Operasyonun ses kaydı gündeme bomba gibi düştü!

Operasyonun ses kaydı gündeme bomba gibi düştü!

Devletin üst düzey isimlerinin Suriye’de operasyon ihtimalini değerlendirdiği bir toplantıya dair olduğu iddia edilen ses kayıtları internette yayınlandı. İktidar, dinleme ve sızdırmaya ağır ifadelerle tepki gösterirken, muhalefet konuşmaların içeriğinin “vahametine” dikkat çekti.


Türkiye dün internette yayınlanan bir ses kaydını konuştu. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan arasında geçtiği iddia edilen ve Türkiye’nin Suriye içerisindeki toprağı Süleyman Şah Türbesi’ne yönelik saldırı tehdidi karşısında yapılacakların görüşüldüğü toplantı tüm gün internet medyası ve sosyal platformlarda tartışıldı. Buraya yönelik bir askeri operasyonun neden yapılamadığının da değerlendirildiği konuşmaların kaydedilerek yayınlanmasına Ankara’nın tepkisi ağır oldu. Dışişleri Bakanlığı, olayı “alçakça bir saldırı” olarak niteledi. Davutoğlu, “Bu açıkça savaş ilanıdır” dedi. Muhalefet ise konuşmaların sızdırılması kadar içeriğinin de “vahim” olduğunu savunarak, sorumluları istifaya çağırdı.      


Dışişleri gündeme bomba gibi düşen ses kaydı hakkında yayınladığı yazılı açıklamada, Davutoğlu’nun makamında gerçekleştiğini teyit ettiği “kriz yönetim toplantısı”nda görüşülenlerin “bazı bölümleri tahrif edilerek” yayınlandığını öne sürdü. “Alçakça bir saldırı, bir casusluk faaliyeti  ve son derece ağır bir suç” şeklinde nitelediği olayın “Faillerinin en kısa zamanda tespit edilerek ortaya çıkartılmaları ve adalete teslim edilerek yasalar çerçevesinde hak ettikleri en ağır cezaya çarptırılmaları sağlanacak.” vurgusu yaptı. Başbakan Tayyip Erdoğan da konu hakkında Diyarbakır mitinginde konuştu, elinde bir delil olmaksızın Hizmet Hareketi’ni suçladı. Dinleme faaliyetine “Bu ahlaksızlık, adilik, alçaklık, namussuzluktur. Bunların inine gireceğiz.” diyerek tepki gösterdi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da ses kayıtlarının yayınlanması ile ilgili resen soruşturma başlattı.


‘Gündem değiştirme çabası’ eleştirisi


17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması sonrasında yaşanan hukuk ihlalleri nedeniyle iktidardaki AK Parti’den istifa eden bağımsız milletvekilleri Ertuğrul Günay ve Erdal Kalkan, gelişmeler üzerine Meclis’te düzenledikleri basın toplantısında eleştirilerin odağına hükümeti koydu. “Türkiye Cumhuriyeti devleti bu kadar ağır bir kriz yaşamadı” diyen parlamenterler, ses kaydında yer alan ve Suriye’ye yönelik bir müdahalenin iç gündemi yönlendirme amaçlı olduğu şeklindeki bazı ifadeler nedeniyle hükümeti Osmanlı Devleti’nin çöküşünü hızlandıran İttihat ve Terakki kadrolarına benzetti. Eski Kültür Bakanı Günay, “Milletimizin bu maceracı anlayışa hak ettiği cevabı vermesi gerekiyor.” dedi. Kalkan ise “Bugün dinlediğim tapelerin doğru olduğuna inanıyorum. Savaş çıkarmak isteyen bir dışişleri bakanı var” diyerek Davutoğlu’na tepki gösterdi. Ses kaydında Davutoğlu olduğu iddia edilen kişi, Suriye’ye operasyon yapılamaması nedeniyle Orgeneral Güler olduğu iddia edilen kişiye sitem ediyor. “Başbakan bu (türbeye yönelik saldırı tehdidi) bir imkân gibi değerlendirilmeli bu konjonktürde dedi.” dediği duyuluyor.   


MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural da Cihan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada ses kaydının içeriğine tepki göstererek, “AKP’nin Türkiye’nin milli güvenliği açısından değil, kendi siyasi gelecekleri açısından değerlendirdiğini ortaya koyuyor. Türkiye, Suriye’deki çatışmanın tarafı olmamalıdır. Türkiye, sadece kendi milli güvenliğini tehdit eden hususlarla ilgili caydırıcı olmalıdır.” ifadelerini kullandı. Davutoğlu’nun Suriye’deki mevcut karmaşa içerisinde Türkiye çıkarlarının da tehdit edilebilir hale gelinmesine göz yumduğunu savundu.


Gül’den Sinirlioğlu’na ‘olağan’ çağrı


Suriye’ye olası bir askeri müdahalenin ele alındığı toplantının ses kayıtlarının internete düşmesi Çankaya Köşkü’nü de harekete geçirdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sinirlioğlu’nu İstanbul’daki Huber Köşkü’ne çağırdı. Cumhurbaşkanlığı kaynakları görüşmeyi “olağan” olarak değerlendirdi. Ancak, Gül’ün resmi programında böyle bir kabul bulunmuyordu. Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) da olağanüstü toplanacağı yönündeki iddialar ise Gül’ün Basın Danışmanı Ahmet Sever tarafından yalanlandı.


Başsavcılık soruşturma başlattı


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, internete düşen ve Suriye’deki Süleyman Şah Türbesi’ne yönelik operasyon planlarının ele alındığı iddia edilen ses kaydının kim tarafından sızdırıldığını bulmak için soruşturma başlattı. Olay Çankaya Köşkü’nü de harekete geçirdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Müsteşar Feridun Sinirlioğlu’nu görüşmeye çağırdı.


ZAMAN

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2014, 09:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner73