T.C. No'su olmayan kimlikle oy yok!

T.C. No'su olmayan kimlikle oy yok!

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı (YSK) Muammer Aydın, 29 Mart’taki yerel seçimlerde, sandık kurullarının görev ve yetkilerini gösterir genelge ile seçimde uygulanacak işlemler, oy verme şekilleri, şikáyet, itirazlar ve bunların incelenmesi usullerinin belirlendiğini söyledi.

Aydın, seçmenin TC kimlik numarasını taşıyan; nüfus cüzdanı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, sürücü belgesi gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden biriyle oyunu kullanabileceğini söyledi. Sayılan belgelerden TC kimlik numarasını taşımayanlara itibar edilmeyeceğini belirten Aydın, seçmen bilgi kağıdını gösteremeyenlerin, TC kimlik numarası taşıyan geçerli kimlik belgeleri ile oylarını kullanabileceklerini yineledi.

Oy verme saatleri

YSK, illere göre oy verme saatlerini belirledi. 32 ilde oy verme işlemi sabah 07.00’de başlayacak ve akşam 16.00’da sona erecek. Bu iller şöyle: "Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis." Bu illerin dışında oy verme işlemi sabah 08.00’de başlayacak ve saat 17.00’de tamamlanacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2009, 08:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER