Şaibe iddiaları sosyal medyada

Şaibe iddiaları sosyal medyada

Yerel seçimler, oy hilelerinin gölgesinde sona erdi. Seçimden sonra bazı illerdeki şaibelere ilişkin itirazlar devam ederken vatandaş karşılaştığı usulsüzlükleri sosyal medyaya taşıdı.


Twitter ve Facebook sayfalarına onlarca itiraz yansıdı. Seçimlerde yapılan usulsüzlüklere karşı müşahitler tarafından tutulan tutanaklar bir anda yayılmaya başladı. Oy sayımında gerçekleşen skandallar da yine sosyal medyada geniş yer buldu. Bunun dikkat çekici örneklerinden biri Ankara Sincan’da yaşandı. Andiçen Mahallesi 2061 No’lu sandıkta AKP’ye çıkan oylar, kullanılan oyun da üstünde yazıldı. Rakamlar tutanakta şöyle sıralanıyor: Sandıktan çıkan zarf sayısı 284, geçerli zarf sayısı 283. Geçerli oy pusulası toplamı 173. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin oyu 185. Kazan’da ise rakamlar arasındaki uçurum daha büyük. 1117 No’lu sandıkta kayıtlı seçmen 297 iken, AKP’ye çıkan oy miktarı 728.


Aynı şekilde ‘@yasemndemir’ isimli kullanıcının paylaştığı bir tweet de, İstanbul 4032 sayılı sandıktaki oyları gösteriyor ve YSK’nın sistemine yanlış sayı girildiğini belgeliyor. Buna göre müşahitlere verilen sandık oy tutanaklarında CHP’nin oyu 243 olarak görünürken YSK’ya CHP’nin oyu 209 olarak giriliyor. ‘@erenerdemnet’ isimli Twitter hesabından paylaşılan oy tutanakları ve YSK sistemine girilen oyların arasındaki fark da skandal sayılabilecek türden. Ankara Çankaya’da bulunan 3512 No’lu sandıkta CHP’ye çıkan 217 oy YSK tarafından Halkların Demokrasi Partisi’ne (HDP) verilmiş. Sosyal medyadaki örneklerden bazıları şöyle: CHP’nin Ankara Çankaya ilçesi 4539 sayılı sandık tutanağında görülen CHP’nin 164 oyu YSK’ya 129 olarak girildi.


Şaibe tespitli 2 bine yakın tutanak tutuldu


Türkiye, bir yerel seçimi daha geride bırakırken, şaibe tespitleri de eksik olmadı.35 ilde oy sayımı sırasında elektrik kesintileri yaşandı. Birçok sandıktan gelen seçim hilesi haberleri de geceye damgasını vurdu. Ülke genelinde 2 bine yakın tutanak tutulduğu öğrenildi. Başlıca itirazlar arasında ‘sahte oy pusulası’, ‘boş oy pusulalarına evet basılması’, ‘oy sayımları sırasında elektrik kesintileri’, ‘mükerrer oy kullanımı’, ‘sandık müşahitlerinin sayım yapılırken zorla dışarı çıkarılması’ yer aldı.


Şaibe tespitleri şöyle:


Mühürsüz oylar geçerli sayıldı
İstanbul Gaziosmanpaşa’da 23 Nisan İlköğretim Okulu 3211 numaralı sandıktaki sayım sırasında 271 oyda YSK mührünün olmadığı ortaya çıktı. Bu duruma Liberal Demokrat Parti’nin müşahidi itiraz etti. Sandık başkanı hadiseyi YSK merkezine bildirdi. YSK ise oyların mühürsüz haliyle sayılıp geçerli kabul edilmesini, gereğini kendilerinin daha sonra yapacağını bildirdi. Bunun üzerine LDP’nin müşahidi avukat çağırarak tutanak tutturdu. Tutanak sandık görevlileri tarafından imzalandı.


Esenyurt’ta oy mührü çalındı
Esenyurt Ali Kul Çok Programlı Lisesi’nde 1596 No’lu sandıkta bulunan 2 adet mühürden 1 tanesi çalındı. Yetkililer 1 adet mühür ile oy işlemlerine devam ettiklerini açıkladı. Olayla ilgili polis memurları tutanak tuttu. Sandık görevlileri, mührü çalan şahsı görmediklerini belirtti.


‘Evet’ yazılı 100 zarfı seçim odasına götürmek istedi
Zeytinburnu Seyit Nizam Haluk Ündeğer İlköğretim Okulu’nda 2221 No’lu sandıkta AKP’li müşahit bir kadın üzerinden evet yazılı 100 zarfı, seçim odasına götürmek istedi. Avukatlar olay yerine gelip tutanak tuttu. CHP’li ve MHP’li müşahitler tepki gösterdi.


Aynı zarfta iki oy çıktı
Bağcılar Nene Hatun İlköğretim Okulu’nda yer alan 4298 No’lu sandıkta hem muhtar adayı hem de belediye oyunun aynı zarfta çıktığı iddia edildi. Buna göre, muhtar adayının oyu iptal edilirken, belediye oyu geçerli sayılmaya çalışıldı.


Başkasının yerine oy kullanıldı
Bahçelievler Koza Ortaokulu’nda 1115 No’lu sandıkta bir baba, yurtdışında olan oğlunun yerine oy attırıldığını fark ettiğini söyledi.


AKP’liler, CHP rozeti kullandılar
Yenibosna İlköğretim Okulu’nda 3340 No’lu sandıkta bir grup AKP’linin CHP rozetiyle görev yaptığı iddia edildi. Sandık başında başka CHP’li üyelerin bulunmadığı öne sürüldü.


Mühürler evde basılıp gelmiş
Oy pusulaları ve zarflar kapalı bir şekilde sandık başına gelmesi gerekirken bazı illerde zarflar ve oy pusulaları mühürlenmiş halde geldi. Sandık başkanlarının “Zor olmasın diye mühürleyip  getirdim” savunmasını yaptığı olaylar hakkında tutanaklar tutuldu.


Seçmen listesindeki 3 Suriyeli
Başbakan Erdoğan’ın oyunu kullandığı Saffet Çebi İlkokulu’nun 3307 No’lu sandığında Şam doğumlu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 3 kişinin olması dikkat çekti. Altındağ nüfusuna kayıtlı ve Küçük Çamlıca Ahu sokakta ikamet eden Myssoun Hocazade, Nur Hocazade ve Numan Hocazade seçmen listesinde yer aldı.
ZAMAN

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2014, 06:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner73