Özdemir’den Aksu çayı cevabı: 'Elimizde temiz raporu yok, Kendiler Çalıp Kendiler Oynuyor'

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir: “Bakanlıktan Aksu çayının temiz olduğuna dair bir rapor bize kimse vermedi. Biz iktidar partisiyiz biz böyle bişey bilmiyoruz. Bazen şöyle yapılıyor. Önce iddia ortaya atılıyor, sonra o iddiaya karşı bir savunma mekanizması geliştiriliyor Ama ortada iddianın mesnedi yok. Bunlar ile somut veriler ve bilimsel çalışmalar ile hareket etmek lazım” dedi.

Özdemir’den Aksu çayı cevabı: 'Elimizde temiz raporu yok, Kendiler Çalıp Kendiler Oynuyor'


Seçim çalışmaları kapsamında partisinin İl Başkanlığınca hazırlanan program için Mağralı mahallesinde esnaf ziyaretine katılan  AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir, CHP ve İYİ Partinin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Ali Öztuç’un, Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a; “Temiz raporu verilen Aksu Çayında gel birlikte çimelim, çimmek istemiyorsan gel yüzelim, yüzmek istemiyorsan bir avuç su içelim, tabi içebiliyorsan” demesi üzerine sorulan soruya yanıt verdi. Özdemir: “Ben Ali Öztunç beye bunu söylemiştim. Verdiğim raporda buydu. Bakanlıktan Aksu çayının temiz olduğuna dair bir rapor bize kimse vermedi. Biz iktidar partisiyiz biz böyle bişey bilmiyoruz. Bazen şöyle yapılıyor. Önce iddia ortaya atılıyor, sonra o iddiaya karşı bir savunma mekanizması geliştiriliyor. Ama ortada iddianın mesnedi yok. Bunlar ile somut veriler ve bilimsel çalışmalar ile hareket etmek lazım” şeklinde konuştu
CHP AKSU ÇAYINA GİTMEMİŞ, BİLGİ SAHİBİ OLUNMADAN KONUŞMAMAK GEREK
CHP’li Ali Öztunç’un yaptığı açıklama ile ilgili bilgi sahibi olunmadan yapılmış bir açıklama olduğunu belirten Özdemir’in konuşmasından satır başları şöyle: “Aksu Çayı ile ilgili biz temiz raporu görmedik. Ama size şunu söyleyeyim. Önce bir konu ile ilgili bilgi sahibi olmak lazım. Şimdi ben Aksu çayı güzergahındaki muhtarlarımızı, mahalle sakinlerimizi aradım. CHP’den kimse oraya gidip inceleme yapmamış aslında. Aksu çayında 45 tane fabrikanın atığı gidiyor. Bunların kiminde katalizör arıtma cihazı var kiminde de yok. 38 tanesinde arıtma cihazı konulmuş, 7-8 tanesinde de arıtma cihazı yok. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüz bunlara arıtmalarını koymalarını söylemiş.
1 YIL ÖNCE ÇALIŞMA BAŞLATTIK
Biz yaklaşık 1 yıl önce Aksu çayı ile ilgili valilikte yaptığımızın toplantının a kabinin de Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüz bu fabrikalara denetimler yapmaya başladı. Bu denetimlerle Aksu çayındaki kirliliğin  mekanik kirliliğini yüzde 85’i çözüldü. Kimyasal bir kirlilik var. Yani suyun rengi siyah ve kokulu. Bu renk dönüşü ve kokunun önlenmesi için fabrikaların atık boşaltma sistemlerinin geliştirilmesi ve büyütülmesi lazım. Çevre şehircilik İl Müdürlüğümüz bununla ilgili denetim yapıyor.
KENDİSİNE BU KONU İLE İLGİLİ ÇALIŞMA VERDİM
