Suriyeli ailenin dramı!

Suriyeli ailenin dramı!

Suriye'de yaşanan 5 yıllık iç savaşın en masum mağdurları olan Türkmen aileler, sığındıkları ecdat topraklarında yardıma muhtaç bir şekilde yaşamlarını sürdürüyor.


İzmir'den Nazilli'ye gelen Suriyeli Türkmen bir ailenin minik kızı Fatima, iç savaşın acı izlerini tüm şehre ispatladı. Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında belediyenin dağıttığı lokmalardan alan aile, yere oturarak minik kızlarını doyurdu. Suriyeli ailenin fotoğrafları ise sosyal medyada hızla yayılıyor.


Suriye'de 5 yıldır devam eden iç savaşın izlerini, Türkiye'nin her şehrinde görmek mümkün hale geldi. Kamplar dışında, hayatlarını çalışarak veya göç ederek devam ettiren Suriyelilerin son dönemde en uğrak geçiş noktası Aydın oldu. Zira, Yunan adalarına yasa dışı yollardan geçmenin en basit yolu Didim'den geçiyor. Fakat AB ile Türkiye arasında gerçekleşen geri iade anlaşması, göçmenlerin bazı bölgelerde sıkıntıya düşürdü. Umuda yolculuk için Aydın'ı seçen göçmeler, artık ilçelere yayılarak yaşam mücadelesi vermeye başladı. Bugünlerde otobüslerle Nazilli'ye bırakıldıkları iddia edilen Suriyelilerin durumu ise içler acısı. Milyonlarca insanının vatanlarını terk etmelerine, ölmelerine, yaralanmalarına yol açan bu savaşın asıl mağdurları ise şüphesiz bebekler. Bodrum'da denize vuran Aylan bebeğin öyküsü, iç savaşın gerçekliğini tüm dünyaya çırılçıplak anlatmaya yetmişti.


YOKLUĞUN RESMİ, FATİMA


İşte bu acı ve kin dolu savaşın izlerini Nazilli'ye yansıtan fotoğraf karesi, Suriye'den ege bölgesine gelen Türkmen ailelerin yokluğunu gözler önüne serdi. Fotoğrafın çekildiği yer, ilçenin en kalabalık yeri olan Nazilli Belediye meydanı. Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri kapsamında Nazilli Belediyesi'nin vatandaşlara dağıttığı lokma hayrına şükredip, sessizce 1 tabak alan minik Fatima'nın ailesi, yüzlerce insanın geçtiği meydanda savaşın resmini çizdi. Acılı baba, dilenmeyi gururuna yediremediği için ailesinin tüm gün aç kaldığını söyledi. Lazkiye'ye bağlı bir Türkmen kasabasından Türkiye'ye göç ettiklerini anlatan baba, bir yandan da minik kızından gözünü ayırmıyor. Uzaktan çektiğimiz fotoğrafları kendilerine gösterdiğimizde ise minik Fatima'nın ayakkabısını kaybettiklerini söyledi annesi. Aylardır ayakkabısız yerlere basan o minik savaş mağduru, objektiflerimize poz verdiği karede herşeyi apaçık anlattı. İşte o yetkililerin bile yüreğini sızlatacak fotoğraflar.


BİNLERCE MASUM HAYATINI KAYBETTİ


Beşinci yılına giren Suriye iç savaşında bugüne kadar 180 bin 455'i sivil olmak üzere 216 bin 70 kişi hayatını kaybetti. Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR)'nin açıklamalarına göre, Suriye'de iç savaşın başladığı Mart 2011'den bu yana 180 bin 455'i sivil olmak üzere, 215 bin 834 kişinin öldüğü bildirildi. Açıklamada, rejim güçlerinin muhalifler ve siviller dahil 207 bin 384 kişiyi öldürdüğü belirtildi. Bunlardan 18 bin 437'si çocuk, 18 bin 627'si kadın 178 bin 491'inin sivil olduğu belirtilen açıklamada, 11 bin 491 kişinin ise işkence sonucu cezaevlerinde hayatını kaybettiği ifade edildi. Açıklamada rejim güçlerinin 28 bin 893 muhalifi öldürdüğü de bildirildi. Açıklamaya göre, rejime ait güçlerin kara ve havadan çeşitli kentlerde düzenlediği saldırılarda, hastane, okul, cami, kilisenin aralarında bulunduğu 2 milyon 900 bin yerleşim yeri hasar gördü, 920 bin yerleşim yeri rejimin bombardımanı sonucu yıkılarak, kullanılmaz hale geldi. Rejimin saldırılarında 2 bin 91 cami, 41 kilise, 327 hastanenin saldırıya uğradığı, yüzlercesinin kullanılmaz hale geldiği aktarıldı. Birleşmiş Milletlerin açıkladığı verilere göre, ölü sayısı Ocak 2015 tarihi itibarıyla 220.000'i aşmıştır. SCPR (Suriye Politik Araştırmalar Merkezi), Suriye İç Savaşı sebebiyle dolaylı ya da dolaysız olarak hayatını kaybeden toplam insan sayısını Şubat 2016 itibariyle 470 bin olarak açıkladı.(İHA)

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2016, 07:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63