Salih Müslim: 'YPG, Suriye ordusuna katılabilir'

Salih Müslim: 'YPG, Suriye ordusuna katılabilir'

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, "Suriye Ordusu yeni bir anlayış ve yeni şartlar doğrultusunda bölgeye dönmek istiyorsa, neden olmasın? O zaman YPG, Suriye ordusunun bir parçası haline gelir" dedi.


Londra'da yayımlanan Al-Hayat Gazetesine konuşan PYD Eşbaşkanı Müslim, radikal İslami örgütlerin cezaevinden salıverilen üyeleri ile Suriye istihbaratının, halkı IŞİD ve benzeri örgütlere yönlendirdiğinden emin olduklarını belirterek, "Bu taraflar bu anlamda tecrübe sahibi ancak bu tehlikeli bir oyun. Çünkü IŞİD tek baş ve bedenden ibaret değil" diye konuştu.


Rudaw tarafından yansıtılan mülakat sırasında "Kürtler'e saldıran IŞİD'in Türkiye hükümetiyle bağlantılı olduğunu" iddia eden Müslim, örgüt tarafından yayımlanan DABIQ isimli derginin Türkçe çağrışımları olduğunu savundu.


PYD lideri, "Rojava'nın başlıca destekçisi kim?" sorusuna ise, "Güney Kürdistan'daki halkımız bize yardım ediyor. Kuzey'deki halkımız da insani sorunlar noktasında bize yardımcı oluyor. Irak Kürdistanı'ndan hem mali yardımlar geldi hem de silah. Sayıları 2 milyon dolayında olan Avrupa Kürtleri de rollerini oynadılar. Şüphesiz insani yardım kuruluşları ve Kürdistan Kızılayı da var" karşılığını verdi.


Salih Müslim, Suriye'nin eski haline dönmeyeceğini belirterek, "Doğrusu demokratik ve federal bir Suriye için mücadele ediyoruz" dedi.


Suriye Ordusu'nun Rojava'ya dönmesi hakkında ise Müslim, "Suriye Ordusu yeni bir anlayış ve yeni şartlar doğrultusunda bölgeye dönmek istiyorsa, neden olmasın? O zaman YPG, Suriye ordusunun bir parçası haline gelir. Ancak ordunun dönüşünün Baas mantığı ve istihbaratıyla olması asla kabul edilemez. Eski döneme dönmeyeceğiz" şeklinde konuştu.


Salih Müslim, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın Suriye rejimiyle ilişkiler hakkındaki görüşleri için ise, "O, ilişkilerin iki tarafın da çıkarına olduğunu biliyordu" ifadesini kullandı.


İnternet Haberleri

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2015, 11:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63