Sıcak havalar Türkiye'yi etkisi altına aldı!

Sıcak havalar Türkiye'yi etkisi altına aldı!

Türkiye'de artan hava sıcaklıkları tüm yurdu etkisi altına alırken Elazığ'da termometreler 47 dereceyi gösterdi. Adana'da hissedilen sıcaklık ise 50 derece.


Türkiye'yi etkisi altına alan Afrika ve çöl sıcakları Adana'da daha fazla etkisini gösteriyor. Termometrelerin sıcaklığı 43 derece nemi ise yüzde 99 gösterdiği Adana'da hissedilen sıcaklık ise 50 dereceye yaklaşıyor. Bu nedenle yaylaya ya da denize gidemeyen vatandaşlar sokağa çıkmazken, Adana'da kalanlar bazı vatandaşlar ise Seyhan Baraj Gölü ile sulama kanallarına girerek serinlemeye çalıştı. Mecburen sokağa çıkan bazı vatandaşların da şemsiyeleriyle korunduğu görüldü. 


Kanalda yüzen çocuklar havanın bunaltıcı olduğunu ancak kanala girerek serinleyebildiklerini söyledi.
Adana'da gece bile termometreler nem oranını yüzde 84 olarak gösterdi. Bu nedenle, vatandaşlar gece bile nefes almakta güçlük çekiyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Türkiye genelinde olduğu gibi Adana'da da bir süre daha hava sıcaklığı mevsim normallerinin 5 ila 9 derece üzerinde seyredecek.


 Antalya'da nem bunalttı


Antalya’da hava sıcaklığının 34, nem oranın yüzde 80’e ulaştı. Vatandaşlar, denize, havuza girerek ve ağaç altlarında oturarak serinlemeye çalışıyor.


Hava sıcaklığının 34, deniz suyu sıcaklığının 30 derece, nem oranın yüzde 80’e ulaştığı Antalya'da vatandaşlar zor anlar yaşıyor. Aşırı nem nedeniyle Konyaaltı sahilinden Lara falezleri gözükmezken, vatandaşlar ise serinlemek için denize ve havuza akın etti. Yerli ve yabancı turistler Konyaaltı sahilinde denize girerek serinlemeye çalışırken, bazı vatandaşlar ise ağaç gölgeliklerini tercih etti. Kent içinde ise vatandaşların da sokaklardaki çeşmelerde ellerini ve yüzlerini yıkayarak serinlemeye çalıştıkları gözlendi.
Öte yandan, Antalya Meteoroloji Bölge Müdürlüğü Bölgesel Hava Tahmin Merkezi yetkililerinden alınan bilgiye göre, saat 11.23’de hava sıcaklığının 34 derece, nem oranın ise yüzde 80 olduğu kaydedildi.


Diyarbakır'da vatandaşlar evlerinden çıkamadı


Diyarbakır’da 40 dereceyi aşan hava sıcaklıkları yüzünden vatandaşlar evlerinden çıkamıyor. İşleri sebebiyle evden ayrılanlar da kliması olan mekanlarda soluklanırken, çocuklar kentin çeşitli bölgelerinde bulunan süs havuzlarında serinlemeye çalışıyor.
Termometrelerin 40 derecenin üzerine çıktığı Diyarbakır’da hava sıcaklıkları vatandaşları eve hapsetti. Hayalet şehre dönüşen kentte vatandaşlar sokağa çıkmak için akşam saatlerini bekliyor. Bankalarda ve resmi kurumlarda işleri olan vatandaşlar da mümkün olduğunca ya erken saatlerde ya da mesai bitimine yakın saatlerde buralara geliyor. Bu durum söz konusu saatlerde banka ve resmi kurumlarda yoğunluğa neden oluyor.


Elazığ'da termometreler 47 dereceyi gösterdi


Yurt genelinde yaşanan bunaltıcı sıcaklar Elazığ’da da etkisini gösterdi. 


Termometrelerin 44 ile 47 derece arasında gösterdiği Elazığ’da, vatandaşlar sıcaklardan bunaldı. Elazığ’da pek alışık olunmayan sıcakların yaşandığını ifade eden Cuma Sungurtekin adlı vatandaş, geçen yıllardan bu yana sıcakların daha da arttığını söyledi.
Sungurtekin, “Elazığ’da 40 ila 45 derece arası sıcaklık var. Türkiye genelinde bu böyle. Dünyada iklim değişikliğinden dolayı bu sıcaklar böyle. Belki daha da sıcak olacak. Halk olarak 12:00 ile 15:00 arası dışarı çıkamıyoruz” dedi.


 Kırıkkale’de sıcaklık çalışanlara 3 gün izin getirdi


Yurt genelindeki olduğu gibi Kırıkkale’de de kavurucu sıcaklar etkisini sürdürüyor. Sıcak hava dolayısıyla Kırıkkale Valiliğince kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamile ve engelli personele de 3 gün idari izin verildi.


Kanal46

(İHA)

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2015, 15:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63