Şendiller'den Mehmet Dere'ye 'kayıt dışı' uyarısı!

Şendiller'den Mehmet Dere'ye 'kayıt dışı' uyarısı!

Kahramanmaraş Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde çalışmakta olan 500’e yakın şirket işçisinin ihale süresinin 30 Nisan’da bitmesi ve son yapılan ihale sürecinin de itirazlar nedeni ile KİK’te inceleme aşamasında bulunmasına bağlı olarak 1 Mayıs’ta ‘mecburen’ işsiz kalmalarının yankıları her geçen gün artarak sürüyor.

Türk siyasetinin tanınmış isimlerinden ve son aylarda yaptığı ses getirici çıkışlar ile halkın sözcüsü konumuna gelerek Kahramanmaraş’ın tek muhalefeti olarak nitelendirilen Ökkeş Şendiller, Belediye’nin ‘kaçak’ olarak şirket işçisi çalıştırabileceği gerekçesi ile SGK İl Müdürü Mehmet Dere’ye ‘kayıt dışıuyarısında bulundu.

Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile ihale yetkililerinin mevzuat bilgisizlikleri ve beceriksizlikleri yüzünden sık sık ihale iptalleri yaşanmasının faturasının gariban şirket işçilerine ödettirilmesinin gerçekten çok üzücü bir durum olduğunu belirten Ökkeş Şendiller şu açıklamada bulundu: “Sayın Başbakan, İstanbul’daki Taksim Meydanı’nı emeğin simgesi işçilere açarak 1 Mayıs’a sahip çıktığını ve kutladığını göstermeye çalışıyor. Ancak gelin görün ki; tüm dünyada işçi bayramı olarak kutlanan böylesine anlamlı bir günde Kahramanmaraş Belediyesi’nin kendisine çalışan 500’e yakın şirket işçisini kapı önüne koyması gerçekten çok hazin bir durumdur. Sayın Başbakan öncelikle kendi partisine bağlı Kahramanmaraş Belediyesi’nde yaşanan bu garip ihale iptallerini ve işçilerin sık sık işsiz bırakılmalarının hesabını sorsun. Böylece emeğe saygısını ve işçiye olan sahipliğini göstersin. Her biri aile geçindirmek zorunda olan bu gariban işçilerin işsiz kalmalarının hesabını da Belediye Başkanı Mustafa Poyraz versin.”

‘SGK İL MÜDÜRLÜĞÜ NEDEN KAYIT DIŞINI ENGELLEMİYOR?’

Bundan önceki dönemde yine bu birime bağlı şirket işçilerinin ihale iptalleri nedeni ile bir süre işsiz bırakılmasına rağmen, ‘gönüllü’ adı altında ücretsiz ve sigortasız olarak çalıştırıldıklarının kamuoyu tarafından bilindiğine atıfta bulunan Şendiller açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Son olarak bir keresinde bir, bir keresinde ise iki aya yakın bir zaman diliminde işçilerin sigortasız ve maaşsız olarak çalıştırıldıklarını nerede ise sağır sultan bile duymasına rağmen yetkili ve ilgili makamlar tarafından gereğinin yapılmaması da son derece düşündürücüdür. Buradan soruyorum: Dini argümanları sık sık kullanarak her fırsatta kendisinin ‘hasbi’ olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Mustafa Poyraz ve diğer belediye yetkilileri acaba bir gün dahi olsa maaşsız ve sigortasız çalışırlar mı? Yüce dinimiz; “İşçinin emeğini teri soğumadan veriniz” demiyor mu? Kulları ‘işsiz bırakmakla’ tehdit edercesine sindirebilir, olayları örtbas edebilirsiniz ama öte tarafta Yüce Yaradan’a nasıl hesap vereceksiniz acaba? Cenab-ı Allah, karşısına kul hakkı ile gelinilmesini istemiyor. Sorulduğu zaman belediye yetkililerinin kendilerinin kimseyi ‘zorla’ çalıştırmadıklarını söylemeleri bir şey ifade etmez. Ekmek derdinde olan insanımıza aba altında sopa gösterircesine; ‘Biz kimseye zorla çalışın diyemeyiz. Ama bu boş geçilen günlerde kimin işe gelip gelmediğini de bilelim. Tekrar işe başlanıldığında bu durumu göz önüne alacağız’ diyerek üstü örtülü tehditte bulunursanız benim gariban işçim ne yapsın? İşsiz kalma korkusu ile mecburen çalışmak zorunda kalan benim vatandaşım nasıl şikayetçi olsun ki….Kime kime şikayet etsin. Ama bu ‘sömürü’ düzeninin de bir sonu olmalıdır. Bir esnaf, bir şirket sigortasız bir işçi çalıştırdığında adeta ‘şahin’ kesilen Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yetkilileri ile denetim elemanlarının, daha önce kayıt dışı olarak şirket işçisi çalıştırdığı ve bu son dönemde çalıştıracağı öne sürülen Kahramanmaraş Belediyesi hakkında ne gibi işlem yapacağını da doğrusu merak ediyoruz. Sigorta denetim elemanlarının görev yapmaları için illa ki bir şikâyet mi olması lazım. O zaman buradan çağrıda bulunuyorum: İçerisinde bulunduğumuz Sosyal Güvenlik Haftası’nda eğer belediye tarafından sigortasız şirket işçisi çalıştırılır ise ve de bunun gereği yapılmazsa bunun hesabını SGK Müdürü Mehmet Dere’den de sorarız. Yoksa iktidarın gazabına uğrayacaklarından mı çekiniyorlar? Hani kanunlar önünde herkes eşitti? O zaman neden bu çifte standart? Bakalım bu vurdumduymazlık nereye kadar devam edecek? Kahramanmaraş’ın gariban ve çaresiz halkının bir savunucu olarak bu işlerin peşini sıkı bir şekilde takip edeceğimden kimsenin kuşkusu olmasın.” (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2010, 08:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66