Skandal Heron ataması!...

Skandal Heron ataması!...

Komuta kademesindeki atama kriziyle ilgili tartışmalar sürerken YAŞ’ta skandal bir atama yapıldığı iddia edildi.

Bugün gazetesinde yer alan habere göre skandal atama, bu yılki Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) toplantısında yapıldı.

'Adamlarımız' denilen PKK'lılara zayiat verdiği gerekçesiyle Heronların düşürülmesinin istendiği telefon görüşmeleri büyük tepki çekerken yeni bir skandal daha gündeme geldi. Telefon kayıtlarında izinsiz yurtdışına çıktığı ve teröristleri evinde sakladığı bilgisi verilen Hava Kuvvetleri Plan Program Daire Başkanı Tuğgeneral Mustafa İlhan, YAŞ toplantısında Diyarbakır 8. Ana Jet Üs komutanı olarak atandı. İlhan'ın atandığı birliğin ilginç yanı ise Batman'da konuşlu insansız hava araçlarının (Heron) da bu birliğe bağlı olması.

İhanet konuşmasını yapan subayların telefon kayıtlarında Mustafa İlhan'la ilgili iki şok iddia yer alıyordu. İlhan'ın birçok kez 'izinsiz yurtdışına çıkış' yaptığı ve terör örgütü DHKP-C üyesi akrabasının cezaevindeyken adres olarak İlhan'ın kaldığı askerî lojmanları gösterdiği aktarılıyordu.

Yasalara göre Genelkurmay'dan izin almadan yurtdışına çıkan askerî personel hapisle cezalandırılıyor ve bu ceza ertelenmiyor. Bu suçtan dolayı birçok askerî personelin hapis cezası aldığı vurgulanıyor. Ayrıca izinsiz yurtdışına çıkan personelin terfi ettirilmemesi gerektiği de kaydediliyor.

İlhan'ın terörist yakınını evinde sakladığı iddiasıyla ilgili olarak da TSK mensupları ve yakınları hakkında güvenlik soruşturması yapıldığını kaydeden kaynaklar, güvenlik soruşturmasında olumsuz bir durumla karşılaşılan subayın incelemeye alındığını belirtiyor. Bu subayların durumu temize çıkıncaya kadar, değil terfi etmesi hassas görevlere dahi verilemeyeceği kaydediliyor.

MİT tarafından tespit edilen ve Genelkurmay'a gönderilen 'ihanet' görüşmesinin başlangıcında iki subay arasında, "İlhan Komutan' olarak nitelendirilen kişinin sorununun çözülmesi için para konuşması yapılıyor. İlhan Komutan'ın dosyasını kapatanların temiz ve iyi iş yaptığı belirtilen konuşmada ciddi risk alındığı da vurgulanıyor. Konuşmanın devamında ise Bugün gazetesinin gündeme getirdiği Heronların düşürülmesine ilişkin skandal görüşme gerçekleşiyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2010, 10:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner66

banner20

banner72

banner73