Suriye için fırsat penceresi açıldı

Suriye için fırsat penceresi açıldı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Ley, ABD ve Rusya'nın, Suriye'deki kimyasal silahların denetimine ilişkin yaptığı anlaşmayla Suriye sorununun barışçıl yollardan çözümü için fırsat penceresi açıldığını söyledi.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Ley, Suriye hükümetinin Kimyasal Silahlar Sözleşmesi uyarınca, silahların listesini verdiğini ve işbirliği yaptığını ifade ederek, "sorunun barışçıl yollardan çözülmesi noktasında fırsat penceresinin açıldığını" belirtti.


"ABD ve Rusya'nın anlaşmasının somut sonuçlar vermesini umduklarını" kaydeden Hong, "Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün en kısa zamanda karar vererek, biran önce söz konusu  silahların araştırılması ve imha edilmesi sürecini başlattığına" dikkati çekti.


Hong, "BMGK'nın da meseleye bakışının aynı doğrultuda olduğunu ve sorunun çözümü adına açık ve net şekilde siyasi destek sağladığını" söyledi.


"İmha sürecinin ülkedeki siyasi dönüşüm süreci ile eşzamanlı ele alınması gerektiği" yönündeki Pekin'in söylemini yineleyen Hong, Suriye'deki tüm taraflara "Şiddete son vermeleri, barış ve istikrar için siyasi müzakere ve dönüşüm sürecini en kısa sürede başlatmaları" çağrısında bulundu.
(AA)

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2013, 14:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63