'Suriye'ye müdahalede Türkiye kilit rol alacak'

'Suriye'ye müdahalede Türkiye kilit rol alacak'

Rusya, NATO üyeleri ve bazı Körfez ülkelerinin Suriye'ye askeri müdahale yapmaya hazırlandığına dair istihbarat aldığını iddia etti. Rusya'ya göre, Şam'a müdahalede Türkiye kilit rol üstlenecek.


Uzun süre Rus iç istihbarat Servisi FSB'nin başkanlığını yapan ve şu anda Rusya Güvenlik Konseyi Başkanı olan Nikolay Patruşev Rus İnterfaks ajansına yaptığı açıklamada, bazı NATO üyesi ülkelerin Suriye'ye askeri müdahale hazırlığı yaptığına dair bilgiler elde ettiklerini söyledi. Patruşev, NATO üyesi Türkiye'nin bu konuda kilit rol oynayabileceğini savundu.


ABD ve Türkiye'nin Suriyeli isyancıları korumak için Suriye içinde uçuşa yasak bölge oluşturulması olasılığı üzerinde çalıştığını savunan Patruşev, ''Bize bazı NATO üyesi ve Körfez ülkelerinin dolaylı müdahaleden doğrudan askeri müdahaleye geçmek için Libya benzeri senaryo üzerinde çalıştıklarına dair bilgi geliyor'' dedi.


SURİYE'YE BASKI NEDENİ İRAN


Patruşev, Batı'nın Suriye'ye muhaliflere baskı yaptığı için değil, İran'la ittifakı sona erdirmediğini için baskı yaptığını savundu. Sovyetler Birliği'nden beri Suriye ile geleneksel dostluk ilişkilerine sahip olan Rusya, Libya'daki senaryonun burada da tekrarlanmasına karşı çıkıyor.


DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal ise, basını bilgilendirme toplantısında Patruşev'in ortaya attığı iddialarla ilgili olarak, senaryolar üzerinden ya da tam metnini görmediği açıklamalara ilişkin yorum yapmak istemediğini söyledi.


ntvmsnbc ve Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2012, 08:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23