"Soykırımı inkâr tasarısı"nın oylanmasına hükmettiler!

Fransız senatörler oy çokluğuyla aldıkları kararla, "soykırımı inkâr tasarısı"nın Genel Kurul’da oylanmasına hükmetti.


 Fransa Senatosu, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesinin suç sayılmasını öngören yasa teklifinin incelenmeye alınmamasını öngören ikinci değişiklik önergesini de reddetti. Genel kuruldaki ikinci değişiklik önergesi için 81 senatör “evet”, 171 senatör “hayır” oyu verdi.

Genel kurul, senatör Jacques Mezard tarafından sunulan, yasa teklifinin komisyona gönderilmesini talep eden önergeyi şimdi tartışmaya başladı.

İlk iki önergenin açık farkla reddedilmesi, yasa teklifinin kabul edilme olasılığını artırıyor. Değişiklik önergeleri tartışmasında önergeyi sunan, karşı çıkan ve hükümet temsilcisi söz alıp konuşma yapıyor.

İlk iki değişiklik önerisinin reddedilmesinden sonra Senato önünde bekleyen Ermeni diasporası, önerilerin reddedilmesini memnuniyetle karşıladı.

Senato binası önünde bekleyen Ermenilerin Fransız milli marşını okudukları ve Fransa lehine slogan attıkları görüldü.

İLK DEĞİŞİKLİK ÖNERGESİ

Genel Kurul'da yapılan oylamada, Anasaya Komisyonu'nun, yasa teklifinin "incelenmeye alınmamasını" öngören ilk değişiklik önergesi de kabul edilmedi. Oylamada önergeye 86 senatör “evet”, 167 senatör “hayır” dedi.

Bu gelişme, Türkiye-Fransa ilişkilerini geren ve 'sözde Ermeni soykırımı'nı inkar edenlere 1 yıla kadar hapis, 45 bin euroya kadar da para cezası öngören” tasarının geçme olasılığını güçlendirdi.

Senato Anayasa Komisyonu Başkanı Jean-Pierre Sueur tarafından sunulan ve Genel Kurul'da reddedilen değişiklik önergesi, sözde 'Ermeni soykırımı'nı inkar etmeyi suç sayan yasanın anayasaya aykırı olduğunu ifade ediyordu.

Sueur, Genel Kurul'da yaptığı konuşmada, “Fransız Anayasası’nın 34 maddesine aykırı” olduğu gerekçesiyle yasa teklifinin reddedilmesini istemişti.

Fransa Senatosu önünde protestoEllerinde Türk, Fransız ve Azeri bayraklarıyla, Senato'nun ana giriş binası yanında toplanan göstericiler, “Tarihi olaylara parlamentolar değil tarihçiler karar versin”,  “İfade özgürlüğünü ihlal eden yasa teklifine hayır” yazan pankartlar taşıyor.

Hep birlikte türküler söyleyen ve halay çeken Türk vatandaşlarının gösterisi sürerken, Senato binasının ön bölümündeyse Ermeni asıllı Fransız vatandaşlar kendileri için ayrılan alanda gösteri yapmak için toplanıyor.

Polisin, aralarında yaklaşık 200 metre mesafe olan iki grup arasında bariyer kurduğu ve sıkı güvenlik önlemi aldığı görülüyor.

Avrupa Türk Demokratlar Birliği Fransa Başkanı Ahmet Oğraş, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, Cumartesi günkü protesto gösterisinin büyük bir başarıyla tamamlandığını hatırlatarak, iş günü olmasına rağmen yine çok sayıda Türk vatandaşının Senato önünde beklediğini söyledi.

Fransa'daki Türk dernekleri temsilcilerinden oluşan bir heyet ile bugün Senato'ya gideceklerini ve burada oylamadan önce yetkililerle bir kez daha görüşeceklerini ifade eden Oğraş, şu ana kadar yaklaşık 5 bin protesto mektubunun Senato yönetimine iletildiğini söyledi.

“UMARIM KABUL EDİLECEK”

Ermeni protestoculara destek vermek için grubun yanında yer alan tasarının mimarı Valeri Boyer DHA mikrofonlarına şunları söyledi:

 ”Ümit ediyorum ki Senatoda onaylanacak. Şu anda tartışılıyor. Fransa bağımsız bir ülke. Cumhurbaşkanı Sarkozy Seçim kampanyasında söz verdi ve vaatte bulundu. Aynı zamanda bu sözü diğer cumhurbaşkanı adayları da vermişti. Bütün büyük partiler vermişti.”

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2012, 21:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63