Ali Öztunç bu konuyu Mecliste gündeme getirdiğinde bununla ilgili ve yaptığımız çalışmadan aldığımız neticelerinin sayısal verilerini kendisine göndermiştim. Bizim yapmak istediğimiz  nihai şey, o 45 fabrikanın hiçbirinin atığının Aksuya dökülmemesi. Onların hepsinin toplanıp kapalı sistem ile aktarılıp temizlendikten sonra da, Sır barajına dökülmesi. Bununla ilgi 90 Milyon TL bedelli Avrupa Birliği projeli bir arıtma sistemi projemiz var. İhale süresi 2 yıl, 3 yıl sonra hizmete girecek. Bizim bu yaptığımız çalışma bu 3 yıllık sürede Aksu çayının daha fazla kirlenmemesi yönelik. Bununla igili yapılan çalışmalarda yüzde 85 oranında netice elde edilmiş. Ama bu Aksu çayı temizdir ve içilebilir demek değildir. Kirlilik belli oranda giderildi demek. Ben Ali Öztunç beye bunu söylemiştim. Verdiğim raporda buydu. Bakanlıktan Aksu çayının temiz olduğuna dair bir rapor bize kimse vermedi. Biz iktidar partisiyiz biz böyle bişey bilmiyoruz. Bazen şöyle yapılıyor. Önce iddia ortaya atılıyor, sonra o iddiaya karşı bir savunma mekanizması geliştiriliyor. Ama ortada iddianın mesnedi yok. Bunlar ile somut veriler ve bilimsel çalışmalar ile hareket etmek lazım.  
CUMHURBAŞKANIMIZI COŞKU İLE KARŞILAYAN KAHRAMANMARAŞLI HEMŞERİLERİMİZE TEŞEKKÜR EDERİZ
Cumhurbaşkanımız Kahramanmaraş’a gelip buradan keyif almak istiyor. Kahramanmaraş’ta her zaman bunun gereğini yerine getiriyor. Cumhurbaşkanımız onun karşılığı olarak şehir için yapacağı yatırımları yapıyor. Aslında zaman zaman eleştiri konusu olsa da Göksu n yolunda 12 tane tünelin 6 tane viyadüğün olması Cumhurbaşkanımızın bize verdiği hizmetlerden bir tanesi havaalanımızın terminal binası yaptık. Hastanemizin kapasitesini arttırdık. Şimdi hızlı tren ile ilgili Kahramanmaraş’ın ana güzergah olması ile ilgili istediğimiz yerine geldi. Hızlı trenle ilgili 5 bin metre kısmın 3 bin 200 metreyi yapılmış. Bin 900 metre kalmış. Bu da yapıldığında Kahramanmaraş hızlı tren ile buluşacak. Bu yönü ile hükümetimizden istediğimiz her şeyi alıyoruz.
VATANDAŞIMIZIN BAZI ŞAHSİ BEKLENTİLERİ VAR
Mağralı Mahallemizde geziyoruz. Vatandaşımızın bazı şahsi beklentileri var. Örneğin buradaki yolun güzergahı ve Mağralı’da kentsel dönüşüm. Mağralı’da kentsel dönüşüm kaçınılmaz hale gelmiş. Çünkü nüfusun ve iş hacminin artması, binaların daha sağlıklı yapılara dönüşmesi ile ilgili vatandaşın beklentisi var. Şimdi gidince Büyükşehir ve Onikişubat Belediyemizle bunu görüşeceğiz. Aslında kentsel dönüşüm 2 yıl önce yapılacaktı fakat kat yükseklikleri ile ilgili yönetmelikten dolayı bu dönüşüme geçilemedi. Bunu konuşacağız ki vatandaşımızın bu konudaki talebini karşılayalım. AK Partinin siyaseti şudur; ‘Ben Yaptım oldu’ olmaz. Vatandaşını dinler ve vatandaşın beklentisine göre yapar. Bundan sonra da böyle olacak. Hem Mağralı’da ki kardeşlerimize hem de Kahramanmaraş’ın her yerinde çalışan AK Parti teşkilatlarını yaptığı şey vatandaşımızı dinlemek ve onların sorunlarına makul çözümler üretmek olacak.
MUHALEFETİN SÖYLEMİ DOĞRU DEĞİL
Ne zaman oy verilmez biliyor musunuz? Vatandaş sizinle irtibatı koparır sizinle konuşmaz ise bilirsiniz ki size oy vermez. Vatandaşa ile konuşuyoruz, bize beklentisini söylüyor. Beklentisinin söylemesinin altında yatan gerçek şudur. İşin sosyolojisi ve işin psikolojisine bakmak gerek. Siz bunu yapabilirsiniz ama biz şunu da istiyoruz. Bu beklenti, biz size oy vermeye devam ereceğiz. Beklentilerimizi yerine getirin demektir. Dolayısıyla muhalefetin AK Parti oy kaybediyor söylemi doğru bir söylem değil”
Haber: Mustafa Kılınç

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2019, 17:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
İsa gozukara
İsa gozukara - 2 yıl Önce

Basarılar dılıyorum

SIRADAKİ HABER

banner66

banner63