SORU: İGM neden tatil günleri toplanıyor?

SORU: İGM neden tatil günleri toplanıyor?

Kahramanmaraş İl Genel Meclisi’nin (İGM) Nisan ayı oturumları 1 Nisan Perşembe günü başladı. Resmi tatil günleri olmasına rağmen Cumartesi ve Pazar günleri de toplantı devam ederken Nisan ayı oturumları 5 Nisan Pazartesi günü sona erecek.

İGM’nin resmi tatil günlerinde neden toplantı yaptığı konusunu İGM Başkanı Ramazan Okumuş’a sorduk. “Acaba herhangi olağanüstü bir durum olduğundan mı İGM cumartesi ve Pazar günü toplantı yapıyor?” şeklindeki sorumuza İGM Başkanı Emekli Eğitimci Ramazan Okumuş şu cevabı verdi:

“Kanun ve mevzuatımız; toplantı ile ilgili olarak her ayın ilk haftasında başlar ve kesintisiz olarak devam eder. Bu nedenle mevzuata aykırı bir durum söz konusu değildir. Hatta buna örnek olarak şunu söyleyebilir mi; Kasım ayında da hafta sonunda toplantı yaptık.”

“Sayın Başkan, yurt dışına gideceğiniz için toplantıları tatil gününe denk getirdiğiniz öne sürülüyor. Bunun için ne diyeceksiniz?” yönündeki sorumuza ise; “Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değildir. Çünkü ben geçen günlerde Suriye’ye gittim ve geri geldim. Şu anda da başka bir yurt dışı ziyaret gündemimde bulunmuyor” diye cevap verdi.

Kahramanmaraş kamuoyu bu kez İGM’nin cumartesi ve Pazar günü toplantı yapması nedeni ile görevli olan memurların ek mesai ücreti alarak devlete ek bir külfet getirip getirmediğini merak ediyor. Duyarlı vatandaşlar; “Sanki deprem ve afet gibi olağanüstü bir hal varmış gibi resmi tatil günlerinde toplanmalarına bir anlam veremedik. Son bir yıldan beri bütçe görüşmeleri haricinde bu şekilde tatil günü toplanmaları akıllarımıza soru işaretleri getirdi. Mevzuatlara uygun olabilir ama adeta yangından mal kaçırır gibi biz buna anlam veremedik.”

TATİL GÜNLERİNDEKİ TOPLANTININ GÖRÜNMEYEN NEDENİ DENETİM KOMİSYONU RAPORU MU?

Öte yandan; Kahramanmaraş İl Genel Meclisi’nin son bir yıllık icraatlarının ele alınarak değerlendirildiği Denetim Komisyonu Raporunun ise bir hayli ses getireceği öne sürülüyor.

Bu arada İGM toplantılarının resmi tatil günlerine denk getirilmesinin altında ise söz konusu bu raporun Pazar günü okunarak geçiştirilmeye çalışılması iddiasının gerçek olup-olmadığı da merak ediliyor.

İGM Başkanı Ramazan Okumuş, raporun ne zaman okunacağı yönündeki sorumuza ise; “Gündemin durumuna göre okunur. Ama Pazar mı olur, yoksa pazartesi mi olur şu anda bilemiyorum” dedi. (www.kanal46.com)

SON DAKİKA GELİŞMESİ: (Haberin eklenme tarihi: 05 Nisan 2010 - Kahramanmaraş İl Genel Meclisi Denetim Komisyonu raporu 4 Nisan 2010 pazar günü okundu....Bu konuda yorum değerli kamuoyunundur....)Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2010, 10:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66