Tanılır: Demiryolu Kahramanmaraş'ın hayalidir!

Tanılır: Demiryolu Kahramanmaraş'ın hayalidir!

2 Nisan 2007 tarihinde başladığı Kahramanmaraş Valiliği görevinde tarihi ve kültürel yapıların restore edilerek turizme kazandırılması çalışmalarını büyük önem veren bunun yanında da kenti çıkmaz sokak konumundan kurtarabilmek için gayret eden Vali Mehmet Niyazi Tanılır, demiryollarının bir kentin ekonomisi açısından büyük önem taşıdığını hatırlatarak; "Demiryolu Kahramanmaraş'ın da hayalidir" dedi.

Kahramanmaraş Valiliği tarafından düzenlenen toplantı ile kentin demiryolu sorunları ele alınarak konuşuldu. Dün gerçekleştirilen toplantıya Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın danışmanı Sami Kabaş da katılıken, toplantıda kentin demiryolu ulaşımı açısından konumu, potansiyeli, sorunları ve çözüm önerileri ele alınarak istişarelerde bulunuldu.

Valilik Salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Kahramanmaraş Valisi M. Niyazi Tanılır, uzun yıllardır kent gündeminde olmayan demiryolu ulaşımının artık konuşulur ve tartışılır hale geldiğini söyledi. 'Bu konuda neler yapabiliriz?' düşüncesi ile çalışmaların yoğunlaştırıldığını ifade eden Tanılır, "Demiryolu bir şehrin ve ülkenin ekonomisi açısından büyük önem taşıyor. Artık ulaşımda, ucuz, kaliteli ve pratik olan yöntemler tercih ediliyor. İşte bu noktada öne çıkan demiryoluna sahip ülkeler ve şehirler öne çıkmakta. Bu nedenle bu konu bizim için de hayati önem taşıyor" dedi.

HÜKÜMET ULAŞIM KONUSUNDA TARİHİ ADIMLAR ATTI

Kahramanmaraş'ın ulaşım açısından ana arterler üzerinde yer almadığını hatırlatan Tanılır, hükümetin de ulaşımda tarihi nitelikte adımlar attığını söyledi. Özellikle demiryolu ulaşımında hayal edilemeyecek icraatlar yapıldığını dile getiren Tanılır, "Bizde bu yatırımlardan faydalanmak için çalışıyoruz. Bu çerçevede Kahramanmaraş-Gaziantep arasında raybüs projesini hayata geçirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Diğer yandan uzun vadede Kayseri-Kahramanmaraş arasında hızlı tren projesini gerçekleştirmek için sürekli girişimlerde bulunuyoruz. Yani demiryolu Kahramanmaraşlının hayalidir" dedi.

Daha sonra Devlet Demiryolları 6. Bölge Müdürü Hasan Tahsin Köprülü, demiryollarında son yıllarda yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Şu anda 8 bin 794 kilometrelik demiryolu ağına ulaşıldığını söyleyen Köprülü, 1950 yılından itibaren önem verilmeyen demiryolu ulaşımının son yıllarda yeniden gündeme alındığını dile getirdi.

Kahramanmaraş’ın Ak Partili Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Defterdar Osman Koçaş, Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Mahmut Arıkan, KATSO Meclis Başkanı Şahin Balcıoğlu, ilçe kaymakamları ve belediye başkanları ile çok sayıda işadamının katıldığı toplantı soru-cevap bölümüyle tamamlandı. (LÜTFİ YIKAN / Akşam Postası - www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2010, 07:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66