TES-İŞ'de seçim gerginliği sürüyor

TES-İŞ'de seçim gerginliği sürüyor

2009 yılının Mayıs ayında yapılması beklenen TES-İş Sendikası Kahramanmaraş Şubesi'nin genel kurulu öncesinde delege seçimleri için adaylık başvurularını içeren duyuruların işyerlerindeki ilan tahtalarına asılmadığı gerekçesi ile Kurban bayramı arefesinde adliyeye de taşınan gerginliğin yansımaları sürüyor.

TES-İŞ DSİ delege seçimlerinde haksızlığa uğradıklarını iddia eden ve kendilerinin Yeni Oluşum Platformu üyeleri olduğunu belirten bir grup işçi, 12 Aralık Cuma günü saat 13.30'da sendika binası önüne siyah çelenk bırakarak iddia ettikleri haksızlığı protesto ettiler.

"Adam gibi sendikaya adam gibi sendikacı" sloganıyla yola çıkan TES-İŞ Sendikası Kahramanmaraş Şubesi üyesi bir grup "Yeni Oluşum Platformu" adına daha sonra bir açıklama yapıldı.

Yeni Oluşum Platformu Adına Mehmet Diken tarafından okunan basın açıklamasında şöyle denildi:

"Bilindiği üzere; Tes İş Kahramanmaraş Şube Başkanlığımızın 2009 yılı içerisinde 4. Olağan Genel Kurulu seçimi yapılacaktır.

Bu süreç içerisinde Şube Başkanlığı ve yönetimini belirleyecek iş yeri delegelerinin belirlenmesi hususunda , DSİ XX. Bölge Müdürlüğü seçim biriminde delege tespitinin yapılması için gerekli ilanın 4-6 Aralık 2008 tarihleri arasında asıldığını ve müracaatları aldığını iddia eden Şube yönetiminin tutumunu, Şube Yönetimine talip olan YENİ OLUŞUM PLATFORMU adına kınıyoruz.

7 Aralık 2008 de Delegelik müracaatında bulunan 70 küsür üye arkadaşlarımızın Şube yönetimince tutanakla kabul edilen delegelik müracaatlarının kabulünü bekliyoruz.

Bu müracaatı yapan üye arkadaşların ilandan haberi olmadığı gibi yüzlerce bu deleğe adaylarına oy verecek arkadaşlarında haberleri olmadığını bildiriyoruz.

Oysa Anayasanın 14. Maddesinde “ Hiçbir seçim Anayasa'ya aykırı olamaz” ibaresi yer almaktadır.

Yeni oluşum platformu olarak TES İŞ Genel Merkezi yöneticilerinden beklediğimiz bu seçime müdahil olmalarıdır. TES İŞ e yakışan seçim yaptırmalarıdır.

Sayın Genel Başkanımız Mustafa KUMLU Beyin “ Ben size sendikanıza sahip çıkmanızı istiyorum sendikacınıza değil.” Sözünü hatırlatarak Sendikaya sahip çıkma adına Genel Merkez yöneticilerinden bu olayı düzeltmelerini bekliyoruz.

Tüm işci arkadaşlarımızdan tek isteğimiz bu sendikaya sahip çıkma adına yola çıkan yeni oluşum platformuna desteklerini bekliyoruz.

Sloganımız; ADAM GİBİ SENDİKAYA ADAM GİBİ SENDİKACI

Yeni Oluşum Platformu adına hepinize saygılar sunuyor teşriflerinizden dolayı teşekkür ediyorum."

İlk kez yaşındığı iddia edilen bu durum hakkında sendika şube başkanı Ömer Lütfi Ergin ise; "Seçim süreci ile ilgili bilgi ve ilanı gerekli kurumlarda ilan panolarına asarak duyurduk. Her şey tüzükte öngörüldüğü gibi yapılmaktadır. Bu arkadaşlarımızın tutumu ise bizleri fazlası ile üzmektedir" diye konuşarak savunma yapmaya çalıştı. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2008, 20:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63