Takipsizlik kararı veren Savcının terfisi Meclis gündeminde

Takipsizlik kararı veren Savcının terfisi Meclis gündeminde

 Türkkan, "Dosyaya bakan Savcı Habib Korkmaz yaklaşık 4 yıldır sonuçlandırılamayan soruşturmayı birkaç ay sonra takipsizlik kararıyla kapattı."


MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, helikopter kazasında hayatını kaybeden Büyük Birlik Partisi eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu dosyası hakkında takipsizlik kararı veren Savcı Habib Korkmaz’ın Çorlu’ya Cumhuriyet Başsavcısı olarak atanmasını Meclis gündemine taşıdı. Türkkan, "Korkmaz ödül terfisi mi almıştır?" diye sordu. 
Özel yetkili mahkemelerin kapatılmasının ardından, helikopter kazasında hayatını kaybeden Büyük Birlik Partisi eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu dosyasınınKahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildiğini dile getiren Türkkan, "Dosyaya bakan Savcı Habib Korkmaz yaklaşık 4 yıldır sonuçlandırılamayan soruşturmayı birkaç ay sonra takipsizlik kararıyla kapattı. Takipsizlik kararına itiraz edilmesi üzerine, itiraza bakan Gaziantep Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ahmet Maden, takipsizliği usul ve yasaya aykırı olduğu gerekçesiyle kaldırdı. Dava açılması gerektiğine hükmetti. HSYK Yaz Kararnamesi’nde başkan Ahmet Maden, tenzili rütbe ile düz hakim olarak Kayseri’ye atanırken, takipsizlik kararı veren Kahramanmaraş Cumhuriyet Savcısı Habib Korkmaz Çorlu'ya Cumhuriyet Başsavcısı olarak atandı. Habib Korkmaz’ın bağlı olduğu Kahramanmaraş Başsavcı vekili Gürhan Aktaş da İl Başsavcılığı’na terfi ettirildi." dedi.
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın cevaplandırması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi veren Türkkan, şu soruları yöneltti: "Yazıcıoğlu soruşturmasında takipsizlik kararı veren Savcı Habib Korkmaz 4 yıldır ulaşılamayan hangi bilgilere ulaşmış, dosya 6 ayda takipsizlikle sonuçlandırılmıştır?
Savcı Habib Korkmaz’ın dosyayla ilgili takipsizlik kararı vermesinin ardından ÇorluCumhuriyet Başsavcılığı’na atanarak ödüllendirilmesi, takipsizlik kararını kaldıran Hakim Ahmet Maden’in tenzili rütbeye uğraması adil bir uygulama mıdır?
Gaziantep Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ahmet Maden’in tenzili rütbe ile düz hakim olarak Kayseri’ye atanmasının gerekçesi nedir?
Savcı Habib Korkmaz’ın bağlı olduğu Kahramanmaraş Başsavcı vekili Gürhan Aktaş’ın İl Başsavcılığı’na terfi ettirilmesinin özel bir nedeni var mıdır?
Yapılan bu terfiler ödül terfileri midir? Eğer ödül terfileri ise neye istinaden gerçekleşmiştir?"


Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2014, 08:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63