Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Bir Yer

Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Bir Yer

Dünyanın İkinci, Türkiye’nin En Büyük Kalderası Olan Nemrut Kalderası, Anadolu’da Cennetten Bir Köşeyi Andırıyor.


Anadolu’nun yeryüzü cenneti olarak da nitelendirilen dünyanın ikinci, Türkiye’nin ise en büyük kalderası mevsimin verdiği güzelliklerle görenleri adeta kendine hayran bırakıyor. 


Bitlis’in Ahlat ilçesindeki Selçuklu Fotoğraf Kulübü Kültür ve Turizm Derneği’nin organize ettiği 7’nci Nemrut Zirvesi Tırmanışı, bu yıl da yoğun katılımla gerçekleştirildi. Oldukça zorlu ama bir o kadarda doğa ile iç içe süren yaklaşık 8 saatlik zirve yürüyüşü, kalderanın muhteşemliği ve otantik atmosferi ile izleyenlere unutulmaz görüntüsünü sundu.


Geleneksel Nemrut Zirve Tırmanışı’na birçok fotoğrafçı, memur, öğretmen, işçi, emekli ve esnafın yanı sıra, Türkiye’nin birçok ilinden katılımcılar da bulundu. Adeta Türkiye mozaiğini oluşturan zirve tırmanışında fotoğraf severler Nemrut Dağı’nda krater gölünün güzelliğini bol bol fotoğraf karelerinde ölümsüzleştirirken, fotoğraf çekmeyenler ise doğa ile baş başa kalmayı tercih etti.


Zirveye ilk kez çıkanlar, bu muhteşem güzellik karşısında adeta büyülenirken, birkaç kez çıkanlar ise tecrübenin verdiği rahatlıkla bu muhteşem güzellik karşısında bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.


7 yıldır bu tür ekinlikleri yaptıklarını belirten Ahlat Selçuklu Fotoğraf Kulübü Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Üzeyir Akçelik, “Adıyaman Nemrut’la burayı karıştırmamak lazım. Burası dünyanın 2’nci Türkiye’nin ise en büyük kalderası. Amacımız Ahlat’ın unutulan yeryüzü cennetini il ve ilçemize, ülkemize ve hatta dünyaya tanıtmak. Anadolu’da böyle bir güzelliğin, cennet köşesinin olduğunu göstermek için her yıl bu etkinliği yapıyoruz. Ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken bir yer” dedi.


İlk kez Nemrut zirve yürüyüşüne katılanlar ise, yaklaşık 8 saat süren etkinliğin tatlı yorgunluğu olduğunu, fakat eğlenceli olduğunu ve doğal güzellikler karşısında ise tüm yorgunluklarını unuttuklarını vurgulayarak, etkinliğin her yıl devam etmesi gerektiğini vurguladılar.


Nemrut Krater Gölü


Van Gölü sahilinde, Bitlis’in Ahlat, Tatvan ve Güroymak ilçe sınırları içerisindeki Nemrut Dağı ve Krater Gölü, yerli ve yabancı ziyaretçilerin akınına uğrayan mekanların başında geliyor. Nemrut kraterinin en son 1411 ve 1441 yıllarında faaliyet gösterdiği varsayılıyor. Nemrut Dağı'nın yüksekliğinin, patlamalardan dolayı içte oluşan çökmeler sonucunda 2935 metre düzeyinde olduğu biliniyor.


Dağda oluşan kalderanın yüz ölçümünün 40 kilometrekare olduğu belirtiliyor. Çapı 6 kilometre olan Nemrut Krater Gölü, Türkiye'nin birinci, dünyanın ise ikinci büyük krater gölü olarak biliniyor. Kalderanın içerisinde 5 göl, çok sayıda lav çıkış merkezi, lav hunisi, sıçratma konisi, sıcak su kaynakları ve 6 adet mağara bulunuyor. Gölün ortalama derinliği 100 metre, en derin yeri ise 155 metre. Deniz seviyesinden yüksekliği 2247 metre olan gölün Van Gölü'nden 600 metre yüksekte olduğu belirtiliyor.


İHA

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2014, 07:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63