’A İHANETTİR’

Kahramanmaraş gündemi hakkında da görüşlerini açıklayan Şendiller, ilk olarak Kürtül bölgesine yapılacak olan yeni çöp dökme alanı konusuna değindi. Daha öce Tomsuklu bölgesine çöp dökme alanı yapılmasından vazgeçildiğini belirten Şendiller, yeni çöp dökme alanı yer seçiminin Kahramanmaraş’a yapılabilecek en büyük kötülük olduğunu öne sürdü. Kentin batısında çöp dökme alanı olmasının sakıncalarını anlatan Şendiller; “Öncelikle garbiden esen rüzgârlar sadece Kürtül’ü değil tüm Kahramanmaraş’ı olumsuz etkiler. Ormanlık alan içerisinde ve su havzasında bulunan bir bölgede çöp dökme alanı olmaz” dedi. Çöp dökme alanına ne kadar modern tesis yapılırsa yapılsın kokudan geçilmeyeceğini de ifade eden Şendiller, beldeye gün boyunca gelecek yüzlerce çöp kamyonundan yola akacak suların bile çevre ile insan hayatını olumsuz etkileyeceği görüşünü savundu.

Şendiller; “Herkesi bu konuda kafa yormaya ve başlattığımız kampanyaya destek vermeye davet ediyorum. Böyle bir yere bu tesisi yapmak Kahramanmaraş’a ihanettir. Nasıl ki Tomsuklu’ya yapılacak olan tesisten gelen tepkiler üzerine vazgeçildi ise Kürtül’e yapılacak tesis için de tepkimizi ortaya koyacağız. Nasıl olsa bunların sesi çıkmaz diye düşünüyorlarsa çok yanılıyorlar. Vakit geçirilmeden bu yanlıştan vazgeçilmelidir” diye konuştu.

Basın toplantısının bundan sonraki bölümünde ise Şendiller, Kahramanmaraş İl Genel Meclisi'nin gizlenen denetim komisyonu raporunda dikkat çekilen çarpıklıklara değinerek, bununla birlikte AK Partili milletvekilleri ile İl Başkanı Fatih Mehmet Erkoç'un Kahramanmaraş Belediyesi'ne yönelik tepki ve eleştirilere sessiz kalmalarını da sert bir şekilde eleştirdi. Şendiller, kimse ile kavga etmeden eleştirilerinin dozunu günden güne artıracağını da belirtti.
Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2010, 07:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kürşat Yıldız
Kürşat Yıldız - 12 yıl Önce

... Ele alınır bir yanı varmı konularının. Eski Ülkücüyüm eski Ülkücüyüm....... Neden demiyor ki 28 şubat çıları ve 27 nisan cıları da niçin sorgulamıyorsunuz diye söyleyemiyor. Yoksa o kadar konuşma sınırımı getirilmiş. Saçmalama bana göre. ....... Davasına ihanet edenler ne zaman sağlıklı karar vermişki?

SIRADAKİ HABER

banner20

banner67