Otobüs şoförü tutuklandı!

Otobüs şoförü tutuklandı!

Kahramanmaraş’ta önceki gün akşamüzeri meydana gelen ve 5 kişinin ölümü 31 kişinin de yaralanmasına neden olan 46 FH 566 plakalı yolcu otobüsünün 23 yaşındaki sürücüsü Ahmet Karaboğa tutuklandı.

Kazada yaralanan ve Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınan genç sürücü, sorgusunun tamamlanmasının ardından sevk edildiği Kahramanmaraş Adliyesi’ndeki Sulh Hukuk Mahkemesi’nde 'Taksirle (kusurlu) ölüme sebebiyet vermek' suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bu arada kaza ile ilgili soruşturmanın devam ettiği bildirildi.

Öte yandan; kazada yaralanan 31 kişiden 28’nin tedavilerinin tamamlanarak taburcu edildiğini belirten yetkililer, Kahramanmaraş merkez Devlet Hastanesi’nde Hacer Paktemir (25) ile Mücahit Akar (9) ile Emre Sürücü (9) isimli iki çocuğun tedavilerinin sürdüğünü belirttiler.

HABERİN DETAYI

OTOBÜSÜ KULLANAN ŞOFÖRÜN EHLİYETİ YETERSİZ ÇIKTI!

Kahramanmaraş’ın kuzeyindeki Ahırdağı mevkiindeki Bertiz yaylasından kent merkezine yolcu getirmekte olan köy otobüsünün Yalnız Ardıç mevkiinde uçuruma yuvarlanması sonucu 5 kişinin ölümü, 31 kişinin de yaralanması ile sonuçlanan kazada, otobüsü kullanan şoförün B sınıfı sürücü belgesine sahip olduğu ve otobüs kullanmak için gerekli olan sürücü belgesinin bulunmadığı öğrenildi.

B sınıfı sürücü belgesi otomobil kullanımı için yetki verirken, otobüs kullanmak için E sınıfı sürücü belgesine sahip olmak gerekiyor. 3 Ağustos Pazar akşamı saat 19.00 sıralarında meydana gelen kazada; Ahmet Karaboğa (23) yönetimindeki 46 FH 566 plakalı yolcu otobüsü Kahramanmaraş’ın Bertiz yaylasından kent merkezine seyir halinde iken, dikkatsizlik sonucu Yalnız Ardıç mevkiinde kontrolden çıkarak uçuruma yuvarlandı.

Meydana gelen kazada; Ayşe Çam (25) ile 3 yaşındaki kızı Medine Çam olay yerinde hayatını kaybederken 14’ü çocuk olmak üzere toplan 34 kişi de yaralandı. Yaralılardan 22’si Kahramanmaraş Devlet Hastanesi’ne 12’si de Yenişehir Devlet hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Bu arada hastanedeki yaralılardan Emine Karaboğa (54) ile Ayşe Sürücü (29) ve Ayşe Baktemur (53) yapılan tıbbi müdahalelere rağmen kurtarılamadılar. Kazada hayatını kaybedenlerden 2’si kent merkezinde, 3’ü ise Bertiz Budaklı köyünde gözyaşları arasında toprağa verildi.

Öte yandan; 50 NC tipi olan köy otobüsüne kapasitesinden fazla sayıda yolcu bindirildiği hatta otobüsün tavanındaki bagaj bölümünde de yolcu bulunduğu öne sürülürken, kazada hafif yaralanan otobüs şoförü Ahmet Karaboğa, jandarmada ifadesi alındıktan sonra Adliye’ye sevk edildi. Tutuklanması istemi ile nöbetçi mahkemeye gönderilen Karaboğa’nın tutuklama kararına itiraz ettiği ve kaza ile ilgili soruşturmanın ise devam ettiği öğrenildi.

Adliye’de; “Gözüme bir an ışık (güneş) geldi. Bunun üzerine direksiyon hâkimiyetini kaybedince şarampole yuvarlandık” şeklinde ifade veren şoför Karaboğa, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

TÜRK CEZA KANUNU'NDA İLGİLİ MADDE

Taksir

MADDE 22. -
(1) Taksirle işlenen fiiller, kanunun açıkça belirttiği hâllerde cezalandırılır.

(2) Taksir, dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırılık dolayısıyla, bir davranışın suçun kanunî tanımında belirtilen neticesi öngörülmeyerek gerçekleştirilmesidir.

(3) Kişinin öngördüğü neticeyi istememesine karşın, neticenin meydana gelmesi hâlinde bilinçli taksir vardır; bu hâlde taksirli suça ilişkin ceza üçte birden yarısına kadar artırılır.

(4) Taksirle işlenen suçtan dolayı verilecek olan ceza failin kusuruna göre belirlenir.

(5) Birden fazla kişinin taksirle işlediği suçlarda, herkes kendi kusurundan dolayı sorumlu olur. Her failin cezası kusuruna göre ayrı ayrı belirlenir.

(6) Taksirli hareket sonucu neden olunan netice, münhasıran failin kişisel ve ailevî durumu bakımından, artık bir cezanın hükmedilmesini gereksiz kılacak derecede mağdur olmasına yol açmışsa ceza verilmez; bilinçli taksir hâlinde verilecek ceza yarıdan altıda bire kadar indirilebilir.

Taksirle öldürme

MADDE 85. -
(1) Taksirle bir insanın ölümüne neden olan kişi, üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Fiil, birden fazla insanın ölümüne ya da bir veya birden fazla kişinin ölümü ile birlikte bir veya birden fazla kişinin yaralanmasına neden olmuş ise, kişi üç yıldan onbeş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (Ajanslar- www.kanal46.com)


Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2008, 15:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66