Suriye savaş uçağı düşürüldü

Suriye savaş uçağı düşürüldü

Suriye’ye ait MIG-23 savaş uçağı, Türk F-16’ları tarafından düşürüldü. Suriye, uçağının kendi hava sahasında vurulduğunu iddia ederken Genelkurmay Başkanlığı ise Suriye uçağının, ikazlara rağmen 1 kilometre kadar Türk hava sahasını ihlal ettiğini duyurdu.


Yerel seçimler öncesinde yolsuzluk iddialarını unutturmak ve iktidarın arkasında kenetlenmeyi sağlamak amacıyla savaş senaryoları tartışılırken Suriye sınırında dün sıcak saatler yaşandı. Türk jetleri, sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle bir Suriye uçağını düşürdü. Gelişme, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kocaeli mitingi sırasında duyuruldu. Erdoğan, miting meydanından, “Eğer sen benim hava sahamı ihlal edecek olursan, bundan sonra bizim tokadımız ağır olacak. Onun için ben başta Genelkurmay Başkanım olmak üzere, Silahlı Kuvvetlerimizi, o şerefli pilotlarımızı huzurlarınızda tebrik ediyorum, Hava Kuvvetlerimizi tebrik ediyorum. Mesele bu.” açıklamasını yaptı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel’i arayarak tebrik etti.


Konuyla ilgili daha sonra yazılı açıklama yapan Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye hava sahasını ihlal eden Suriye’ye ait iki MIG-23 savaş uçağından birinin ikazlara rağmen ihlali sürdürünce F-16’lar tarafından vurulduğunu duyurdu. Suriye ise Türkiye’yi “apaçık saldırganlıkla” suçlarken, dün muhaliflerin eline geçen sınırdaki Keseb bölgesini hedef alan uçağının kendi hava sahası içinde vurulduğunu ileri sürdü. Vurulan uçaktaki pilotun, paraşütle atlayarak kurtulduğu bildirildi. Ankara olayla ilgili BM ve NATO’ya bilgilendirme yaparken Suriye’nin misilleme ihtimaline karşı bölgedeki birlikler teyakkuza geçirildi, bazı sınır köylerine girişler durduruldu. Uçak düştüğü esnada Yayladağ’dan sınırın öbür tarafında muhaliflerle rejim güçleri arasında devam eden çatışmalarla ilgili canlı yayın yapan HaberTürk Televizyonu, uçağın düşüşünü görüntüledi.


TSK: SURİYE JETİ SINIRI 1 KM İHLAL ETTİ


TSK’dan yapılan açıklamaya göre Suriye sınırında tansiyonu yükselten olay şöyle gelişti: Suriye’ye ait iki MIG-23 uçağı, Suriye hava sahasında kuzeye doğru uçuşu,  saat 13.01’den itibaren Diyarbakır’daki Birleştirilmiş Kontrol İhbar Merkezi (BİKİM) tarafından 80 deniz mili mesafeden izlenmeye başlandı. Suriye uçakları Türk hududuna on deniz mili mesafeden itibaren Türk hava sahasına yaklaştığına ilişkin dört kez ikaz edildi. Suriye uçaklarından birisi Türk hava sahasına girmeden bölgeden uzaklaştı. Ancak ikinci Suriye uçağı, uyarılara rağmen saat 13.13 sularında Hatay/Yayladağı’na bağlı Çamlıtepe Hudut Karakolu bölgesinde Türk hava sahasına girerek yaklaşık 1 kilometre kadar hava sahasını ihlal etti. Daha sonra batıya doğru yönelerek 1,5 kilometre kadar Türk hava sahasında uçmaya devam etti. Bu esnada bölgede hava devriye görevinde (havada hazır) bulunan 181. Pars filosuna dahil iki F-16 uçağından birisi, angajman kuralları gereğince saat 13.14’te Suriye uçağına füze fırlattı. İsabet alan Suriye uçağı hududun 1200 metre güneyinde ve Suriye topraklarında yer alan Keseb bölgesine düştü. Zaman’a bilgi veren askeri kaynaklar, geçtiğimiz yıl eylül ayında sınır ihlali yapan bir helikopterin vurulmasının ardından, Suriye’ye ait hava unsurlarının bugüne kadar sınırı geçmediğini dile getirdi.


ANGAJMAN KURALLARI 2012’DE DEĞİŞMİŞTİ


Suriye, 22 Haziran 2012’de Türkiye’ye ait RF-4E tipi bir savaş uçağını düşürmüş, olayın ardından Ankara angajman kurallarını değiştirmişti. Türk Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 uçakları, 16 Eylül 2013’te Türkiye sınırını 2 kilometre derinlikte ihlal eden M-17 tipi bir Suriye helikopterini vurmuştu. Angajman kuralları ülkeye yönelecek herhangi bir tehdide karşı uygulanacak yaptırımın boyutlarını ve tehdidin niteliğine göre yapılacak karşı askerî müdahaleyi belirliyor. Türkiye angajman kuralları gereği, kendi hava sahasını ihlal eden uçakları uyarıyor, herhangi bir saldırıda bulunmuyor. İhlal devam ederse, savaş jetleri havalanarak ihlal yapan uçağı ya inişe zorluyor ya da uçağın hava sahamızı terk etmesi sağlanıyor. Eğer ihlali yapan uçak hasmane tavrına devam ederse ateş etme hakkı bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2014, 08:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66