Suriyeli sığınmacılar 'soğuk havaya esir'

Suriyeli sığınmacılar 'soğuk havaya esir'

Ürdün ve Lübnan'ın da arasında olduğu komşu ülkelere sığınan ya da Türkiye sınırına yakın noktalara kurdukları çadırlarda yaşayan çoğunluğu kadın ve çocuk on binlerce Suriyeli, soğuk havada çadırlarda, kapısı ve penceresi olamayan inşaatlarda hayata tutunmaya çalışıyor.


Hatay, Şanlıurfa, Gaziantep, Kahramanmaraş, Osmaniye, Adıyaman'daki toplam 13 çadır kentle Kilis'teki 12 bin kişilik konteyner kentte kalan 135 bin Suriyeli'nin gıdadan giysiye, barınmaya, eğitimden sağlık hizmeti ve ilaca kadar her türlü ihtiyacı AFAD ve Kızılay tarafından karşılanıyor.


Çadır ve konteyner kentlerde yetişkin Suriyeliler için çeşitli sosyal ve sportif etkinlikler ile Halk Eğitim merkezlerince dil ve mesleki kurslar düzenleniyor.


Okul çağındaki çocuklara ise çadır kent alanında oluşturulan sınıflarda Arapça bilen öğretmenler tarafından Türkçe eğitimler veriliyor.


Çadır kentlerde kurulan sahra hastanelerinde de günde ortalama 400 Suriyeli'ye sağlık hizmeti veriliyor, laboratuvarlarda poliklinik testler yapılıyor.


Çadır kentlerde son olarak başlatılan kış hazırlıkları da büyük oranda tamamlandı. Bu kapsamda çadırlarda ısı yalıtım çalışması yapıldı, sığınmacılara ısıtıcılar dağıtıldı.


Ülkelerindeki iç savaşta yakınlarını kaybeden, evleri yıkılan on binlerce sığınmacının tek hayali ise evlerine dönüp, doğdukları topraklarda huzur içinde özgürce yaşayabilmek...


Bu arada, hemen her gün Suriye'nin farklı kentlerindeki şiddet olayları nedeniyle yaralananlar Türkiye'ye getirilerek çeşitli hastanelerde tedavi altına alınıyor.


SURİYE TARAFINDAKİLERE DE YARDIM GİDİYOR


Öte yandan Akçakale'nin karşısındaki Tel Abyad'da, Ceylanpınar'ın sınır komşusu Ra'sulayn'da, Reyhanlı ilçesi Bükülmez köyü karşısındaki Atme kasabasında binlerce Suriyeli kurdukları derme çatma çadırlarda kalıyor.


AFAD ve Kızılay ile İHH İnsanı Yardım Vakfı ve Kimse Yok Mu Derneği'nin arasında olduğu sivil toplum kuruluşları buradaki Suriyelilere de yardım elini uzatıyor.


Çoğunluğu kadın ve çocuk Suriyeli'nin gıdadan giysiye, ilaç ve yataktan yakacağa kadar birçok ihtiyacı Türkiye'deki hayırseverler tarafından karşılanıyor.


İHH İnsani Yardım Vakfı ile Türk Kızılayı işbirliğinde Suriye'nin Azez ilçesine bağlı Esselame Sınır Kapısı yakınında kurulan çadırlarda kalan 6 bin Suriyeli'ye günde 2 öğün yemek dağıtılıyor.


ÇOCUKLAR, SOĞUK HAVADA YALIN AYAK


Reyhanlı'nın karşısındaki Atme kasabasında elektriği, suyu olmayan çadırlarda çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan Suriyeliler, son günlerde soğuk hava ve yağışla mücadele ediyor.


Yaşadıkları acıların yanı sıra havaların da soğumaya başlamasıyla daha da güç durumda kalan Suriyeliler, kısıtlı imkanlarla yaşıyorlar.


Su olmadığı için büyük sıkıntı yaşayan Suriyeliler, su ihtiyaçlarının bir kısmını yakın köylerdeki çeşmelerden gidermeye çalışıyor.


Suriyeliler, çevreden topladıkları odun ve çalılarla ile yaktıkları ateşin üstünde bulabildikleri malzemelerle yemek pişiriyor.


Çocuklar ise yaşadıklarından habersiz oyun oynayarak vakit geçiriyor ancak çoğunun ayağında ayakkabı ya da terlik bulunmuyor.


Zorlu yaşam koşullarından en fazla etkilenen çocukların gözlerindeki korku ve tedirginlik ise yürekleri burkuyor.


LÜBNAN'DA 139 BİN SIĞINMACI BULUNUYOR


Lübnan'ın Trablus ve Sayda kentlerindeki Suriyeli sığınmacılar, soğuk havada kapısı penceresi olmayan, inşaat halindeki evlerde yaşam mücadelesi veriyor.


Trablus'ta sığınmacılar, zor yaşam koşularının yanı sıra Cebel Muhsin bölgesi sakinleriyle Babu't Tebbane sakinleri arasında çıkan çatışmalardan da etkileniyor.


Humuslu sığınmacı Sade el-Hatib, ''Suriye'de savaştan kaçıp buraya geldik, burada da savaşla karşılaştık. Vatanıma dönebilmeyi ve onurumla orada ölmeyi ne kadar çok isterdim'' sözleriyle içinde bulundukları zor durumu ifade etmeye çalıştı.


Tek odadan oluşan, penceresi ve kapısı naylon poşetlerle örtülmüş bir evde 10 kişilik ailesiyle kalan Hatib'in yaşadığı 5 katlı bina ise yaklaşık 50 sığınmacı bulunuyor.


Sığınmacılardan Ebu Nadir, ''Ne yiyecek ekmeğimiz ne de aşımız var, hiçbir şeyimiz yok. İlaç ve yiyecek alacak paramız da yok'' diyerek içinde bulundukları zor durumu anlattı.


Trablus'taki sığınmacıların durumuyla Sayda'daki sığınmacıların durumu benzerlik arz ediyor. Sayda'daki yaklaşık 45 aile güvenlik önlemlerinin olmadığı, inşaat halindeki İmam el-Evzai Fakültesi'nde yaşıyor.


Üzerlerinde montu ve ayakkabısı olmayan çocuklar ise duvarları örülmemiş çok katlı bu binada her an ölümle burun buruna oyun oynamaya devam ediyor.


Suriyeli Ümmü Mahir ise Hama'dan kaçıp Sayda'ya sığındıklarını, burada açlık ve soğukla mücadele etmek zorunda kaldıklarını ifade ederek hiç kimseden yardım almadıklarını anlattı.


Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne göre (BMMYK) Lübnan'daki Suriyeli sığınmacıların sayısı 139 bin 142 kişiye ulaştı.


ÜRDÜN'DEKİ SIĞINMACILAR


Ürdün'ün kuzeyinde Suriyeli sığınmacıların kaldığı ve adı sıkça protestolarla gündeme gelen 45 bin Suriyeli'nin kaldığı ez-Zateri kampında iyileştirme çalışmalarına başlandığı bildirildi.


Ürdün'deki Suriyeli sığınmacıların Genel Koordinatörü Anmar el-Haddud, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kampın içindeki yolların asfaltlanması ve kaldırımlara parke taşı döşenmesi ile altyapı hizmetlerinde gözle görülür derecede iyileştirme yapıldığını, kamplardaki elektrik kesintilerine yönelik çalışmalarda sona yaklaşıldığını belirtti.


Bazı sığınmacılar ise yapılan düzenli erzak dağıtımından duydukları memnuniyeti dile getirdi. AA


    


    


 


 


 

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2012, 10:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63