Osmanlı'nın Kahramanmaraş'ta ilk ve tek eseri...

Osmanlı'nın Kahramanmaraş'ta ilk ve tek eseri...

Acemli Camii ve Kur’an kursu, Osmanlının Kahramanmaraş’ta ki ilk ve tek eseri.


Medrese olarak yapılan Acemli  Camii, yüz yıldan fazla hem  hafız yetiştiriyor,hem de öğrenim gören öğrencilere ev sahipliği yapıyor.


Acemli Camii, avlusunun ortasında taştan su havuzu,kenarında eski usul medrese sınıfları,yatakhaneleri...


Camiinin avlusunda  yapıldığı yıldan bu yana taş olan su havuzuve  durmadan akan suyundan insanlar ilk günkü gibi abdestlerini alıyorlar.Acemli Camiinde namazlarını kılıyorlar.


Osmanlı İmparatorluğunun son Padişahı Abdülhamithan tarafından, 1912’ye kadar  toprak olan Acemli cami yıktırılıp yerine bugünkü haliyle yenisi yaptırılır.


Caminin ismi, beş yüz yıllık bir geçmişi olduğu  ve adının da Acemli olduğu söylenen Caminin Osmanlı maliye nazırı Evliya efendi tarafından yeniden yapılmasıyla “Evliye Acemli Cami” adını aldığı söyleniyor.


Yakın zamanda da Vakıflar bölge müdürlüğü tarafından restore edilen Camii halen aktif ve orijinalliğini koruyor.


BEŞ YÜZ YILLIK TOPRAK CAMİİ YÜZ YIL ÖNCE YIKILIP YENİDEN YAPILDI.


Camiinin mimarı Mehmet Ali Kapıkaya’nın üçüncü kuşaktan torunu Cafer Kapıkaya, babasından duyduğu camiinin hikayesini şöyle aktarıyor,”Babamdan aldığım bilgiye göre bu Camii Evliya efendi padişaha maliye nazırlığı yapmış.Evliya efendinin bu camiinin üstü toprak iken padişaha der,’Şu camiyi bir yenileyelim.’ der.Suriye’ de bir miktar parası varmış,parayı buraya aktarırlar.Son Osmanlı döneminde.O parayla da camiinin temelinden başlanır bitimine kadar devam eder.”


CAMİ YILARDIR ÖĞRENCİ BARINAĞI,HAFIZLIK EĞİTİMİ VERİYOR.


Acemli Camii ve Kur’an kursu sorumlusu Selahattin Akkurt,cami ve işlevi hakkında,”Camimiz geç,genç değil geç Osmanlı dönemi eseridir.1912-1914 tarihinde yapılmış takriben yüz yıla yakın bir camiidir. Tabii içerisinde medrese dediğimiz bölümler vardır.Camimizin bu medrese denilen bölümlerinde yılardır öğrenci barınağı,hafızlık eğitimi olarak insanımıza,gençlerimize hizmet eden bir önemi daha mevcuttur.Aynı zamanda Acemli cami Osmanlı döneminin ilk ve son eseridir.Bu yönüyle de farklı bir tarafı da var...”


BİR YILDA HAFIZ OLUYORLAR.


Cami sorumlusu Selahattin Akkurt hafızlık ve  eğitiminin nasıl olduğu hakkında blgiler vererek şunları söyledi,”Elli altı öğrencimiz var öncelikle onu söyleyeyim.Kırk altı tanesi burada yatıyor bölümlerimiz var burada.Üçerli, beşerli,altışarlı,yedişerli koğuşlarımız var,tarihi koğuşlar.Bunun içerisinde on tane de eve giden öğrencimiz var.Gündüzcü dediğimiz öğrencimiz var. Toplam elli altı öğrencimiz burada hafızlık eğitimine devam etmektedir.Bizim burada ki hafızlık eğitimi dönemimizde iki yılı geçen pek fazla öğrencimiz olmamıştır şu ana kadar.Ama bunun içerisinde  bir yılda hafızlığını tamamlayan yüzde yetmişe yakın öğrencimiz vardır.”


Selçuk Kılınç


(www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 08:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63