Suriye'de Bayramın acı tablosu: 243 ölü

Suriye'de Bayramın acı tablosu: 243 ölü

Suriye'de Esed güçlerinin Kurban Bayramı'nda düzenlediği operasyonlarda 243 kişinin öldüğü bildirildi.


Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yapılan açıklamada, rejim güçlerinin 4 günlük bayram süresinde muhaliflerin yoğun olduğu bölgelere düzenlediği operasyonlarda 35'i çocuk, 19'u kadın 243 kişinin öldüğü belirtildi.


Açıklamada, operasyonlarda onlarca evin yıkıldığı ve hasar gördüğü kaydedildi.


"Kadimun" operasyonu


Öte yandan. Suriye'de muhalif silahlı gruplardan Tevhid Tugayı, "Kadimun" (Geliyoruz) operasyonuyla Humus ve Hama kentlerinde rejim güçlerinin kuşatmasını kırmaya çalışıyor.  


Humus'ta muhaliflerin yoğun olarak bulunduğu ve rejime bağlı güçlerin kuşatması altındaki bölgelere yönelik operasyon başlatan Tevhid Tugayı, yerli yapım Grad füzeleriyle kuşatmayı kırmaya çalışıyor. 


Humus ile Hama yollarının kontrolünü ele geçiren tugay, Suriye ordusunun yardım için kullanacağı yolları da keserek ilerleyişine devam ediyor. 


AA muhabirine konuşan Tevhid Tugayı basın sorumlusu Salih Anadani, muhalif güçlerin "Kadimun" operasyonuyla güneye doğru ilerlediğini ve Hama ile Humus kentinde rejimin kuşatması altında olan bölgelere ulaşmaya çalıştığını söyledi. 


Anadani, "Muhalif tugayların başlıca hedefi Esed güçlerince çevrilen bölgelerdeki kuşatmayı kırmak ve bu bölgelere insani yardım ulaştırmaktır" dedi.
(AA)

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2013, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63