Şehit kardeşine askerlik kalkıyor

Şehit kardeşine askerlik kalkıyor

Genelkurmay Başkanlığı, terörle mücadelede şehit olanların kardeşlerine askerlik muafiyeti getiren yasa teklifi hazırladı. AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Veysi Kaynak ta yasa teklifi için çalışan isimler arasında yer alıyor.

Genelkurmay Başkanlığı, yeni yıla Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile halk arasındaki bağı güçlendirmek amacıyla yeni bir adımla giriyor. Genelkurmay, teröre şehit veren ailelerin, ancak sıradaki oğula tanınan askerlikten muaf tutulma hakkını, “tüm oğulları” kapsayacak şekilde genişletmek için çalışma yaptı.

Askere gönderdiği ikinci oğlu şehit olunca, hayatta kalan tek oğlunu askere giden “ilk oğul” olduğu için mevzuat nedeniyle terhis ettiremeyen, bu nedenle de TBMM’den yardım isteyen Ziya Köroğlu gibi şehit babalarına, Genelkurmay ve TBMM’den yeni yıl müjdesi geldi.

Mevcut uygulama nasıl?

Genelkurmay’ca yapılan çalışmaların sonucunda hazırlanan ve AKP İstanbul Milletvekili, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Hasan Kemal Yardımcı tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan yasa teklifi ailelere “terhis” konusunda serbesti getiriyor.

Buna göre Terörle Mücadele Yasası kapsamında hayatını kaybeden yükümlülerin aynı anne ve babadan olan kardeşlerinin tamamı, istekli olmadıkça silah altına alınmayacak, silah altındakiler de istedikleri takdirde terhis edilecek.

Askerde ölürse

Askerlik hizmetini yerine getirmekte iken ölen, akıbeti meçhul kalan, hakkında gaiplik kararı alınan veya maluliyet aylığı bağlanmasını gerektirecek biçimde malul olanların; baba ve annesinin müşterek olarak talep ettiği veya baba ya da annesinden biri ölmüş ise sağ olanın talep ettiği kardeşlerinden biri, istekli olmadıkça silah altına alınmayacak, silah altında ise terhis edilecek.

Bu düzenleme, özellikle bir oğlu şehit olduktan sonra hayatta birden fazla oğulları olan ailelerin, sıradaki oğul yerine, ailenin geçimini sağlayan oğulu askere göndermeme kararını verebilmesine olanak sağlayacak.

Karar veremezlerse?

Teklife göre, anne-baba, hangi oğulun askerden muaf tutulacağı konusunda anlaşamazsa ya da her ikisi de ölmüş ise öncelikle silah altında kardeş varsa istekli olması halinde terhis edilecek.Silah altında olan kardeş yoksa veya silah altındaki kardeş terhis olmak istemezse askerlik hizmeti sırası gelen ilk kardeş istekli olmadıkça silah altına alınmayacak.
Bu hükümler, seferberlik ve savaş hallerinde uygulanmayacak. (Ajanslar)Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2009, 23:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner63