TES-İŞ yöneticileri hakkında suç duyurusu

TES-İŞ yöneticileri hakkında suç duyurusu

TES-İŞ Sendikası Kahramanmaraş Şubesi’ne bağlı bir grup üye, Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdikleri dilekçede şube yönetim kurulu üyelerinin delege seçimlerini usulsüz yaptıklarını öne sürerek suç duyurusunda bulundu.

7 Aralık Pazar akşamı Kahramanmaraş Adliyesi’ne gelen işçiler adına basına açıklamalarda bulunan başkan adayı İsmail Karaca, sendika tüzüğünün seçim yönetmeliği bölümünde şube delegeleri seçiminin nasıl yapılacağını belirtildiğini ifade ederek şöyle konuştu; “2009 yılının ilk aylarında sendikamızın genel kurul toplantısı yapılacaktır. Bu genel kurulda oy kullanacak delegelerin seçimlerinin nasıl yapılacağı ise tüzükte açık bir şekilde belirtilmiştir. Dilekçelerimizde de anlattığımız gibi seçim birimlerine hangi iş yerlerinin dâhil olduğu, seçimlerin yer ve gün ile oy kullanma işleminin başlangıç ve bitiş saatlerinin belirlenerek toplantı tarihinden 7 gün önce şube binasına asılarak duyurulmak suretiyle ilan edileceği belirtiliyor. Ayrıca ilan süresinin 3 gün olduğu da hükme bağlanmaktadır. Konunun yasal çerçevesi bu şekilde iken mevcut TES-İŞ Sendikası yönetimi hiçbir duyuru yapmaksızın ve sendika üyelerinin bilgisi olmadan sadece kendi taraftarları ile DSİ Kahramanmaraş 20. Bölge Müdürlüğü, DSİ 201. Şube Müdürlüğü, DSİ 19. Sondaj Şube Müdürlüğü ve Kartalkaya Sağ Sahil Sulama Birliği iş yerlerinde delege seçiminin yapıldığını iddia etmektedir. Oysa ki seçim yapıldığı iddia edilen iş yerlerinde kendi taraftarı olmayan ancak delege adayı olmak isteyen 70 kişilik delege aday grubu bulunmaktadır.”

'DELEGE SEÇİMİ DUYURUSU İLAN EDİLMEDİ' İDDİASI

TES-İŞ Sendikası Kahramanmaraş Şubesi’nin kurucu başkanı olan ve yeni seçimde de tekrar adaylığını açıklayan İsmail Karaca, sendika yönetimine yapılan itirazlarda ise delege seçim ilanının aynı iş yerlerinde yapıldığının öne sürüldüğünü belirterek şöyle devam etti; “Mevcut yönetim bu seçimin duyurusunun yapıldığına dair tutanak tutulduğunu ifade ediyor. Oysa sendikanın başkan adaylığına talip olan diğer adayların taraftarları ve delegelik için aday olmak isteyen üyelerimizin hiçbirinin bu ilanlardan ve seçimden haberi olmamıştır. Hiçbir çalışan asılan bir liste ya da duyuru görmemiştir. Yapılan sözüm ona bu delege seçimi tamamen sendikanın seçim maddelerine aykırı, gayri kanuni, tarafgir, ve adil olmayan bir şekilde oldu bittiye getirilmiş bir Ali Cengiz oyunudur. Elindeki sendika gücünün gayri yasal şartlarda kullanan mevcut sendika yönetim kurulu hakkında yasal hakkımız olan suç duyurusunda bulunuyor ve seçimin iptal edilerek yenilenmesi, konunun adli mercilerde çözümlenmesini istiyoruz. Bunun için de dilekçelerimizi veriyoruz”

Karaca, Adliye’ye gelmeden önce sendikanın şube binasına giden yaklaşık 75 kişinin delege müracaatı için başvuruda bulunduğunu da sözlerine ekledi. Karaca ile beraberindeki yaklaşık 80 kişilik grubun Adliye’ye dilekçelerini vermeleri öncesinde polis ekipleri tarafından önlem alındı.

ŞUBE BAŞKANI İDDİALARI KABUL ETMEDİ

Öte yandan; TES-İŞ Sendikası Kahramanmaraş Şube Başkanı Ömer Lütfi Ergin ise başkan adayı İsmail Karaca ile taraftarlarının öne sürdüğü delege seçimlerinin usulsüz yapıldığına dair iddialarının kesinlikle doğru olmadığını söyledi. Delege seçimleriyle ilgili sendika tüzüğüne harfiyen uyulduğunu belirten başkan Ergin seçimlerle ilgili gerekli ilanların da yine sendika tüzük hükümlerine göre yapıldığını, tutanakların tutulduğunu hatta ilanların asıldığını video görüntüleriyle kaydettiklerini söyledi.

"Seçim ortamlarına girildiğinde bu tür iddialar ortaya atılabilir. Böyle şeyleri bekliyorduk. Ama bizler de bunlara karşı son derece hazırlıklıyız. İşlemlerimizin hepsi yasalara uygundur" diyen Şube Başkanı Ergin ilanlarla ilgili tutanak ve belgelerin fotokopilerini basına verirken, adli makamların da istemesi halinde bunları sunacaklarını dile getirdi.

GENEL KURUL DÖRT YILDA BİR YAPILIYOR

Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman, Kilis ve Şanlıurfa illerindeki DSİ, TEDAŞ, EÜAŞ, TEİAŞ, İller Bankası ve sulama birliklerinde çalışan toplam bin 620 işçinin üye olduğu TES-İŞ Sendikası Kahramanmaraş Şubesi’nin 2009 yılının Mayıs ayı içerisinde yapılacak olan ancak tam tarihi açıklanmayan Genel Kurul toplantısında oy kullanacak 150 delegenin belirlenmesi için yasal süreç başladı.

Söz konusu 150 delegenin seçimi ise 18 Aralık 2008 - 20.01.2009 tarihinde şube merkezinde yapılacak. 8 kişilik yönetim kurulu ile birlikte toplam 158 delegeye sahip sendikanın genel kurulu ise dört yılda bir yapılıyor.

KARACA - ERGİN YARIŞI SÜRÜYOR

Kahramanmaraş'ta ise 1997'de kurulan sendika şubesinin ilk başkanlığını üstlenen İsmail Karaca bu görevi 2005 yılına kadar sürdürdü. Bu süre zarfında Karaca'nın yönetiminde Genel Sekreter olarak yer alan Ömer Lütfi Ergin ise 2004'deki olağanüsü kongrede Karaca'nın karşısına aday olarak çıktı ama seçimi kazananamadı.

Mücadeleyi bırakmayan Ergin, 2005'de yapılan genel kurulda Karaca'nın karşısında aday olarak seçimi kazandı. Bu kez ise İsmail Karaca başkan adayı olarak Ergin'in karşısına çıktı, bakalım ipi hangisi göğüsleyecek.....Bu arada şube kurulduğundan bu yana ilk kez ortaya atılan böyle bir iddianın sonucunun ne olacağı ise büyük bir merakla bekleniyor. (www.kanal46.com)(NOT: BASIN-YAYIN ORGANLARI BU HABERİ 'KANAL 46' ADINI KAYNAK GÖSTEREREK İKTİBAS EDEBİLİR.)
İZLEYİCİLERİMİZİN DİKKATİNE:

MÜBAREK KURBAN BAYRAMI NEDENİ İLE KUTLAMA MESAJLARINIZI; SOL ÜSTTEKİ LACİVERT ZEMİNLİ MENÜ'DEKİ ÜYE GİRİŞİNDEN GİRİP ÜYE OLARAK VEYA MENÜ'DEKİ ZİYARETÇİ DEFTERİNE DİREKT OLARAK YAZABİLİR, BÖYLECE KUTLAMA İLANINIZI KANAL 46'DAN TÜM DÜNYAYA HEM DE ÜCRETSİZ OLARAK DUYURABİLİRSİNİZ....

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2008, 06:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63