Orman yangınları için sınır ötesi toplantı

Orman yangınları için sınır ötesi toplantı

Suriye'den Türkiye sıçrayan orman yangınlarının önüne geçilmesi için Hatay'ın Yayladağı Suriye sınırında tampon bölge oluşturuldu.

Çevre ve Orman Bakanlığı, Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü'nün, yaz sezonunda olası orman yanlarının önüne geçmek için Reyhanlı'nın Cilvegözü Sınır Kapısı'nda toplantı yapacağı bildirildi.

Suriye sınırında çıkabilecek olası orman yangınlarında her 2 ülkenin yetkilerine düşecek görevlerin belirlenmesi amacıyla Cilvegözü Sınır Kapısı'nda gerçekleşecek 03.03.2009 günkü toplantının saat 10.00 da yapılacağı bildirildi.

Mülakat çerçevesinde gerçekleşek toplantıya Kahramanmaraş Orman Bölge Müdür Yardımcısı Ali Göçer, Koruma Şube Müdürü Fatih Terli, Reyhanlı Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Altınözü Köksal Şakalar, Yayladağı Kaymakam Vekili Hidayet Sarı, Antakya Orman İşletme Müdürü Mehmet Harbi, Antakya Orman İşletme Şefi Şevket Öztürk ve tercüman Abdulhamit Ekmen'in katılacağı bildirildi.

Toplantıya katılacaklara Hatay Valisi Nusret Miroğlu'nun imzalı yazısıyla toplantı saati ve katılacakların isimleri bildirildi.

Yüzde 35'i ormanlık alan olan Hatay'ın geçen yaz döneminde Suriye'den sıçrayan yangınlardan dolayı 761 hektar ormanlık alanı kül olmuştu. Buna rağmen Suriye'deki yangınların ülkemize tekrardan sıçramaması için Antakya Orman İşletme müdürlüğü sınır ötesi operasyona katılarak Suriye'deki yangınları da söndürmüştü.

Suriye'deki orman yangınının söndürülmesinde, geçtiğimiz yıllarda Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait 3 uçak kullanılmıştı. Suriye'nin Lazkiye kenti, Rasel Basit Nahiyesi'nde bulunan Karaduran Dağı'nın güney eteklerinde, Türk sınırına 10 kilometre uzaklıkta, yerleşim birimlerini de tehdit eden orman yangını çıkmıştı.

Lazkiye Valiliği'nin Hatay Valiliği'nden yardım istemesi üzerine Yayladağı, Samandağ ve Antakya belediyelerine ait üç itfaiye aracı ve personeli, Yayladağı Kaymakamı başkanlığında gece bölgeye geçerek yangına müdahale etmişti. Ayrıca Hatay Valiliği'nin talebi üzerine Genelkurmay Başkanlığı'na ait C-130 tipi 3 uçak ile Çevre ve Orman Bakanlığı'na ait bir helikopter de yangın bölgesine sevk edilmişti. Orman yangını Suriye'de bir kişinin ölümüne ve 25 köyün tahliye edilmesine neden olmuştu. (CİHAN)

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2009, 09:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner73