Suriyelilere sınır kapısında kumanya yardımı

Suriyelilere sınır kapısında kumanya yardımı

Suriye’nin Telabyad ilçesinden Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine geçiş yapan savaş mağdurlarına, Haliliye Belediyesi yardım elini uzattı. Türkiye’ye sığınan Suriyelilere 10 bin kişilik kumanya, ayran ve su dağıtıldı.


Türkiye'nin Suriye ile sınır hattında bekleyen Suriyeli sığınmacılar dün akşam saatlerinde Türkiye’ye geçiş yaptı. Şanlıurfa’nın Akçakale İlçesinden Türkiye’ye geçiş yapan Suriyeli savaş mağdurları için Haliliye Belediyesi seferber oldu. Belediye Başkanı Fevzi Demirkol’un talimatı ile ilk etapta 10 bin kişilik yemek, ayran ve içme suyu Akçakale Gümrük Kapısı'na gönderildi. Belediye Başkanvekili Osman Uludağ, Belediye Meclis üyeleri İbrahim Felhan, Cuma Demir ve Abdulkadir Bağış da Suriyelileri gümrük kapısı girişinde karşıladı. Günlerdir susuz ve aç kalan Suriyelilere su ve kumanya ikram edildi. Uludağ ve meclis üyeleri gece geç saatlere kadar gümrük kapısında yardımlarda bulunmaya devam etti.


Belediye Başkanvekili Osman Uludağ, Suriyelilerin ihtiyaçları doğrultusunda yardım edeceklerini kaydetti. Mazlumun yanında olduklarını belirten Uludağ, şöyle konuştu: “Suriyeliler koalisyon güçlerinin bombardımanından kaçarak Türkiye’ye sığınmış durumdadır. Biz de daha önce Fevzi başkanımızın öngörüleri ile bu tip bir olayın yaşanabileceğini öngörerek, Akçakale Belediye Başkanımız Abdulhakim Ayhan ile iletişim halindeydik. Biz bunun yaşanmasını istemiyorduk ama maalesef oldu. Bugün ve bundan sonrası açısından da biz sınırda olacağız."


Suruç’ta ve Kobani (Ayn-ül Arap)’de yaşanan olaylarda olduğu gibi bugün de Akçakale sınırında Telabyad'dan gelenlerin yardımına koştuklarını anlatan Uludağ, şunları söyledi: "Yardım malzemesi olarak yaklaşık 7 bin civarında kumanya ilk etapta getirdik. Bununla birlikte 10 bin civarında şişe su getirdik. Bunları burada dağıtacağız. Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan ile görüşmeleri sonrasında 30 gün boyunca Akçakale ilçemizde muhtaç vatandaşlarımıza Ramazan’da iftar vereceğiz. Muhtaç vatandaşlarımızın Haliliye Belediyesi olarak her zaman yanındayız bu nerede olursa olsun. İster Suruç ister Akçakale olsun mazlumun her zaman yanındayız.” Kumanya dağıtımının yanı sıra Haliliye Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğüne bağlı iki araç ve sekiz personel gün boyunca Akçakale’de hazır bulunarak Akçakale Belediyesine destek oldu.


Akçakale Belediye Başkanı Abdülhakim Ayhan, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol'a teşekkür ederek, daima irtibat halinde olduklarını ve Haliliye Belediyesinden aldıkları desteklerin devam ettiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2015, 08:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63